Strona główna II. Formacja SUMIENIA CARITAS Biuletyn Caritas – wrzesień 2021

Biuletyn Caritas – wrzesień 2021

450
0

ks. Ryszard Sawicki

Wkrótce otwarcie Centrum Senioralnego „Misericordia II”

25 lipca 2021 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka na czwartą niedzielę lipca, w bliskości wspomnienia świętych Joachima i Anny – dziadków Pana Jezusa. Papież przypomina nam, że jako chrześcijanie „jesteśmy powołani do troski o najbardziej kruchych mieszkańców ziemi”. W dobie „kryzysu antropologicznego” do tej grupy z pewnością możemy zaliczyć osoby w podeszłym wieku, którym przychodzi konfrontować się z „kulturą odrzucenia” stawiającą w centrum nie godność człowieka i „kulturę spotkania”, ale konsumpcjonizm i utylitaryzm. Według Ojca Świętego Franciszka, „wrażliwość na osoby starsze jest istotną cechą cywilizacji”.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom biskup ełcki Jerzy Mazur SVD i Caritas Diecezji Ełckiej podjęli inicjatywę utworzenia Domu Miłosierdzia jako miejsca całodobowego pobytu osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych. Znajduje się on w malowniczym otoczeniu lasu i jeziora, w pobliżu Szpitala Miejskiego „Pro-Medica” w Ełku. Jego poświęcenia 29 sierpnia 2015 r. dokonał kard. Gerhard Ludwig Műller – Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a wiosną 2016 r. pojawili się w nim pierwsi mieszkańcy. Dom Pomocy Społecznej „Misericordia” dysponuje ograniczoną liczbą miejsc (obecnie 71), a potrzeby są coraz większe, dlatego wiosną 2018 r. rozpoczęła się rozbudowa Centrum Senioralnego o kolejne skrzydło. Bp Jerzy Mazur SVD 1 czerwca 2018 r. wmurował kamień węgielny pod budowę nowego obiektu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie. Jesienią 2021 r. 4-pięktowy gmach zostanie częściowo oddany do użytku. Znajdują się w nim m.in. stołówka, centrum rehabilitacyjne, gabinet terapii zajęciowej, gabinet lekarski i pielęgniarki, pokoje 1 i 2-osobowe i mieszkania senioralne.

Doświadczenie starości i choroby to przede wszystkim doświadczenie duchowe, mimo że – paradoksalnie – wydaje się być zdominowane przez cielesność. Z uwagi na to ważne miejsce w życiu naszych mieszkańców stanowi czas poświęcany wspólnej i indywidualnej modlitwie w kaplicy, gdzie celebrowana jest Eucharystia i sprawowane są nabożeństwa. Posługa duszpasterska pomaga przyjąć niedomagania związane z pogarszającą się kondycją ciała, odkrywać chrześcijański sens cierpienia. Wśród mieszkańców domu bardzo żywy jest kult Bożego Miłosierdzia, co związane jest zarówno z samą nazwą „Misericordia”, ale także częstym ukazywaniem Apostołów Miłosierdzia – św. Jana Pawła II, św. Faustyny i bł. Michała Sopoćko – jako wzorów do naśladowania i skutecznych orędowników w niebie.

Potrzebujesz pomocy i rodzinnej atmosfery? Cenisz sobie ciszę i spokój? Masz dość samotności? To miejsce jest właśnie dla Ciebie. W związku z planowanym jesienią otwarciem Centrum Senioralnego „Misericordia II” będziemy mieli możliwość przyjęcia kolejnych 29 osób. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny: (87) 506 59 59, kom. 512 086 742.

 

 

Grażyna Hodun

Interdyscyplinarna edukacja ekologiczna
w ramach programu „Zielona Oś Orzysz-Ełk-Wigry”

 

Program „Zielona Oś Orzysz-Ełk-Wigry” po dwóch latach realizacji dobiegł końca. Zaczynaliśmy jego realizację we wrześniu 2019 r. w Pokamedulskim Klasztorze na Wigrach, tam w marcu 2020 r. zastał nas i przerwał ciągłość programu – pierwszy lockadown. Wróciliśmy na Wigry pod koniec maja i do 10 sierpnia 2020 r. z powodzeniem skończyliśmy pierwszą część programu. Na Wigrach z naszych propozycji skorzystało 40. nauczycieli, 100 osób 60+, 50 uczniów z klas VI, a po wznowieniu programu w nowej pandemicznej odsłonie aż 250 osób – rodziców z dziećmi ze szkół podstawowych. Na Wigrach został założony ogród edukacyjny do prowadzenia zajęć ekologicznych. Mamy nadzieję, że będzie służył przez wiele lat.

W połowie sierpnia 2020 r. przenieśliśmy się do Orzysza. I tu latem 150. uczestników – rodzin z dziećmi ze szkół podstawowych, poznawało tajniki pracy reportera, a jesienią 100 osób 60+ wzięło udział w programie Aktywna Jesień. Pomimo obostrzeń pandemicznych we wrześniu 2020 r. zdołaliśmy zorganizować w Ełku imprezę plenerową – Ekologiczny Dzień Dziecka, a podczas niej wiele warsztatów i zajęć edukacyjnych.

Wiosną 2021 r., znów po długim oczekiwaniu, wznowiliśmy program w Orzyszu. W pierwszej chwili, po uruchomieniu szkół w trybie hybrydowym, już 17 maja wznowiliśmy Mistrzostwa Natury, program aktywnej edukacji ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych z klas VI-VIII. Udało się nam przed zakończeniem tego trudnego i specyficznego roku szkolnego przeprowadzić 5-dniowe szkolenia dla 300. uczestników. Program szkoleń dotyczył bioniki i wytworów inżynieryjnych wymyślonych przez człowieka, a inspirowanych wzorcami z natury.

1 czerwca 2021 r. w Ełku zorganizowany został Ekologiczny Dzień Dziecka. Szczególnym powodzeniem, także przez atrakcyjne nagrody, cieszyła się gra terenowa, w 8. punktach na Placu św. Jana Pawła II ustawione był stanowiska z zadaniami do wykonania. Każdy, kto zaliczył wszystkie zadania i zdobył komplet pieczątek, mógł otrzymywać nagrodę. Wszędzie tworzyły się kolejki do wzięcia udziału w zabawie.

W wakacje 150 osób z rodzin z dziećmi wzięło udział w Letniej Akademii Natury, tym razem w ścieżce fotograficznej. Również w Orzyszu powstał edukacyjny ogród sensoryczny z miejscem na prowadzenie zajęć, sensorycznymi placykami, zakątkiem ziołowym i jagodnikiem, ogródkiem miododajnym i kompostownikiem. Nie wszystkie rośliny przetrwały tegoroczne śniegi i mrozy, więc ogród musiał być rewitalizowany.

W sumie przez dwa lata programu w bezpośrednich szkoleniach wzięło udział 1140 osób. Z wieloma utrzymujemy kontakt i wiemy, że dzięki udziałowi w warsztatach na dobre została w nich zaszczepiona wrażliwość na przyrodę i środowisko. Ciekawe i inspirujące dla prowadzących było doświadczenie zmiany uczestników z klas szkolnych na rodziny z dziećmi.

Kolejna obserwacja warta zauważenia to wiosna tego roku i pierwsze grupy Mistrzostw Natury, które po długim zdalnym nauczaniu zawitały do Orzysza. Miało się wrażenie, że nie zdołamy młodzieży ujarzmić i żadnej merytorycznej pracy z nimi nie będzie. Ale i to częstokroć udawało się pokonać, wystarczyło dać im ze sobą pobyć, zorganizować wspólne zajęcia ruchowe, ognisko czy zajęcia integracyjne, by w którymś momencie zaskoczyło i można było przejść do zaplanowanych zajęć. Z perspektywy czasu zauważamy, że zmiana uczestników z uczniów z jednej klasy na uczniów z rodzicami to ogromna wartość dodana dla całego programu.

Wdzięczną i jakże inspirującą grupą uczestników byli seniorzy, z nimi odbyliśmy podróże od wiosek tematycznych, przez ziołolecznictwo, etnozioła, odpady, filozofię zero waste i kuchnię zero waste. Szyliśmy, dziergaliśmy na szydełku, bawiliśmy się decupgem i transferem rysunku, a także string artem. Robiliśmy kokedamę, las w słoiku i las pustynny, jednym słowem ogrom zagadnień ekologicznych i wiele twórczych rozmów. Mamy nadzieję, że choć trochę zmieniliśmy wrażliwość na przyrodę i choć trochę zmieniliśmy konsumpcyjne postawy. Przez cały czas tworząc i realizują program warsztatów oraz zajęć, kierowaliśmy się przesłaniem – czyńcie sobie ziemię kochaną! Program dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ks. Ryszard Sawicki

Warsztaty komputerowe dla osób z niepełnosprawnościami

 

W dniach 26 lipca – 10 sierpnia 2021 r. Caritas Diecezji Ełckiej zorganizowała warsztaty komputerowe, w których wzięły udział osoby z niepełnosprawnościami. Zajęcia w wymiarze 48. godzin dydaktycznych odbywały się w trzech 10-osobowych grupach. Przeprowadzono je w pracowniach komputerowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ełku. Warsztaty były okazją do pogłębienia wiedzy m.in. z podstaw obsługi komputera, obsługi poczty elektronicznej, obsługi pamięci przenośnej i multimediów, wyszukiwania informacji w Internecie. Uczestnicy otrzymali materiały dydaktyczne z instrukcjami do zagadnień poruszanych podczas zajęć oraz pendrive’y. Warsztaty komputerowe odbyły się w ramach projektu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami ZIT Ełk” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i mazury 2014-2020.

 

Urszula Sawicka, ks. Ryszard Sawicki

Spełniasz kryteria? Skorzystaj w pomocy żywnościowej

Informujemy, że trwa wydawanie żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014-2020 Podprogram 2020. Do chwili obecnej tą formą pomocy obejmujemy kilkanaście tysięcy osób w diecezji ełckiej. Mamy możliwość przekazania żywności kolejnym beneficjentom. Do końca września można zwracać się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej z prośbą o wystawienie skierowania, a następnie dostarczyć je do Parafialnego Zespołu Caritas lub innych współpracujących z nami podmiotów. Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby samotnie gospodarujące, których dochód nie przekracza 1 542,20 zł. netto oraz rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 1 161,60 zł. netto. Szczegółowych informacji udziela koordynator programu – p. Urszula Sawicka, tel. (87) 441 70 19, kom. 506 053 468.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here