MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Czerwiec 2007: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 FOTOREPORTAŻE

 SŁOWO BOŻE

PIELGRZYMKI

EUCHARYSTIA

NAUKA I WYCHOWANIE

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 KULTURA

ŻYCIE DUCHOWE

 W DIECEZJI

 STUDIA

 MISJE

 KATECHEZA DOROSŁYCH

KAPŁAN ODPOWIADA

 ROK LITURGICZNY

 RODZINA

MŁODZIEŻ

DZIECI

RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obejrzyj fotoreportaże: Odpowiedzieli na wezwanie Pana; Budowa Karmelu rozpoczęta!

 __________________________________________________

Oczy dzieci są pełne błękitu

Dzień Dziecka przypomina nam o dzieciach. Wspominamy swoje dzieciństwo. Wielu z nas mówi, że czuje się dzieckiem Bożym. Chętnie otwieramy się na akcje niosące dzieciom pomoc. Krzysztof, malarz, powiedział: – Oczy dzieci są pełne błękitu, a ich uśmiech rozpromienia świat. 

Kiedy spytałam Halinę K., mamę pięciorga dzieci, jak w rodzinie przeżywają Dzień Dziecka, usłyszałam: – W moim rodzinnym domu w tym dniu nakładaliśmy odświętne ubrania i szliśmy do kościoła na po- południową Mszę św. Mama przygotowywała świąteczny obiad. Wieczorem tato lub starsze rodzeństwo przedstawiało sceny biblijne. Pamiętam, jak mama mówiła, że pierwszy światowy Dzień Dziecka zorganizował Pan Jezus. Kiedy pouczył apostołów, by pozwolili dzieciom przychodzić do Niego. Wtedy też brał dzieci na kolana i opowiadał im o Bogu. Wyróżnił dzieci spośród całego tłumu. Dlatego też i w swoim domu podtrzymuję tradycję, aby w tym dniu dzieci były jak najbliżej Pana Jezusa. Dzisiaj mamy więcej możliwości, by uatrakcyjnić to świętowanie swoim pociechom. Chociaż codzienne obowiązki zajmują dużo czasu, to staramy się tak zorganizować, by przeżyć ten dzień rodzinnie. Nawet sami czujemy się dziećmi. 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Religia pomaga w leczeniu

Ludzie, pytając lekarzy o przyczynę i leczenie choroby, mogą szukać odpowiedzi na pytania egzystencjalne, na które medycyna jako nauka nie potrafi odpowiedzieć (np. dlaczego spotyka mnie ta choroba?). Wiele osób odwołuje się do religii lub duchowości, szukając odpowiedzi u tych, którzy sprawują opiekę religijną bądź duchową.

Poprzez wieki religia i duchowość splatały się wzajemnie z praktyką medyczną. W wielu religiach troska o chorych stanowi element ich podstawowej misji, a liczne spośród wiodących światowych instytucji medycznych posiadają religijne i duchowe korzenie. 

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

 

Wybieramy imię do bierzmowania

Rodzice, wybierając swoim pociechom imiona, kierują się różnymi przesłankami. Często mówią, że imię powinno być ładne, pasujące do dziecka. Bywa też, że dorośli, zafascynowani serialami, nadają imiona ulubionych bohaterów. W tradycyjnych domach imiona dziedziczone są po przodkach lub wybiera się imię świętego. Nadanie imienia nowo narodzonemu dziecku jest ważnym wydarzeniem, w które zaangażowana jest cała rodzina. Samo dziecko, w tej kwestii niewiele ma do powiedzenia. Sakrament bierzmowania wiąże się również z przyjęciem imienia. Tym razem już sam kandydat wybiera sobie imię – patrona na dalsze etapy wzrastania w wierze.

Ula S. niedawno przyjęła sakrament bierzmowania. Mówi: – Wy- brałam sobie na patronkę św. Annę, matkę Maryi. To imię jest mi najbardziej bliskie. Tak nazywa się również moja mama. Widzę, jak w jej życiu działa opieka św. Anny i uważam, że to ważne, by czuć więź z patronką. Wybierałam imię z myślą, żeby w przyszłości ta święta wspierała mnie. To mój samodzielny wybór. 

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

 

Kapłan odpowiada: Pod jeden namiot?

Mam problem. Moja córka powiedziała, że zamierza ze swoim chłopakiem wyjechać na biwak. Będą pod jednym namiotem. Zaniepokoiłam się i nie wiedziałam, co jej odpowiedzieć. Proszę o radę. Z pozdrowieniami – Anna z Olecka 

W odpowiedzi pomoże nam Słowo Boże i nauka Kościoła. Jednym z zadań i obowiązków rodziców jest wychowanie moralne i formacja duchowa dzieci, szczególnie przez dawanie dobrego przykładu. Powinni uczyć ich unikania fałszywych ustępstw i poniżania się. W Biblii czytamy: A wy, ojcowie, nie pobudzajcie do gniewu waszych dzieci, lecz wychowujcie je, stosując karcenie i napominanie Pańskie (Ef 6,4). Takie wychowanie wymaga wyrzeczenia, zdrowego osądu i panowania nad sobą. Zostaliśmy obdarowani przez Boga różnymi darami, mamy też wolną wolę i w sercu człowieka dokonuje się wybór, który będzie miał swoje konsekwencje w naszym życiu – w rodzinie i najbliższym otoczeniu. Człowiek żyje wśród różnych pokus i nie jest niczym zaskakującym, że wystawiany jest na próbę: Kto doznaje pokusy, niech nie mówi, że Bóg go kusi. Bóg bowiem ani nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi. To własna pożądliwość wystawia każdego na pokusę i nęci" (Jk 1, 13-14). 

 

czytaj więcej

 

POWRÓT