MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Kwiecień 2009

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

 ROZMOWA "MARTYRII"

 DIECEZJA

 ODSZEDŁ DO PANA

 Z WIZYTĄ W PARAFII

WIELKOPOSTNE ZAMYŚLENIA

 KAPŁAN ODPOWIADA

 MILENIUM ŚMIERCI ŚWIĘTEGO BRUNONA

POZNAJEMY KOŚCIÓŁ

 PODRÓŻE

 REGION

 MŁODZIEŻ
DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________

 

___________________

 

Jubileusz dziesięciolecia pielgrzymki Jana Pawła II do diecezji ełckiej
Rozmowa z bpem Jerzym Mazurem

Od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezji ełckiej minęło już dziesięć lat. Papież przybył do Ełku, wołając o pomoc biednym i opuszczonym w imię miłości Chrystusa i międzyludzkiej solidarności. Bp Jerzy Mazur mówi o jubileuszu i zaprasza do włączenia się w te diecezjalne uroczystości.

czytaj więcej 

___________________________________________________

Z wizytą w parafii: SZTABIN

W 1760 roku rodzina Chreptowiczów rozbudowała miasteczko Osinki i nazwała je Sztabin. W roku 1780 biskup wileński pozwolił na budowę kościoła, którą zakończono w 1804 roku. Nowy kościół, murowany w stylu neogotyckim pw. św. Jakuba Apostoła zbudowano w roku 1910, jako filialny parafii Krasnybór. Konsekrował go 11 września 1910 r. bp Antoni Karaś. Parafię erygował kanonicznie 6 marca 1895 roku ks. Paweł Krajewski, administrator diecezji sejneńskiej. Obecnie proboszczem jest ks. kan. Jerzy GALIŃSKI.

 

 

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Co robię z moim życiem?

Okres Wielkiego Postu nastraja nas do zadumy nad naszym życiem, nad jego kruchością i przemijaniem. Ostatnio ktoś zadał mi egzystencjalne pytanie: Dlaczego ludzie umierają w wieku nastoletnim poprzez wypadki, choroby itp? Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć, a niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. W tym kontekście wspaniały jest fragment z Księgi Mądrości: Sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie, znajdzie odpoczynek. Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy: sędziwością u ludzi jest mądrość, a miarą starości – życie nieskalane. Ponieważ spodobał się Bogu, znalazł Jego miłość, i żyjąc wśród grzeszników, został przeniesiony. Zabrany został, by złość nie odmieniła jego myśli albo ułuda nie uwiodła duszy: bo urok marności przesłania dobro, a burza namiętności mąci prawy umysł. Wcześnie osiągnąwszy doskonałość, przeżył czasów wiele. Dusza jego podobała się Bogu, dlatego pospiesznie wyszedł spośród nieprawości. A ludzie patrzyli i nie pojmowali, ani sobie tego nie wzięli do serca, że łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność (Mdr 4, 7-15).

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Tradycje wielkopostne i wielkanocne

Zmartwychwstanie Pańskie poprzedza sześciotygodniowy post. Na pamiątkę tego czasu, kiedy Jezus modlił się na pustyni. Wydawało się, że tam w ciszy i spokoju przemodli cały świat. Okazało się, że i to miejsce nie było wolne od szatana. Zjawił się i kusił Boga, ale okazał się za słaby wobec mocy nieba.

Kościół pomaga człowiekowi wybrać taką drogę, na której stoją boskie drogowskazy: modlitwa, post, jałmużna. Wielki Post stwarza ku temu niecodzienne okazje. Sakrament pokuty, cudowna modlitwa o serdecznym tylko polskim klimacie – „Gorzkie żale”, rozpamiętywanie Drogi Krzyżowej.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Hasło i logo uroczystości jubileuszowych św. Brunona

Hasłem uroczystości jubileuszowych są słowa z Ewangelii św. Jana: Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (J 20, 21).

Logo odzwierciedla misję i męczeńską śmierć św. Brunona. Św. Brunon głoszący Ewangelię (w środkowym polu) z Biblią w ręku – to realizacja posłania Chrystusowego: Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody (Mt 28,19). Z uniesionym Krzyżem – to głoszenie nauki Krzyża i Zmartwychwstania Chrystusa, znaku miłości i chrześcijańskiej nadziei. Widnieje też wspólnota Kościoła (w lewym polu). Celem misji św. Brunona było głoszenie Ewangelii oraz zakładanie Kościoła. Czynił to na wzór Apostołów, którzy idąc w ślady Chrystusa, głosili słowo prawdy i rodzili Kościoły (DM, 1).

czytaj więcej

MARTYRIA, 19-300 EŁK, pl. Katedralny 1

tel./fax. (087) 610 01 05, e-mail: martyria@diecezja.elk.pl

copyright © 2005 by saint