MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Czerwiec 2016: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 ŚWIĘCENIA

 ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

 ROZMOWA "MARTYRII"

 W DIECEZJI

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 PIELGRZYMKI

 ODESZLI DO PANA

 ROCZNICA PIELGRZYMKI JANA PAWŁA II

 1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI

 KULTURA

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MARTYRIA MARTYRIA DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Już wkrótce spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie

 

Rozmowa z ks. ŁUKASZEM Różyckim – diecezjalnym koordynatorem Światowych Dni Młodzieży.

 

— Przygotowania do przeżycia Światowych Dni Młodzieży trwają od trzech lat. Co według księdza było najważniejszym etapem w przygotowaniach dla młodzieży z diecezji ełckiej?

— Myślę, że warto tu wspomnieć, że jak tylko papież Franciszek ogłosił, że najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, to w diecezjach ruszyło organizowanie wolontariatu młodych. W naszej diecezji odzew był duży. Przez trzy lata formacji i przygotowań część młodzieży się wykruszyła, ale wielu zostało i nadal zgłaszają się nowi. Wolontariat jest zrywem młodych do konkretnych działań, a młodzi na takie wyzwania czekają.
 

Kolejnym etapem, który można nazwać sprawdzianem dla naszej diecezjalnej młodzieży, była peregrynacja symboli ŚDM. W Niedziele Palmowa, 13 kwietnia 2014 roku, znaki te Ojciec Święty Franciszek przekazał w Rzymie polskiej młodzieży. Tak rozpoczęła się peregrynacja krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani” po naszych diecezjach. Młodzież diecezji ełckiej w ubiegłym roku przez dwa tygodnie czerwca gromadziła się w wyznaczonych miejscach na modlitwę i adoracje. Nad peregrynacja czuwali nasi wolontariusze. Mogliśmy zobaczyć, jak młodzież działa, na co możemy liczyć.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Kapłan z Podegrodzia o ojcu Papczyńskim

 

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych 21 stycznia 2016 roku ogłosiła dekret uznający cud przypisywany wstawiennictwu bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. 5 czerwca w Watykanie odbędzie się jego kanonizacja. Zarówno cud do beatyœkacji, jak i cud do kanonizacji miały miejsce w ełckiej paraœfii pw. NMP Królowej Apostołów. Rozmawiamy z ks. prał. JERZYM OWSIANKĄ, proboszczem paraœfii, gdzie znajdują się relikwie o. Stanisława.

 

— O ojcu Papczyńskim mówimy, że to odkurzony święty. Nikt z jemu współczesnych nie miał wątpliwości w 1701 roku, że zmarł człowiek święty. Pomimo braku środków masowego przekazu o. Papczyński znany był z nadzwyczajnych darów (wizje, cuda, lewitacja…), ale nie to świadczyło o jego świętości...

— O świętości o. Papczyńskiego świadczą całkowite i bezgraniczne zaufanie Panu Bogu oraz zawierzenie i oparcie życia na Matce Bożej. Ślub krwi, który składa, że jest gotów bronić czci Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, jest wyznacznikiem jego życia, całej działalności. Później stało się to fundamentem zakonu o. Marianów, którego jest założycielem. Właściwie wszystko oparł na Panu Bogu. Całkowicie i bez reszty, przez Matkę Bożą, zawierzył Bogu. I to jest wymiar ludzi świętych że nie liczą na siebie na jakiekolwiek własne możliwości, ale spodziewają się wszystkiego od Pana Boga, że to Bóg poprowadzi dzieło. I tak było z o. Stanisławem. Zaufał całkowicie Panu Bogu i przez Maryje dążył do realizacji woli Bożej.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zaproszenie do Giżycka

 

Jak co roku na pierwszą sobotę i niedzielę lipca (2 i 3 lipca) św. Brunon zaprasza na uroczystości do Giżycka. Podobne odbyły się w marcu w Kwerfurcie – miejscu, gdzie ponad tysiąc lat temu urodził się św. Brunon i gdzie w zamkowej kaplicy przyjął chrzest. Stamtąd wyruszył na wyprawę misyjną do Prus.

 

Tegoroczne uroczystości w Giżycku będę jak zwykle rozpoczęciem Lata z Chrystusem na Mazurach, ale będą także wyjątkowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W początkach chrześcijaństwa w Polsce św. Brunon odegrał, jak wiadomo, wielką rolę. Na historycznym wzgórzu, gdzie święty wraz z grupą misjonarzy poniósł w roku 1009 męczeńską śmierć, zostanie zaprezentowany spektakl ewangelizacyjno-historyczny pt. U źródeł przyszłej chwały w reżyserii księdza Mariusza Pawliny. Wydarzenia ubogacą swoją obecnością między innymi żeglarze, którzy zgromadza się ze sprzętem pływającym na jeziorze Niegocin, a także delegacja z Kwerfurtu na czele z proboszczem tamtejszej parafii św. Brunona Heinzem Wernerem oraz Bractwo Świętego Brunona. W czasie uroczystości biskup ełcki poświeci cumujące na jeziorze żaglówki i w ten sposób rozpocznie z Bogiem sezon żeglarski w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W czasie liturgii zgromadzeni na wzgórzu odnowią przyrzeczenia chrzcielne i przeżegnają się wodą poświęconą w chrzcielnicy. W ten sposób przypomną sobie zobowiązania chrzcielne i umocnią nadzieje w Roku Miłosierdzia. Dla upamiętnienia wydarzenia na wzgórzu zostanie zasadzona sadzonka cisu, która wyrosła z ziarna pobłogosławionego przez papieża Benedykta XVI.

czytaj więcej

__________________________________________________

Z wizytą w parafii: ŻARNOWO

Paraœfię erygował kanonicznie biskup ełcki Wojciech Ziemba w 1995 roku. Przynależy ona do augustowskiego dekanatu św. Bartłomieja Apostoła. Od sierpnia 2015 roku proboszczem jest ks. mgr DARIUSZ DRĘŻEK. Wcześniej proboszczami byli księża: Józef Majewski (1995-2002), Jan Makowski (2002-2004), Stefan Dmoch (2004-2012), Arkadiusz Orzeł (2012-2015).

 

Żarnowo to wieś położona przy trasie Augustów – Ełk na obrzeżach Puszczy Augustowskiej, przy dawnym szlaku handlowym Litwa – Prusy – Korona. Przypuszcza
się, że mogła być założona na podstawie przywileju z 1537 roku przez Michała Grzybowskiego i Macieja z Mocarzy, którzy założyli wsie sąsiednie, między innymi Jeziorki i Kamionkę. Po nadaniu praw miejskich miastu Augustów okoliczne wsie, a wśród nich Żarnowo, stały się przedmieściami, a mieszkańcy wsi mieli prawa na równi z prawami mieszczan. Aby utrzymać dwór królewski, okoliczni osadnicy, wypalając ogniem (żarem) lasy, pozyskiwali ziemie uprawne. Prawdopodobnie ze zbitki tych słów powstała nazwa wsi Żarnowo.
Przyjmuje się również, że nazwa Żarnowo ma związek z przerabianiem ziarna zbóż na tzw. żarnach, których tu była wielka liczba.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Dziadek Jerzy


Wspomnienie o ks. Jerzym Szymerowskim

 

Ks. Jerzy Szymerowski był nazywany przez wszystkich kapłanów w Gruzji Dziadkiem. Wspomnienie o nim będzie tym smutniejsze, że tego zasłużonego Kapłana pożegnaliśmy 13 maja 2016 roku, odprowadzając na wieczny odpoczynek. Gruziński Kościół katolicki stracił wielkiego i oddanego misjonarza, który ostatnie dwadzieścia lat swojego życia poświęcił Gruzji.

 

Osobiście będę Go pamiętał jako człowieka poświęconego całkowicie swojemu powołaniu. Mam wiele obrazków w pamięci z Jego życia, jak choćby taki śmieszny, kiedy szliśmy razem na katechezę w górskich kaczowkach. On w gumiakach i sutannie z biretem na głowie tłumaczył mi, robiąc wykład z botaniki, jakie zioła mijamy. Oprócz tego wiedział dokładnie, na jakie schorzenia jest poszczególne zioło. On był – jakby to powiedzieć? – takim Dziadkiem Sakartwelo.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wędrówką życie jest człowieka

 

"Wedrówką jedną życie jest człowieka. Idzie wciąż. Dalej wciąż” – tak wiele lat temu śpiewał Edward Stachura, a potem Stare Dobre Małżeństwo. Zbliżający się czas urlopów, wakacji to okazja, by wyruszyć w drogę, na szlak pielgrzymkowy lub górski. Odbyć wędrówkę, nie tyle geograficzną, co podróż wewnętrzną, duchową.

czytaj więcej

 

POWRÓT