MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Grudzień 2008

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

 ADWENT

 SPOŁECZEŃSTWO

 BOŻE NARODZENIE

Z WIZYTĄ W PARAFII

 W DIECEZJI

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

GŁOS CZYTELNIKÓW

 SPOŁECZEŃSTWO

PODRÓŻE

 RODZINA

 MŁODZIEŻ
DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdyby Jezus narodził się dzisiaj?

O wypowiedź, jak wyobrażam narodzenie Pana Jezusa dzisiaj, poprosiłam młodzież. Ale również każdy z nas może odpowiedzieć sobie na to pytanie.

 

Gdyby się Jezus dziś urodził, to Maryja miałaby znacznie lżej. Nie musiałaby uciekać na osiołku… A współcześni ludzie mieliby szansę, a nawet zaszczyt żyć w Jego czasach. Możliwe, że wielu byłoby u Jego boku, jako apostołowie. Świat, w którym jest mnóstwo zła, mógłby nawrócić się dzięki cudom Jezusa. Jako ludzie XXI wieku, czasu zmian pod względem technologicznym, moglibyśmy poznawać naukę Jezusa z Jego ust „na żywo”. Świat miałby większe szanse na zmianę na lepsze, bo zazwyczaj jest tak, że ufamy temu, co widzimy. (Ewelina, Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Ełku)

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nie dajmy się zwariować

– Jak każdego roku w Wigilię ucieram mak do kutii, ręce mi już mdleją, a tu w telewizji reklama uśmiechniętej rodzinki zasiadającej zgodnie do Wigilii. Wszyscy tacy wyprasowani i uśmiechnięci, w tle słychać kolędę, i nawet pies z kotem podają sobie łapkę… Z takiego letargu wyrywa mnie krzyk i płacz dzieci, które właśnie kłócą się o samochód. I już od listopada groźby, że jak będą się kłócić, to Mikołaj nie przyniesie prezentów. Na nich nie działają. Za szklaną szybą wyidealizowany świat, a u mnie życie pełne gwaru, krzyku i nieprzewidywalności. Są reklamy, które mnie śmieszą, ale kiedy święta Bożego Narodzenia reklamowane są od listopada, to mam dość. Często wyłączam telewizor lub przełączam na inny program, bo lubię Adwent z jego tajemniczym, radosnym oczekiwaniem. Przeszkadza mi świąteczna komercja (Marta O.).

 

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: Rożyńsk Wielki

Rożyńsk został założony w roku 1475. Za czasów krzyżackich był tu drewniany kościół, kryty strzechą, poświęcony św. Erazmowi. W czasie reformacji ludność przyjęła luteranizm, ale zachowała kult św. Erazma. Gdy w 1656 roku kościół szczęśliwie uniknął spalenia przez Tatarów, Mazurzy ewangeliccy uznali to za cud św. Erazma i tłumnie nawiedzali kościół na Przemienienie Pańskie. Kościół ten został rozebrany w 1894 roku, a na jego miejscu wybudowano nowy. Obecnie, od drugiej wojny światowej, należy on do wiernych wyznania katolickiego. Parafia została kanonicznie erygowana 15 sierpnia 1982 roku przez biskupa warmińskiego Jana Obłąka. Do tego czasu kościół w Rożyńsku był kościołem filialnym parafii Drygały. Obecnie proboszczem jest ks. mgr Marek WALUŚ. 

 

W parafii jest 800 osób w 18 miejscowościach. W samym Rożyńsku Wielkim zamieszkuje tylko 39 rodzin. Są dwie kaplice – w Dybówku i Kurzątkach. Miejscowości się wyludniają.

 

czytaj więcej

___________________________________________________

 

O Angoli w Ełku

14 listopada w Ełku przebywał o. Stanisław Chindecasse – werbista pochodzący z Angoli. Odwiedził Wyższe Seminarium Duchowne. O. Józef Węcławik, przedstawiając o. Stanisława, powiedział: – W tradycji zgromadzenia werbistów jest zwyczaj, że co pięć lat odbywa się wizytacja generalna. Przedstawiciel z zarządu generalnego przyjeżdża do Polski i wizytuje współbraci należących do tej prowincji. Tak się składa, że w Ełku są też werbiści. Stąd obecność o. Stanisława w Ełku. Pochodzi z kraju o tragicznych przejściach. Wcześniej Angola była kolonią portugalską. Później rozpoczęła się wojna domowa i stworzono reżim komunistyczny pod auspicjami Związku Radzieckiego z obecnością wojsk rosyjskich i kubańskich. Obecnie o. Stanisław należy do rady generalnej naszego zgromadzenia. Ze względu na swoją funkcję ma on możliwość poznania Kościoła misyjnego na całym świecie.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nie zgodzić się na przeciętność

 Twój sposób przeżywania świąt Bożego Narodzenia jest zwykle odzwierciedleniem wartości, którymi żyjesz na co dzień. Czy życie swoje zakorzeniłeś głęboko, czy ciągle szarżujesz na powierzchni? Czy ważne jest podtrzymanie, może nawet i pięknej, ale jedynie tradycji, czy też szukasz w tym ducha?

Otoczka, która towarzyszy świętom – reklamy, promocje, świecidełka – wcale nie ułatwia dotarcia do tego, co istotne. Skupia zmysły a tym, co zewnętrzne. I może znów, jak co roku, zasiądziesz w lśniącym mieszkaniu do bogato zastawionego stołu, ale z poczuciem pustki w sercu. Nie zapominaj jednak, że to od ciebie zależy, czy zatrzymasz się na tym, co mało istotne, czy też zdecydujesz się wyruszyć w poszukiwaniu głębi. Bo te święta to przede wszystkim zaproszenie do odkrywania na nowo wartości człowieczeństwa. A jej miarą jest sam Jezus Chrystus.

czytaj więcej

 

POWRÓT