MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Kwiecień 2011: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

 KARMEL

 BEATYFIKACJA JANA PAWŁA II

 ŚWIADECTWO

 WAŻNE TEMATY

Z DIECEZJI

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 WSPOMNIENIA

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI
 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Klasztor jest jak latarnia morska

Rozmowa z s. Marią Jadwigą OCD - matką przełożoną ełckiego Karmelu

Kwiecień w diecezjalnym Karmelu Maryi Matki Nadziei i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Witynach skłania do refleksji i wdzięczności Panu Bogu za łaskę rozpoczęcia budowy klasztoru. Pierwsze prace naziemne rozpoczęto przed czterema laty – 26 IV 2007 r., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Dobrej Rady.

— Na jakim etapie znajduje się budowa klasztoru?

— Jak łatwo zauważyć, przejeżdżając obok naszego klasztoru, jesteśmy na etapie zakończenia głównych prac murarskich w drugiej części budynku, witającej osoby odwiedzające Karmel. Jak dotąd tylko w pierwszej części – we wschodnim skrzydle udało się zakończyć prace wykończeniowe zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz (elewacja).

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Droga Krzyżowa

 

W Wielki Piątek 25 marca 2005 wieczorem tysiące osób zgromadziło się przy Koloseum, zapełniając także pobliskie wzgórza Celium i Palatynu, by uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Jan Paweł II, który od początku pontyfikatu przez wszystkie lata przewodniczył nabożeństwu, także i wówczas, mimo ciężkiej choroby, chciał w nim uczestniczyć. Nie mogąc osobiście być w Koloseum, z kaplicy prywatnej za pośrednictwem telewizji łączył się duchowo w modlitwie z tymi, którzy odprawiali Drogę Krzyżową. Przed rozpoczęciem nabożeństwa kard. Camillo Ruini, który mu przewodniczył, odczytał przesłanie Ojca Świętego. Kardynał wikariusz niósł krzyż przez dwie pierwsze stacje; w czasie następnych nieśli go na zmianę: dwaj franciszkanie z Ziemi Świętej, zakonnica z Indii, młoda Koreanka, rodzina z Rzymu, osoba świecka ze Sri Lanki, rodzina emigrantów z Albanii i młody Sudańczyk. Przy XIV stacji Jan Paweł II wziął krzyż w swoje ręce i objął go, co zostało ukazane całemu światu za pośrednictwem telewizji. Teksty rozważań do tej Drogi Krzyżowej (zamieszczamy je poniżej w skróconej formie) przygotował kard. Joseph Ratzinger, wówczas prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a wkrótce następca Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Santo subito!

Sprawdziło się proroctwo Juliusza Słowackiego, który w wierszu Pośród niesnasków Pan Bóg uderza mówił: Dla słowiańskiego oto papieża otwarty tron.

Pamiętny październik 1978 rok. Barka – ukochana pieśń oazowa wyprowadziła kardynała Karola Wojtyłę z Krakowa. Pożegnała, gdy wyjeżdżał na konklawe do Rzymu. Niezbadanym wyrokiem Opatrzności został następcą świętego Piotra, któremu ongiś powiedział Chrystus: Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego.

Kolejny raz swoją barkę postawił na brzegu, bo wezwał go Pan, który szukał ludzi gotowych pójść za Nim. Krakowski kardynał zamienił ją na łódź Piotrową i pierścień Rybaka. Został pasterzem Pańskiej Winnicy, Bożym wikariuszem na ziemi, pierwszy z rodu Słowian na Stolicy Apostolskiej. Rybakiem ludzkich serc.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Misje były jego ideałem

O ks. Marku Rybińskim SDB – zamordowanym w Tunezji

Ks. Marek Rybiński SDB przeżył 34 lata. Został zamordowany 18 lutego 2011 r. w Tunezji. Niektórzy z nas spotkali się z tym salezjaninem podczas jego pracy duszpasterskiej w ełckim oratorium. Zostawił tu po sobie radość życia i przyjaźnie.

Święcenia kapłańskie przyjął w maju 2005 r. Od września 2007 r. był na misjach w Manouba (Tunezja). Pisał notatki z pracy misyjnej. Jeden z ostatnich tekstów, który pojawił się w internecie, ma tytuł Dusza tunezyjska. Ks. Marek napisał: Od początku, gdy się znalazłem w Tunezji, próbuję zrozumieć ten naród. Jest to chyba coś naturalnego w każdym człowieku, który styka się z czymś nowym, że próbuje wchodzić coraz głębiej w środowisko życia, poznawać ludzi, którzy są mu dani na ten czas i chwilę.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

O życiu trzeba rozmawiać!

Obchodzony 24 marca Narodowy Dzień Życia, w Ełku został pogłębiony spotkaniem z Janem Pospieszalskim, znanym dziennikarzem i jeszcze niedawno prowadzącym program telewizyjny „Warto rozmawiać”. Podczas przedpołudniowego spotkania z młodzieżą dziennikarz przypomniał znaczenie Narodowego Dnia Życia. Święto zostało uchwalone przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2004 roku. – „Kiedy debatowano, czy uchwalać taki dzień, był wyraźnym wskazaniem na problem aborcji i eutanazji. Ochrona życia staje się czymś, nad czym należy się poważnie zastanowić” – mówił Jan Pospieszalski. – „Niegdyś człowiek był postrzegany jako solidny, zakorzeniony dąb, dziś jest porównywany do żaglowca, który dryfuje, gdzie go wiatry niosą. Bez odpowiedzialności i konsekwencji…”. Młodzież była zaskoczona ekspresywnością i szczerością Pospieszalskiego. Chociaż dla wielu uczestników spotkania nie był osobą znaną, to zostali zaciekawieni nie tylko tematem życia, ale też i koniecznością uczenia się odczytywania języka mediów. „Nie chcę być postrzegana przez media, ani innych ludzi tylko przez wartość portfela” – mówiła Joanna, jedna z uczestniczek. 

Popołudniowe spotkanie w Ełckim Centrum Kultury miało formę debaty prowadzonej przez Pospieszalskiego. O dzisiejszym człowieku „żeglarzu” i atakach na rodzinę rozmawiali zaproszeni goście: Anna Boharewicz-Richter, Zuzanna Hołubowicz oraz ks. Jerzy Sikora. Pani Anna wyznała, że w jej życiu najważniejszą rolę odegrał ojciec. – „To, co człowiek wyniósł z domu, jest najtrwalsze.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT