MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Grudzień 2013: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

SŁOWO BOŻE

 BOŻE NARODZENIE

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 ODSZEDŁ DO PANA

 POZNAJEMY RUCHY I STOWARZYSZENIA KATOLICKIE

 DIECEZJA

 SPOŁECZEŃSTWO

 ŚWIADECTWO

 ZDROWIE

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 NAUCZANIE KOŚCIOŁA

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Dziś w mieście Dawida narodził sie wam Zbawiciel,

którym jest Mesjasz, Pan (Łk 2, 11).

Drodzy Czytelnicy Martyrii!

 

Trwamy w radosnym oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela. Adwent ma nas przygotować na coroczne obchody Bożego Narodzenia, ale również na powtórne przyjście Chrystusa. W tym czasie w naszych kościołach często rozbrzmiewa stara, misyjna pieśń: Nie zamykajcie serc, zbawienia nadszedł czas, gdy Chrystus puka w drzwi, może ostatni raz. Otwórzmy się na dar adwentowej łaski poprzez uczestnictwo w Roratach i przedświątecznych rekolekcjach.

 

Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczęliśmy realizacje nowego roku duszpasterskiego, który będziemy przeżywać pod hasłem: Wierzę w Syna Bożego. Ten rok ma na celu pomóc odnowić i wzmocnić w nas duchowość chrzcielną, doprowadzając do wyraźnej decyzji wiary i pogłębienia osobistej więzi z Chrystusem poprzez poznanie, pełniejsze pokochanie i wierniejsze naśladowanie naszego Pana. Przygotowując sie do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, która będziemy przeżywać w 2016 roku, odkrywajmy godność płynąca z naszego chrztu oraz zadania, które z nim się wiążą.

 

Jesteśmy wdzięczni Bogu za łaski, którymi nas obdarowuje w czasie peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w świętym wizerunku nawiedzenia w naszej diecezji. Jest to dla nas niepowtarzalna okazja na spotkanie z Matką, której wizerunek jasnogórski już od ponad siedmiu wieków patronuje naszemu narodowi, a od 1957 roku nawiedza wszystkie parafie w naszej Ojczyźnie. To Ona Boga na świat nam przyniosła, byśmy doświadczyli nieskończonej miłości Stwórcy do swojego stworzenia. Dlatego pełni wdzięczności, a zarazem pokory, spieszmy razem z mędrcami i pasterzami, by oddać cześć Nowonarodzonemu Panu i pokłonić się Świętej Rodzinie.

 

Niech Dzieciątko narodzone w Betlejem uczy Was odkrywać tajemnice Bożej mądrości i miłości oraz napełnia Wasze serca wiernością, pokojem i miłosierdziem. Niech kontemplacja tych, którzy jako pierwsi przyszli na spotkanie z Nowonarodzonym, uczy Was odwagi, pokory i wytrwałości w poszukiwaniu i poznawaniu Jezusa, aby móc Go jeszcze bardziej ukochać. Uczmy się od nich zaufania znakom, których udziela nam Bóg, a które pozwalają nam przejść drogę ku Niemu.

 

Niechaj Wasze serca pełne wiary w Syna Bożego pozwolą się Jemu prowadzić po drogach do świętości w Nowym Roku 2014. Jako Wasz biskup, dzieląc się z Wami Wiarą, Nadzieją i Miłością, na te radosne święta i wszystkie dni Nowego Roku z serca Wam błogosławię.

 

+Jerzy Mazur SVD

Biskup Ełcki

__________________________________________________

 

Cud Bożych narodzin

 

Zima przyszła jak co roku i rozgościła się na dobre. Śnieżna pokrywa otuliła cała ziemie. Pod ciężarem śniegowych płatków uginają sie gałęzie drzew. Jak okiem sięgnąć, wszędzie tylko biel. Piękno bajecznych pejzaży zapiera dech w piersiach. Okryta śniegiem przyroda, odpoczywa. W tej mroźnej ciszy czasami można usłyszeć głosy trąb i chórów anielskich. Przywołują one Mesjasza, by zszedł na ziemie, do ludzi, bo bardzo Go oczekują. Szczególnie niecierpliwie w czas Adwentu. Zbliża się Boże Narodzenie – jeden z największych cudów świata.

 

Do dziś w niektórych regionach Polski początek Adwentu ogłaszają mocne głosy trąb pasterskich, tzw. ligawek. A potem roraty – odprawiana codziennie msza sw. przed świtem ku czci Najświętszej Maryi Panny. W gorących modlitwach pojawia sie tęsknota, aby jak najprędzej nastąpiło Boże Narodzenie. Na ołtarzu w świątyniach duża świeca przewiązana niebieska wstążka, udekorowana świeża zielenią. To tzw. roratka, która jest symbolem Bogarodzicy. Ona pod sercem niesie do ludzi Syna Bożego – Światłość Świata.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Pobożne życzenia

 

Kiedy nadchodzi grudzień, nastaje z nim czas dobrych chęci, wielkich planów, pobożnych życzeń. Chcemy, aby nasze święta były według wzoru z reklamy telewizyjnej: za oknem śnieg, przy wigilijnym stole zgodnie zasiądzie rodzina, światełka na choince będą zabawnie migotały, dom czysty, wysprzątany, roześmiane wnuki będą zaczepiały dziadka, a tata zaintonuje kolędę. Rodzina gotowa ma świąteczny spacer zimowy, aby ulepić bałwana. Koniecznie musi być kulig saneczkowy...

 

Każda gospodyni zastanawia sie, jak przyrządzić wspaniałe potrawy. Trzeba przygotować przecież tradycyjnie dwanaście potraw na wigilijny stół. Pierniczki domowe tez z dziećmi i wnuczętami trzeba zrobić. Pod choinka bedzie dużo prezentów, które zostały starannie wybrane i zapakowane, a może tez własnoręcznie wykonane.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Coraz mniej małżeństw

 

Czwarty rok z rzędu notujemy spadek liczby zawieranych małżeństw Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, ze w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku zanotowaliśmy 117,7 tys. zawartych małżeństw. To o ponad 10 proc. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Wszystko wskazuje na to, ze rok 2013 bedzie czwartym z kolei, kiedy zanotujemy spadek liczby zawieranych małżeństw.

 

Nie jest to sytuacja bez znaczenia, jeśli chodzi o kryzys demograficzny, bo więcej dzieci rodzi sie w małżeństwach niż związkach nieformalnych. Ma to tez szczególne znaczenie dla dzieci, którym trwała rodzina gwarantuje najlepsze warunki wychowania i rozwoju.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Czystość skarbem młodości

 

Z Beatą i Marcinem Mądrymi z Krakowa rozmawiamy o czystości jako darze, którego młody człowiek nie musi się wstydzić, a także który – dzięki Bogu – może odzyskać.

 

— Jak mówić dzisiaj o czystości? Czy można do niej wychowywać?

— Wychowywać do czystości mogą świadkowie, ci, którzy żyją w czystości. Kiedyś nam sie wydawało, że to temat przedmałżeński. Nieprawda, czystość nie polega tylko na tłumieniu pożądania. To nie o to chodzi. Patrzę na mężczyznę, kobietę i widzę, że jest darem Bożym, świątynia. Poprzez takie patrzenie mogę kogoś objąć, przytulic, pocałować, jakbym całowała Boga ukrytego w tym człowieku. I tez traktuje tak swoje ciało. Dziewczyna, która mówi, że czystość jest dla niej tematem nieaktualnym, że dla niej za późno, to też interpretuje to w kontekście obcowania z mężczyzna. Ale przecież mieszka w niej Bóg, tylko może ona jeszcze tego nie odkryła, że jest świątynią. W każdym momencie poprzez sakrament pojednania, tak jak słyszymy: „otrzymujesz nowa szatę” – wszystko możesz zacząć od nowa.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Czy pragniesz takiego światła?

 

Boże Narodzenie, to wbrew temu, co próbuje się lansować, nie ckliwość i sentymentalizm – lecz Światło, które, rozprasza największe i najbardziej niebezpieczne ciemności. Bóg wybrał noc, aby była świadkiem Jego przyjścia na świat. Noc jest miejscem wielkich dzieł Boga i uprzywilejowanym miejscem spotkania z Nim. Noc Bożego narodzenia, noc zmartwychwstania, noc wyprowadzenia narodu izraelskiego z niewoli egipskiej… Jeśli jesteś pogrążony w ciemności grzechu, leku, nieufności, samotności, bólu, Bóg jest blisko ciebie. On wkracza właśnie w twoje życie, by dokonywać wielkich dzieł. Ta wyjątkowa noc Bożego narodzenia została rozświetlona światłem Jezusa. Ale czy pragniesz takiego światła? A może wystarcza ci blask sztucznego światła: błyskotki, lampiony, fajerwerki? Zabawa, reklama, promocja, przecena… One, choć mają w sobie pozór światła, nie są w stanie rozjaśnić mroków twej duszy.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT