Strona główna Bez kategorii Bp Mazur poświęcił plac pod budowę nowej świątyni w Suwałkach

Bp Mazur poświęcił plac pod budowę nowej świątyni w Suwałkach

Poprzez poświęcenie krzyża i placu, na którym stanie nowa świątynia, chcemy prosić Pana Boga, aby nam błogosławił i pomógł nam wnieść ten nowy Dom Boży, w którym będziemy mogli gromadzić się na wspólnej modlitwie, gdzie będzie toczyło się życie duchowe, gdzie będzie tętniło serce naszej Parafii.  – mówił podczas powitania ks. Marek Waluś – proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Królowej Męczenników w Suwałkach. Obrzędu poświęcenia miejsca budowy dokonał w Uroczystość NMP Królowej Polski bp Jerzy Mazur

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem bp. ełckiego Jerzego Mazura celebrowaną w Uroczystość NMP Królowej Polski i poświęceniem placu, na którym stanął drewniany krzyż, rozpoczęła się oficjalnie budowa nowego kościoła w Suwałkach. Świątynia powstanie między ul. Utrata, a ul. Sportową, w okolicy nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych. Wydzielona została z terenu parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz parafii p.w. św. Wojciecha. Parafia liczyć będzie 3 tysiące wiernych, a w perspektywie mogą dojść kolejne 3 tysiące.

– Wielkie dzieła zawsze rodzą się w trudnościach. Tam, gdzie jest trud, tam jest nadzieja. Żyjmy tą  nadzieją, wtedy wszystkie trudności pokonamy. Męczennicy tez nie mieli łatwego życia. Dziękuję wam, że jesteście dziś tu z nami, na Eucharystii, pierwszej Mszy św. na tym placu, gdzie nastąpi poświęcanie krzyża i terenu pod budowę nowej świątyni. Jest to również dzień pierwszego Odpustu Parafialnego. – powiedział ordynariusz ełcki we wprowadzeniu do Eucharystii.
– Odkrywajcie jako wspólnota, która będzie się tutaj gromadziła wokół Chrystusa zmartwychwstałego, nadzieje na nowe życie, która może przemienić wasze życie, wasze rodziny, nasz Kościół, naród, społeczność i świat. – dodał.

– Wielu ludzi zadaje pytanie: czy jest potrzebny ten kościół?. Ludzie słabej wiary i niewierzący odpowiedzą – NIE. Ludzie wiary odpowiedzą – TAK. Potrzebne jest takie kolejne święte miejsce w Suwałkach, gdzie człowiek wierzący będzie korzystał z łask płynących z głoszonego Słowa, łask płynących z sakramentów świętych, z modlitwy…. Potrzebne jest takie miejsce święte w Suwałkach przypominające i upamiętniające miejsca straceń, miejsca męczeńskiej śmierci bł. Marianny Biernackiej, bł. Sr Kanizji, bł. Sr. Sergii Julii, miejsca przelanej krwi synów i córek tej ziemi w czasie obławy augustowskiej, cierpiących i przelewających krew w czasie zaborów, I i II wojny światowej, w czasie reżimu komunistycznego. Potrzebna jest ta świątynia przypominająca wszystkim, że Bóg, Honor, Ojczyzna to nie przeszłość, ale nadal aktualna dewiza życia Polaków. Niech ta świątynia ukazuje wszystkich cierpiących za prawdę i wiarę. Niech także ukazuje postawę miłości miłosiernej Sługi Bożego Kazimierza Hamerszmita, który był świadkiem na tej ziemi. Niech ukaże ogrom cierpienia, chwałę naszego narodu a przede wszystkim, że Maryja jako nasza Matka i Królowa, zawsze była ze swoimi dziećmi. Niech przychodzą do tego świętego miejsca wszyscy cierpiący, także dzisiaj z różnych powodów i szukają pocieszenia, umocnienia.– zaznaczył kaznodzieja.

Nawiązując do Ewangelii, bp Mazur zaznaczył rolę Matki Bożej w przyjmowaniu cierpienia i tworzenia wspólnoty, szczególnie tej parafialnej. – Trwajmy razem z Maryją na modlitwie, jak Apostołowie trwali z Maryją na modlitwie w Wieczerniku.  Ona jest zatroskana o nasze zbawienie. Ona pragnie naszego szczęścia w każdym dniu. Ona pragnie, byśmy w jej Niepokalanym Sercu znaleźli schronienie i by Jej Niepokalane Serce było najkrótszą drogą do Nieba. Prośmy Ją, byśmy tak jak Ona pozostali wierni Chrystusowi, Ewangelii, Krzyżowi, Kościołowi… Niech Ona trwa razem z wami w radościach i trudnościach. Niech trwa przy formowaniu wspólnoty parafialnej jako „wspólnoty wspólnot”. Niech wspomaga was przy budowaniu kościoła a wcześniej kaplicy tymczasowej, plebani i przedszkola.

Wątek patriotyczny również został podkreślony w homilii ks. bpa. – Z tym dzisiejszym dniem związane jest uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku. A więc obchodzimy 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Niech dzisiaj przewijają się modlitwy w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła w naszej Ojczyźnie, w intencji Kościoła ełckiego, mieszkańców Suwałk i okolic.

Kończąc homilię, ordynariusz ełcki życzył proboszczowi i parafianom Bożego błogosławieństwa, następnie pobłogosławił i poświęcił krzyż oraz plac pod budowę nowego kościoła parafialnego.

Obecnie wierni parafii gromadzą się jeszcze w Kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach. Pragnieniem ks. bpa i proboszcza nowej parafii jest, aby 5 października tego roku, w miesiącu maryjnym, w pierwszą Sobotę Miesiąca października, na początku Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, w święto św. Siostry Faustyny została odprawiona pierwsza Msza św. w tymczasowej kaplicy.

1. kz