MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Listopad 2009:

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

 W LISTOPADOWEJ ZADUMIE

 DZIEŃ PAPIESKI

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 Z DIECEZJI

ŚWIĘCI

 HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

 KULTURA

 PODRÓŻE

 MŁODZIEŻ

 DZIECI
 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

_______________

 

___________________

 

 

 

Zakończenie obchodów milenium śmierci św. Brunona

24 października w Giżycku pod patronatem bpa Jerzego Mazura odbyły się uroczystości kończące obchody milenium męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu pod hasłem Żniwa Brunonowej misji. Organizatorami były: Sanktuarium św. Brunona, Urząd Miejski w Giżycku, Giżyckie Centrum Kultury i parafie giżyckie.

Najpierw w sanktuarium liturgii Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, który wygłosił również homilię. Powiedział, że nakaz Chrystusa: Idźcie na cały świat głosić Ewangelię jest testamentem, który wypełniali Apostołowie i św. Brunon, który także my mamy realizować. Przykład św. Brunona mobilizuje nas do osobistego zaangażowania w dzieło ewangelizacji świata. Powinniśmy być nieustannie gotowi i zmobilizowani do ewangelizacji i dawania świadectwa. Św.  Brunon jest dla nas wzorem. Żył on w czasach, kiedy chrześcijaństwo nie było podzielone. Teraz w dobie podziałów dążenie do jedności chrześcijan jest naszym zadaniem. „Bez wątpienia św. Brunon jest pomostem przyjaźni między narodem niemieckim i polskim” – stwierdził biskup.

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Dlaczego tak szybko odchodzą...

Zapowiadał się dzień pogodny. A ja niewiadomo dlaczego nie mogłam znaleźć sobie miejsca, ani skupić się na żadnym zajęciu. Z zamyślenia wyrwał mnie dzwonek telefonu. Podniosłam słuchawkę i usłyszałam, że koniecznie muszę przyjechać do szpitala, zdarzył się wypadek. Starałam się zapamiętać, który to szpital. Pomimo starań lekarzy, nikt z moich bliskich nie przeżył. Tato pojechał po moją siostrę i jej synka na lotnisko. W drodze powrotnej wpadli w poślizg, który skończył się tragicznie. Codziennie słyszałam komunikaty o takich wypadkach, nigdy nie przyjmowałam ich jako konkret, czyjś ból i rozpacz. W jednej chwili straciłam tatę, siostrę i nasze rodzinne słoneczko – siostrzeńca. Mało pamiętam z pogrzebu. Jak ostatniej deski ratunku uchwyciłam się słów księdza, który powiedział podczas Mszy żałobnej, że nic na tym świecie nie dzieje się przypadkiem i bez sensu. Śmierć dla każdego z nas jest tajemnicą, a Pan Bóg zabiera człowieka z tego świata w najlepszym dla niego momencie. Zapewnienie, że Bóg nas kocha, nie dało pocieszenia. Odebrałam to nawet jak kpinę – jak może kochać i tak ranić zarazem?

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Halloween - cóż to takiego?

Uroczystość Wszystkich Świętych przypadającą 1 listopada świętuje się głównie w krajach katolickich. Dla mieszkańców tych krajów, podobnie jak w Polsce, dzień ten jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale jest to dzień, w którym podobnie jak 2 listopada, tj. w dniu Zaduszek, czcimy pamięć i modlimy się za tych, co nas uprzedzili w drodze do wieczności. W tych dniach wierni gromadzą się na cmentarzach, składają wieńce, zapalają znicze na grobach i modlą się o wieczny pokój dla tych, co odeszli do Domu Pana.

W krajach Ameryki Południowej, centralnej i Meksyku, mimo że są to kraje katolickie, niejednokrotnie ma miejsce mieszanina zwyczajów chrześcijańskich ze zwyczajami indiańskimi. Trzeba mieć na uwadze, że Indianie daleko wcześniej, przed hiszpańską konkwistą, na różne sposoby czcili swoich zmarłych.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: NMP Królowej Apostołów w Ełku

Parafia NMP Królowej Apostołów w Ełku, wydzielona z terenu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, została erygowana 1 lipca 1991 r. Od początku istnienia urząd proboszcza sprawuje ks. kan. mgr Jerzy OWSIANKA. Obecnie wikariuszami są: ks. mgr Jarosław Buchowiecki i ks. mgr Adam Konopko.

Specyfiką parafii jest to, że znajduje się w obrębie jednego osiedla. Parafianie to są ci, którzy przeprowadzili się z innych rejonów miasta Ełku albo z okolicznych wiosek. Pierwsi mieszkańcy przybywają tutaj w końcu lat siedemdziesiątych. Społeczność parafialna jest pod wieloma względami zróżnicowana. Osiedle Północ II rozciąga się od ul. Kajki i ul. Sikorskiego oraz torów kolejowych. Osiedle jest zwarte, najdalsza odległość do kościoła wynosi zaledwie pięćset metrów.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Abp Zygmunt Szczęsny Feliński, nowym świętym

11 października Ojciec Święty Benedykt XVI kanonizował pięć wybitnych postaci Kościoła: belgijskiego apostoła trędowatych na Hawajach – o. Damiaana de Veustera, hiszpańskiego trapistę – o. Rafaela Arnaiz Baróna, hiszpańskiego dominikanina – o. Francisco Colli Y Guitarta, francuską siostrę zakonną – s. Marie de la Croix Jugan i Polaka – abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa warszawskiego z czasów powstania styczniowego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT