MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Kwiecień 2008

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

 POWOŁANIE

Z WIZYTĄ W PARAFII

Z DIECEZJI

 SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

KAZNODZIEJSTWO

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 OBRONA ŻYCIA

 ŚWIADECTWA

 JAN PAWEŁ II

 KAPŁAN ODPOWIADA

 SYMBOLE RELIGIJNE

 KULTURA

 PODRÓŻE

 RODZINA

MŁODZIEŻ

DZIECI

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W poszukiwaniu swojego powołania

Zanim podejmiemy decyzję, np. o kredycie, szukamy odpowiedniego banku, dopytujemy się, jakie są warunki, wybieramy najkorzystniejsze warianty. Z wyborem życiowych decyzji powinno być tak samo. Są również konsultanci, którzy podpowiadają, doradzają, ale decyzja pozostaje nasza. Nikt nas do niczego nie zmusza. Pan Bóg zaprasza nas do podjęcia drogi swego powołania. Możemy być pewni, że jeśli Bogu odpowiemy „tak", to będziemy szczęśliwi.

 

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: RACZKI

W 1514 roku król Zygmunt I przydzielił Stanisławowi Raczkowiczowi znaczną część puszczy nad rzeką Dowspudą. Córka Stanisława, Maryna Grzegorzewska-Masalska, przyczyniła się w 1599 roku do erygowania parafii Dowspuda, o zmienionej potem nazwie – Raczki. Ona także wybudowała tu pierwszy kościół, który spłonął w 1765 r. Dwaj Pacowie: Michał Jan i Ludwik Michał wybudowali murowany, jednowawowy kościół w stylu gotyckim wg projektu H. Marconiego, pw. Trójcy Przenajświętszej. Prace zakończono w 1823 roku. W 1934 roku dobudowano dwie boczne nawy – kościół zmienił styl z gotyckiego na klasycystyczny. W 1968 roku kościół gruntownie odremontowano, zmieniając sklepienie z półkolistego na płaskie. W 1982 roku przed świątynią wybudowano kaplicę na cześć Matki Boskiej Częstochowskiej jako dar zawierzenia Maryi nad narodem polskim w 600-lecie Jej obecności na Jasnej Górze. W latach 1984-87 w Józefowie wzniesiono kościół dojazdowy pw. św. Alberta. Obecnie proboszczem jest ks. kan. Henryk POLKOWSKI, a wikariuszem ks. mgr Maciej Mackiewicz.

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Jan Paweł II jako kaznodzieja

Mówi się o wyjątkowości Jana Pawła II, także jako kaznodziei. Nawet teolog niemiecki Hans Küng, krytyk pontyfikatu polskiego papieża, nie odmawia mu talentu: Jest to człowiek obdarzony wielką charyzmą, który mając dar zjednywania sobie publiczności, potrafi w godny podziwu sposób zaspokajać tęsknotę mas za autorytetem moralnym i wzorem do naśladowania, o jaki tak trudno we współczesnym społeczeństwie.

Papież osiągnął mistrzostwo w przemawianiu do wielkich tłumów, był doskonałym psychologiem tłumu. Na styl i jakość kazań, a także na cały pontyfikat, rzutowała jego wyobraźnia artysty – poety, dramaturga, aktora. W obręb słów włącza wymowne gesty. Podczas pielgrzymek pierwszym słowem, wypowiedzianym w milczeniu i na klęczkach, był pocałunek ziemi.

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Przebaczenie wyzwala

Jako dziecko straciłam tatę. Najpierw obwiniałam mamę za naszą sytuację. Później miałam pretensje do taty, że umarł. Teraz uświadamiam sobie, że mam żal do samego Pana Boga za wszystkie sytuacje, kiedy bardzo silnie odczuwałam brak taty. Nie wiem dlaczego, mimo starań, nadal tak trudno mi wejść w relacje z Bogiem. Proszę o pomoc. Krystyna

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Uciec, ale dokąd?

Jerozolima – miejsce porażki. Miejsce w którym wraz ze śmiercią Jezusa została pogrzebana nadzieja i oczekiwania wielu ludzi. Zwłaszcza tych, którzy Mu zaufali, zawierzyli i poszli za Nim. Trzy lata wypełnione wielkimi ideałami i nadziejami, które się rozprysły jak bańka mydlana. Jak mogli aż tak się pomylić? A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela (Łk 24, 21). Jak teraz żyć? Na czym oprzeć swoje życie, by znów się nie zawieść? Czy wymazać te trzy lata z pamięci i żyć tak, jakby nigdy nie miały miejsca, jakby nic się nie wydarzyło? Czy powrócić do starego życia, do dawnych ludzi, miejsc i zajęć? W głowie mętlik, w sercu ból, żal, rozgoryczenie... Jedno wiedzieli – że muszą opuścić to miejsce porażki. Tu każda ulica, każdy zakątek przywoływał bolesne wspomnienia. Przeżyli tu piękne chwile, ale cóż z tego, jeśli teraz niosą ze sobą tylko cierpienie.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT