MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Czerwiec 2014

 

___________________

 

W numerze: 

 

 PEREGRYNACJA MATKI BOŻEJ

 ROZMOWA "MARTYRII"

 KOŚCIÓŁ W POLSCE

 SŁOWO BOŻE

 KAZNODZIEJSTWO

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 Z WIZYTĄ W PARAFII

PIELGRZYMKI

 DIECEZJA

 KULTURA

 MISJE

 LISTY DO REDAKCJI

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Poświęcenie kaplicy św. Jana Pawła II w Ełku

 

24 maja w Ełku odbyła sie uroczystość poświęcenia nowo wybudowanej przy katedrze kaplicy ku czci sw. Jana Pawła II oraz krypty biskupów ełckich, do której zostały  przeniesienie z tymczasowego grobowca doczesne szczątki sp. bpa Edwarda Samsela. Kaplica jest przede wszystkim przeznaczona do adoracji Najświętszego Sakramentu. Projektował ją inż. Andrzej Chwalibóg, a autorem projektu wystroju wnętrza jest znany rzeźbiarz – prof. Wincenty Kućma.

 

W uroczystości uczestniczyli: abp Józef Michalik – metropolita przemyski, abp Edward Ozorowski – metropolita białostocki, bp Jan Styrna – biskup administrator z Elbląga, bp Janusz Stepnowski – biskup łomżyński, bp Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy z Łomży, bp Stanisław Stefanek i bp Tadeusz Zawistowski – biskupi seniorzy także z Łomży oraz biskup ełcki Jerzy Mazur i biskup pomocniczy Romuald Kamiński.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

 

7 czerwca (sobota) na placu Jana Pawła II w Ełku odbędzie się uroczyste zakończenie peregrynacji Matki Bożej Jasnogórskiej w świętym wizerunku nawiedzenia w diecezji ełckiej. Na tę uroczystość biskup Jerzy Mazur zaprasza wszystkich diecezjan, w tym członków ruchów, grup, stowarzyszeń kościelnych, dzieci z podwórkowych kółek różańcowych, dzieci pierwszokomunijnych oraz obchodzących rocznice Pierwszej Komunii.

 

To również nasze diecezjalne dziękczynienie za dar kanonizacji Jana Pawła II. Głównym celebransem uroczystości będzie arcybiskup Wojciech Ziemba, metropolita warmiński. Homilie wygłosi kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nie jest łatwo

O Kościele rzymskokatolickim w zachodniej Ukrainie

mówi abp MIECZYSŁAW MOKRZYCKI

 

— Czy to pierwsza wizyta księdza arcybiskupa w Ełku?

— Jestem po raz drugi, bo pierwszy raz byłem razem z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w 1999 roku [wtedy mój rozmówca był osobistym sekretarzem Papieża Polaka – przyp. J.S.]. A dzisiaj przybywam z jego świętymi relikwiami. Chętnie dziele sie radością z wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze. Dziękuje biskupowi Jerzemu za zaproszenie. Wasz biskup jest mi bliski. Przez wiele lat był z posługa duszpasterska w Rosji, a przez to również dobrze rozumie sytuacje Kościoła na Ukrainie.

 

Ksiądz arcybiskup jest metropolita lwowskim. Ostatnio dużo mówi się o Ukrainie. Jak się ksiądz arcybiskup tam czuje? Jak odbiera to wszystko?

— Jestem wdzięczny Episkopatowi Polski i wszystkim za gesty solidarności, za dary serca, za modlitwę i posty w intencji Ukrainy i pokoju w tym kraju. To trudny okres dla nas, ponieważ wszystkim udziela się pewien niepokój, lek, niepewność jutra. Wielu boi sie o swoja przyszłość. Dlatego gesty życzliwości okazywane przez Polskę są nam bardzo potrzebne.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Odtrutka dla smutasów

 

Ksiądz Antoni Gabrel, salezjanin, znany jest w naszej diecezji, gdyż przez wiele lat posługiwał duszpastersko w salezjańskiej parafii Matki Bozej Miłosierdzia w Suwałkach. Często sięga po pióro. Ma w swoim dorobku wiele książek, zwłaszcza poetyckich. Najnowsza nosi zaskakujący tytuł Mądrość piaskownicy

 

Książka składa sie z dwóch części. Cześć pierwsza – humorystyczna – zawiera sto anegdot i powiedzonek maluchów z rysunkami i komentarzami. Sporo w nich naturalnej szczerości, a czasem nawet dramatyzmu. Pod numerem 21 mamy tytuł Rywalizacja braterska i taki tekst z niespodziewana wypowiedzią malucha: Dwóch braci uczęszczało do przedszkola. Pewnego dnia dotarł tylko jeden. Zapytany o braciszka, z rozbrajająca prostota odpowiedział: „Urządzaliśmy zawody, kto bardziej wychyli się przez okno. Wygrał braciszek i znalazł sie w szpitalu”.

 

Natomiast cześć druga książki – poetycka – składa się z siedemdziesięciu wierszy. W nich znajdziemy przemyślenia, refleksje, poetyckie komentarze. Oto na przykład wiersz 50 lat pod żaglem jest refleksja, dowcipna – jak to często bywa u księdza Antoniego – nad jubileuszem kapłaństwa. Jest rozmowa z Bogiem, podziękowaniem Mu za radość, / przed każdym wejściem w morze. Kapłan jubilat swoje duszpasterstwo porównuje do żeglowania na pełnym morzu i optymistycznie wyznaje: Pięćdziesiąt lat pod żaglem / i wciąż zdziwienie, / że bryza świeża.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Benedyktynki na misjach w Brazylii

 

Podczas tegorocznych święceń diakonatu poznaliśmy misyjnych gości: zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek. Przybyły: s. Ilona Bednarczyk (Queimadas), s. Rosalina dos Santos Ewangelista (Paulo Afonso) oraz s. Aureli Aloes Barreto (Salvador). W Ełku są aż trzy domy zakonne, więc benedyktynki są w diecezji rozpoznawalne. A jednak po habitach sióstr z Brazylii nie poznamy. Siostra Ilona bardzo szybko to wyjaśniła. Żadna z nas nie wytrzymałaby upałów w czarnych habitach. Można powiedzieć, że strój dostosowany został do panujących warunków.

 

Siostry do Ełku przyjechały na zaproszenie bpa Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Misji. Poprosiliśmy misjonarki o relacje z ich pracy na misjach. Oddajemy im głos.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Dobrze wybrać

 

Życiowe wybory wymagają pogłębionego rozeznania. Nie mogą być podejmowane z pospiechem. Nic nie może nas do nich popychać: ani wiek, ani lęk, że jutro będzie zbyt późno. Potrzebny jest czas. Kiedy postanawiamy dokonać ważnego wyboru, nie jest istotne, ile w tym momencie mamy lat. Ważne, abyśmy dobrze wybrali.

 

czytaj więcej

 

 

POWRÓT