MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Najnowszy numer: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE 

 VII DZIEŃ PAPIESKI

DIECEZJA

 JAN PAWEŁ II

 Z WIZYTĄ W PARAFII

KATECHEZA DOROSŁYCH

 SŁOWA, SŁOWA, SŁOWA

 ZWYCZAJE I OBRZĘDY

EWANGELIZACJA

 ODESZLI DO PANA

 ŚWIADECTWO

 SYMBOLE RELIGIJNE

 PODRÓŻE

 KULTURA

MŁODZIEŻ

 DZIECI

RELAKS

 FOTOREPORTAŻ

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wierzę w życie wieczne

Z chwilą przyjścia na świat, każdy człowiek otrzymał od Boga czas na przyjęcie lub odrzucenie łaski Bożej ukazanej w Jezusie Chrystusie. Można powiedzieć, że są to narodziny dla wieczności, ponieważ Bóg zawsze pragnie naszego szczęścia. Ofiarowując nam życie, pragnie, abyśmy je przeżyli według Jego zamysłu, dlatego dał nam wolną wolę i rozum, aby wybierać to, co do Niego prowadzi. 

Z katechezy wyniesionej jeszcze ze szkoły podstawowej pamiętamy główne prawdy wiary. Listopad, kiedy opadają z drzew liście, a słońce coraz wcześniej chyli się ku zachodowi, w sposób szczególny przybliża nam te, które dotyczą spraw ostatecznych człowieka. Jesienna aura doskonale nastraja do zadumy nad sensem ludzkiego życia i nad własną nieśmiertelną duszą. Obserwując zmiany w przyrodzie dostrzegamy powolny upływ czasu, bo mijają dni, tygodnie, miesiące i lata. Mocniej niż zazwyczaj dociera do nas prawda o doczesnym  przemijaniu, o tym że kiedyś ziemskie życie dobiegnie do mety, która stanie się dla nas nowym początkiem, bo nasze serce poszukuje wieczności i nieskończoności.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Klucz do odczytania utworów literackich Karola Wojtyły

Łatwiej zjeść papieską kremówkę, obejrzeć album, pójść pod kolejny pomnik, niż zgłębić twórczość literacką czy teologiczną Papieża-Polaka. 

Karol Wojtyła w swojej twórczości literackiej (mam na myśli twórczość przynależną do literatury pięknej) tworzy bardzo rozbudowane formy. Coś, co możemy nazwać traktatem. Na pewno słyszeliśmy niejednokrotnie: traktat filozoficzny, traktat teologiczny… To utwory, które ujmują w sposób ogólny kwestie dotyczące człowieka, świata, istnienia. Taka forma podpowiada nam, że będziemy mieli do czynienia z mówieniem o rzeczach najważniejszych. Po drugiej wojnie światowej w polskiej literaturze Karol Wojtyła i Czesław Miłosz to dwaj odnowiciele traktatu poetyckiego – tej formy, która w dawnych epokach była bardziej popularna. Obecnie mniej. Dlaczego?

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Kto posługuje się słowem, musi przyjąć za nie odpowiedzialność

(Rozmowa ze Zbigniewem Zapasiewiczem)

Rozpoczynamy cykl rozmów z wybitnymi aktorami na temat posługi słowa. Może przydać się to księżom głoszącym kazania, uczącym w szkole nauczycielom, katechetom. Może przydać się chyba każdemu, bo wszyscy wypowiadamy się poprzez słowo. Za miesiąc rozmowa z Andrzejem Sewerynem.

 

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Znałem ks. Jerzego Popiełuszkę

Msza św. w Bydgoszczy to ostatni przystanek modlitewny ks. Jerzego Popiełuszki. Byłem jednym z kilku kapłanów w koncelebrze. Jan Paweł II o ks. Jerzym Popiełuszce mówił: Trzeba go widzieć i czytać w całej prawdzie jego życia… Tę prawdę odkrywam każdego dnia.

Pod koniec 1978 r. ks. Jerzy opieką duszpasterską otoczył pielęgniarki. Każdego miesiąca odprawiał dla nich Mszę św. Warto przypomnieć, że podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. ochotniczą służbę medyczną stanowiły osoby z duszpasterstwa ks. Jerzego. Od 20 maja 1980 r. ks. Jerzy pracował w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Nadal prowadził duszpasterstwo średniego personelu medycznego, a od sierpnia 1980 r. zaangażował się w powstające Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Wielkim jego przeżyciem była Msza św., którą odprawił strajkującym hutnikom 31 sierpnia 1980 r. Był to początek wielkiej duchowej przyjaźni robotników z Kościołem i ks. Popiełuszką. W stanie wojennym ks. Popiełuszko niósł pomoc prześladowanym i ich rodzinom.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zanim wybierzesz się na Mszę św. 

Zdarza się chyba każdemu, cicho lub na głos, narzekać na nudną Mszę św. Mimo najlepszych chęci, wysilonej uwagi, skupienia, modlitwy... Bagaż spraw, myśli, problemów, które przynosimy na niedzielną Eucharystię, nie pozwala nawet usłyszeć, a co dopiero uczestniczyć w zbawczym wydarzeniu. Słowa liturgii powtarzamy mechanicznie, gesty zamiast znakami są tylko ruchami bezrefleksyjnie towarzyszącymi modlitwom… 

Pragnienie bycia obdarowanym splata się z chęcią dawania, postanowienie nawrócenia wciąż osłabia świadomość niemocy, a nad to wszystko tyle pytań, cierpienia i trudu, któremu trudno zaradzić. I ostatecznie Msza święta toczy się gdzieś w tle, a my bezradnie o coś prosimy, przepraszając i dziękując na zmianę. Na koniec jesteśmy znudzeni i niepewni tego, jak się mają nasze prośby i niepokoje do tego, co w swej liturgii oferował nam Kościół. 

czytaj więcej

 

 

POWRÓT