MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Kwiecień 2015

 

___________________

 

W numerze: 

 

 WIELKANOC

SŁOWO BOŻE

NOWENNA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

ROZMOWA „MARTYRII”

KIEROWNICTWO DUCHOWE

ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO

ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 DIECEZJA

MIŁOSIERDZIE

MISJE

 KULTURA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MARTYRIA MARTYRIA DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Co z tym zmartwychwstaniem?

 

Co roku na Wielkanoc słyszymy te same czytania, uczestniczymy w tej samej liturgii. Nawet nie wiadomo, co nowego na kazaniu powiedzieć. Jest jakiś problem z Wielkanocą. Dwa tysiące lat temu Chrystus zwyciężył śmierć, szatana i grzech, a na świecie dalej po staremu. Ludzie umierają jak dawniej, wojny nie zniknęły z globu, a i w nas coraz więcej grzechów. Gdzie leży problem z najważniejszym wydarzeniem w historii świata?

 

Problem Wielkanocy to problem czasu

 

Trzeba czasu, żeby Maria Magdalena przybiegła do uczniów. Czasu, żeby Piotr i Jan dobiegli do pustego grobu. Czasu, by z widzenia płótna i chusty przejść do wiary. Trzeba czasu, żeby poczęte dziecko zobaczyło, że jest inny świat niż matczyne łono. I czasu trzeba, żeby dojrzały człowiek do zmartwychwstania dojrzał.

 

Kiedy umrzesz i otworzysz oczy, to przypomną ci się wszystkie Wielkanoce. Zrozumiesz, że to był najważniejszy dzień roku. Pojmiesz wszystkie słowa i znaki, i jak Tomasz będziesz mówił na wieki: „Pan mój i Bóg mój”.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

"Sychar", czyli jak się odnaleźć

 

Częstym tematem, z którym się stykamy, jest kryzys małżeński i poszukiwanie najlepszej drogi, która by nie oznaczała rozpadu małżeństwa. Dlatego też, korzystając z okazji, że w diecezji ełckiej z prelekcją był ks. Paweł DUBOWIK, krajowy duszpasterz Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”, poprosiliśmy go o rozmowę.

 

Dla kogo jest Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”?

Trzeba sobie powiedzieć jasno, że jest to wspólnota dla sakramentalnych małżonków, będących na różnych etapach kryzysu. Na spotkania przychodzą małżonkowie razem, kiedy oboje chcą coś dla ich małżeństwa zrobić. Przychodzą też małżonkowie, gdy problem jest zauważany jednostronnie, tzn. mąż albo żona widzą, że coś się dzieje złego w ich małżeństwie, jednak druga ze stron uważa, że nie ma problemu. A nawet uznaje, że „to twój problem” lub że „mi tak jest wygodnie”. Są też skrajne sytuacje, kiedy doszło już do dramatu rozwodu cywilnego, kiedy jedna ze stron została sama i szuka wsparcia, aby wytrwać w wierności Panu Bogu i swemu małżonkowi, przysiędze, którą złożyła w dniu ślubu.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego

 

Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego w Augustowie świętują w tym roku podwójnie. W ogłoszonym przez Papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego przypada równocześnie – dokładnie 17 kwietnia – 150. rocznica urodzin świętej Urszuli Ledóchowskiej, założycielki zgromadzenia.

 

Apostolstwo uśmiechu

 

Urszuli Ledóchowskiej w kalendarzu liturgicznym poświęcony jest dzień 29 maja. Zapisała się w pamięci ludzi jako osoba łagodna, delikatna, o ogromnej kulturze osobistej, emanująca ciepłem. Torowała sobie drogę do serca człowieka poprzez życzliwy uśmiech i dobroć. Potrzeba nam dobroci – przekonywała – by pociągać dusze do Jezusa.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Stan cywilny: siostra zakonna

 

Ósmy marca kilka lat temu. Do drzwi kancelarii Ośrodka Wychowawczego w Puławach ktoś puka. Po moim „proszę” wszedł nieśmiało dziesięcioletni Adam, wychowanek placówki. W ręku trzymał kartkę. Zaciekawiona podeszłam do niego. Chłopiec przyszedł złożyć mi życzenia z okazji Dnia Kobiet i wręczyć laurkę. Te życzenia zapamiętałam na zawsze! Brzmiały one tak: Chciałem siostrze złożyć życzenia z okazji Dnia Kobiet, bo chociaż siostra nie jest kobietą tylko siostrą, to jednak jest kobietą. Dosłownie!

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: KOSEWO

 

Do 1 lipca 2002 roku duszpasterstwo w parafii sprawowali księża salwatorianie. Budowę kościoła rozpoczął ks. Artur Śliwowski w 2003 roku. Konsekracji świątyni dokonał biskup ełcki Jerzy Mazur 24 czerwca 2007 roku. Obecnie proboszczem jest ks. Jarosław SALIKOWSKI.

 

Wielu miejscowych ludzi pamięta powstanie parafii przed 25 laty. Chcą, aby obchodzić tę rocznicę. Parafianie cieszą się, że jest kościół, że istnieje wspólnota parafialna. Włożyli wiele trudu w jej powstanie. – Chcemy uroczystości jubileuszowe przeżyć w niedzielę 21 czerwca. Będzie msza św. i festyn o charakterze ewangelizacyjnym – informuje ks. Jarosław.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Święto miłosierdzia

 

Wiara w objawienia prywatne nie jest konieczna do zbawienia. Wszystko bowiem zostało objawione w Piśmie Świętym. Jednak na przestrzeni wieków Bóg raz po raz czyni cuda, objawia się przez świętych i jakby aktualizuje i wyjaśnia przesłanie Ewangelii, odpowiadając na problemy ludzi w kolejnych epokach. Tak też było z orędziem miłosierdzia, które Jezus przekazał światu przez siostrę Faustynę Kowalską ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. W tym orędziu przypomina biblijną prawdę o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka i wzywa, by głosić ją światu z nową mocą – poprzez świadectwo życia, czyny, słowa i modlitwę.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT