MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Grudzień 2014

 

___________________

 

W numerze: 

 

SŁOWO BOŻE

 ADWENT

 BOŻE NARODZENIE

 ŻYCIE ZAKONNE

 PO NAWIEDZENIU

 ROZMOWA "MARTYRII"

 DIECEZJA

 KULTURA

 DUSZPASTERZ RADZI

 UZALEŻNIENIE

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MARTYRIACARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Kiedyś to były święta!

 

Kiedyś to były święta

Skromne nieco w prezentach,

Lecz bogate tak w radość i wiarę.

Para zwykłych trzewików, garść babcinych pierników

Tak cieszyły jak drogi podarek.

 

Dziś choinki z plastiku,

Dziś prezentów bez liku,

O Jezusie juz nikt nie pamięta.

W tym ogólnym pospiechu,

W tej gonitwie wśród sklepów

Zapomnieliśmy, czyje to święta.

 

To piękne słowa piosenki śpiewanej przez zespół Gang Marcela. Zapada zmrok i pierwsza gwiazda na niebie – znak, że juz czas, by zasiąść przy wigilijnym stole. Dwanaście potraw – świeżych, pachnących. Puste miejsce i nakrycie gotowe na stole. Dla przygodnego gościa, dla wędrowca, który w dom zawita. Mama i tata tacy radośni i jacyś inni – odświętni. Co to? To pamięć tej nocy – Wigilii z dzieciństwa. Tej mojej i naszej, polskiej, ojczystej tradycji.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Potrzebujemy siebie nawzajem

 

Od pierwszej niedzieli Adwentu, 30 listopada 2014 roku, przeżywamy w Kościele powszechnym Rok Życia Konsekrowanego. Obwieścił go Papież Franciszek w związku z 50. rocznica ogłoszenia dekretu Perfecte caritatis Soboru Watykańskiego II. Dla osób konsekrowanych, i nie tylko, czas ten staje sie impulsem do odkrywania na nowo radości Ewangelii oraz do refleksji nad autentycznością naszych wyborów Boga w codzienności. Pragniemy w kolejnych numerach „Martyrii” przybliżyć diecezjanom, czym jest życie konsekrowane i jakie jego formy można spotkać w lokalnym Kościele.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Kościół w Kamerunie – Kościołem nadziei

 

W dniach od 4 do 13 listopada z wizyta duszpasterska w Kamerunie przebywał bp Jerzy Mazur SVD. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji odwiedził placówki polskich misjonarzy i misjonarek w Kamerunie. Wśród posługujących tam pallotynek są dwie pochodzące z diecezji ełckiej: s. Hanna Gnatowska z Kumielska oraz s. Weronika Sakowska z Turośli oraz s. Barbara Pillar, wieloletnia dyrektor Wydziału Katechetycznego Ełckiej Kurii Diecezjalnej w Ełku. Poprosiliśmy bpa JERZEGO MAZURA o przybliżenie naszym Czytelnikom życia w tej części Afryki oraz spraw misyjnych.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nasze camino

 

21 października, w chłodny listopadowy wieczór, prawie dwieście osób przybyło do Ełckiego Centrum Kultury na spotkanie zatytułowane „Nasze camino”, aby nie tylko wzbogacić swoją wiedzę o szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba, ale i doświadczyć gorącego klimatu Hiszpanii, obecnego chociażby w muzyce.

 

Droga św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Podążają oni samotnie lub w małych grupach, głównie pieszo. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba (stała się symbolem pielgrzymów) i żółtymi strzałkami. Szlak istnieje od ponad tysiąca lat i jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zanim wybierzesz się na mszę świętą

 

Zdarza się każdemu, cicho lub na głos, narzekać na nudną, drętwą i „martwą” mszę św. Mimo najlepszych chęci, wysilonej uwagi, skupienia, modlitwy... Bagaż spraw, myśli, problemów, które przynosimy na niedzielna Eucharystie, nie pozwala nawet usłyszeć, a co dopiero uczestniczyć w zbawczym wydarzeniu. Odpowiadając na wezwanie Pana do utrudzonych i obciążonych, przychodzimy i nie wiemy, jak czerpać. Nie wiemy, od czego zacząć, gdzie sie zatrzymać... Słowa liturgii powtarzamy mechanicznie, gesty zamiast znakami są tylko ruchami bezrefleksyjnie towarzyszącymi modlitwom, choć tyle w nas postanowień i próśb, tyle obietnic i żalu, tyle nadziei!

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Pokonać szklanego boga

 

Uzależnienie od alkoholu, leków i hazardu – tym zajmują się terapeuci Dziennego Ośrodka Terapii Uzależnień w Ełku. Rozmawiamy z certyfikowanym specjalista uzależnień, Sylwią Kropiwnicką, i pracownikiem oddziału, Joanną Balutą, o szczególnym miejscu ich pracy i nowych możliwościach leczenia osób uzależnionych.

 

Ełk miał już ofertę pomocy dla osób uzależnionych. Na czym polega innowacyjność waszej placówki?

 

— Dzięki funkcjonowaniu Oddziału Dziennego OTU w Ełku osoby przeżywające trudności związane z uzależnieniem mają w zasięgu ręki profesjonalna pomoc. Nie trzeba czekać w kolejce do całodobowego oddziału, można skorzystać z pomocy od razu. Jest to istotne, gdyż motywacja pacjenta do podjęcia leczenia nie trwa zazwyczaj zbyt długo, a także rodziny czują się rozczarowane, gdy słyszą, że po długich namowach do podjęcia leczenia ich bliski musi czekać w kolejce niekiedy nawet kilka miesięcy. Terapia dzienna polega na prowadzeniu zajęć bez izolowania pacjenta od jego życia prywatnego. Pacjent cały czas ma kontakt ze swoim środowiskiem, najbliższymi. Leczenie trwa przez okres ośmiu tygodni i jest realizacja współczesnych tendencji w dziedzinie psychiatrii oraz terapii uzależnień. Leczenie uzależnień w placówce dziennej jest bezpłatne i honorowane przez ZUS. Pacjenci otrzymują zwolnienie lekarskie L4 na cały czas terapii leczenia uzależnień.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT