MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Czerwiec 2008: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SZLAK PAPIESKI

 SŁOWO BOŻE

Z DIECEZJI

 WSPOMNIENIA

PIELGRZYMKI

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 MATURA

 KAPŁAN ODPOWIADA

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

ZNAKI I SYMBOLE RELIGIJNE

 RUCHY I STOWARZYSZENIA KATOLICKIE

 OGŁOSZENIA

 KULTURA

 PODRÓŻE

 RODZINA

MŁODZIEŻ

DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szlak papieski "Tajemnice światła"

Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II stawiamy różne pomniki. Diecezja ełcka jest piękna, bogata w jeziora, lasy… Tutaj wielokrotnie przybywał Karol Wojtyła jako ksiądz, następnie jako biskup, kardynał. Wreszcie jako papież. Chcemy to upamiętnić szczególnym pomnikiem – innym, niż są wznoszone. Będzie nim Szlak Papieski – Tajemnice Światła. Dlaczego te tajemnice? Zastanawiamy się, co Jan Paweł II dał nam w czasie swojego pontyfikatu? Wiele. Ale m.in. dał nam tajemnice światła. Na modlitwę różańcową zwracał szczególną uwagę i do różańca dodał tajemnice światła.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Dobro dziecka

Dzień Dziecka jest wspaniałą okazją i zaproszeniem do spojrzenia na świat oczami dziecka. Jednak dorosłym nie wolno zapominać, że to na nich spoczywa odpowiedzialność i troska o dobro najmłodszych. Ostatnio zauważyłam wiele programów w TV mówiących o szczęśliwej mamie powracającej do pracy, by się samorealizować na płaszczyźnie zawodowej. Uśmiechnięte panie tłumaczyły, że im też coś od życia się należy, że dziecko nie może być sensem ich istnienia. Przyjrzałam się uważniej rodzinom, które znam. Opowiadają, jak to jest być z dzieckiem w domu. Ich wypowiedzi poprzedza myśl ks. Marka Dziewięckiego, autora wielu książek o tematyce wychowania, dorastania do małżeństwa i rodziny, komunikacji międzyludzkiej, a także profilaktyki i terapii uzależnień. Niech Dzień Dziecka skłoni nas do głębszej refleksji nad naszą rolą, naszym powołaniem do rodzicielstwa, nauczania, wychowywania …

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Z kardynałem Wyszyńskim po Warmii i Mazurach

Sługa Boży Kardynał Wyszyński od najmłodszych lat był silnie związany z Matką Bożą. Z zawierzenia i synowskiej miłości do Najświętszej  Panny czerpał siły w realizowaniu swego powołania. Jego zawołaniem biskupim były słowa: Soli Deo – Samemu Bogu. Miało to bardzo silne odzwierciedlenie w posłudze pasterskiej.

Prymas bronił praw wierzącego narodu, nie zważając na uwarunkowania polityczne. Władze komunistyczne widziały w jego postawie zagrożenie dla ustroju i dlatego został aresztowany 25 września 1953 r. W „Trybunie Ludu” opublikowano wywiad z członkiem KC PZPR Edwardem Ochabem, który wyjaśniał, jak wielkim wrogiem Polski Ludowej jest Prymas. Wielu czerpało siły z postawy Prymasa Tysiąclecia. Do nich należał również ks. Józef Kącki. Jak wspomina, komunikat o aresztowaniu kard. Wyszyńskiego do parafii rozwoziło UB.

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: Św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach

17 maja, w wigilię urodzin Jana Pawła II, odbyła się liturgiczna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego kościoła parafialnego św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach. Kamień poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II, 8 czerwca 1999 roku, podczas Mszy św. sprawowanej w Ełku, w czasie swojej IX pielgrzymki do Ojczyzny. Aktu wmurowania kamienia dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jerzy Mazur –Ordynariusz diecezji ełckiej, w obecności duchowieństwa, władz samorządowych oraz licznie zgromadzonych parafian i gości.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zawsze byłam indywidualistką - rozmowa z Agnieszką Fatygą

— Pani repertuar jest niezwykle rozległy…

— W znacznej mierze mam repertuar klasyczny: począwszy od piosenki literackiej (pieśni Brella, songi Brechta, z Kabaretu Starszych Panów…) przez piosenki z musicali amerykańskich, nawet piosenkę ludową, utwory jazzowe – po utwory operowe na poważnie śpiewane oraz z przymrużeniem oka jako pastisze. Mam też swoje piosenki, gdyż zajmuję się komponowaniem i pisaniem tekstów. Trochę opornie przyjmuję cudze teksty, a więc nie bardzo zarabiają na mnie tekściarze.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT