MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Numer wakacyjny: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 KU CZCI ŚW. BRUNONA

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 ROCZNICA PIELGRZYMKI JANA PAWŁA II

DIECEZJA

 DUCHOWOŚĆ

 ROK LITURGICZNY

 ROZMAITOŚCI

 KULTURA

 LISTY DO REDAKCJI

 PODRÓŻE

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI 

 RELAKS

 FOTOREPORTAŻ

 DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Święty Brunon jest patronem naszego miasta. 

Rozmowa z Jolantą Piotrowską - burmistrzem Giżycka 

— Jak Giżycko przygotowuje się do obchodów 1000-lecia śmierci św. Brunona?

— Miasto podejmuje szereg działań. Ważne jest przygotowanie oprawy uroczystości ku czci św. Brunona. Tworzone są dwa komitety organizacyjne: honorowy i roboczy. O uczestnictwo w komitecie honorowym zwróciliśmy się z prośbą m.in. do marszałka Sejmu i marszałka Senatu. Wysłaliśmy zaproszenia do wielu zacnych osób i instytucji. Zobaczymy, jaki będzie odzew. Niestety, św. Brunon jest postacią mało znaną. Gdy rozmawialiśmy z pracownikiem Kancelarii Sejmu, pierwszy raz słyszał on o tym świętym. Musieliśmy wysłać  o św. Brunonie materiały informacyjne. Komitet roboczy właściwie już się ukonstytuował. Rozpoczynamy różne działania, np. opracowujemy projekt znaczka, który ma symbolizować uroczystości 2009 roku. Planujemy uroczystości – m.in. konferencję naukową – oczywiście w koordynacji z komitetem kościelnym, przez cały rok 2009. 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: Św. Brunona w Giżycku

Prawa miejskie Giżycko uzyskało w roku 1573 od księcia Albrechta Fryderyka, co w roku 1612 potwierdził elektor Jan Zygmunt. Kościół parafialny był w Giżycku już w drugiej połowie XV wieku. Jednak w czasie reformacji zapanował tu luteranizm. Dopiero w roku 1905 katolicy giżyccy zakupili parcelę, w latach 1907-1909 wybudowali kaplicę, poświęconą 17 listopada 1910 roku ku czci św. Brunona. Przedtem, już 20 czerwca 1910 r., Giżycko otrzymało własnego duszpasterza. Po I wojnie światowej wybudowano obecny kościół św. Brunona, konsekrowany 26 czerwca 1938 roku przez biskupa Maksymiliana Kallera. Parafię reaktywowano 18 września 1926 roku. Biskup ełcki Wojciech Ziemba 31 stycznia 1994 roku ustanowił kościół sanktuarium św. Brunona. Obecnie proboszczem jest ks. prał. dr Zdzisław MAZUR, a wikariuszami: ks. mgr Krzysztof Kondratowicz i ks. mgr Sławomir Kudrawiec.

czytaj więcej 

___________________________________________________

Jubileusze kapłańskie i zakonne

Główną patronką diecezji ełckiej jest Najświętsza Maryja Panna – Matka Kościoła. W jej uroczystość, 5 czerwca, w katedrze w Ełku świętowano jubileusze kapłańskie i zakonne. 

Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur. Homilię wygłosił jeden z jubilatów – obchodzący 25-lecie kapłaństwa – bp Romuald Kamiński. Powiedział m.in.: W każdym przeżywanym jubileuszu nieodmiennie przeplatają się uczucia naszej wdzięczności, zachwytu i uwielbienia, jakie chcemy odnieść do Boga, który nas obdarzył powołaniem i uposażył darem kapłaństwa i życia konsekrowanego. Rodzi się też poczucie potrzeby przeproszenia Boga i ludzi za grzech i niedostatek w naszej służbie Bożej wynikającej z powołania. Taka okazja, jaką daje jubileusz, aby na chwilę zatrzymać się w życiu i przypatrzeć się powołaniu naszemu, powinna przede wszystkim dodać sił i wzbudzić jeszcze większe pragnienie, wręcz tęsknotę, za gorliwszym życiem duchowym, sumienniejszą pracą, dojrzalszym uczestnictwem w życiu Kościoła, ofiarniejszą służbą bliźniemu i bezgranicznym zaufaniem miłosierdziu Bożemu. 

czytaj więcej

___________________________________________________

 Kajakiem przez Syberię

Wieczorem wybraliśmy się do jednostki wojsk pogranicznych. Objaśnili szczegółowo, jak na przyszłość załatwić sprawę legalnego przebywania w regionach granicznych. Opowiedzieli też ciekawostkę o obronie przed niedźwiedziami. Otóż japoński naukowiec opracował najnowszą metodę odstraszania niedźwiedzi. Chodziło o to, żeby pokazać niedźwiedziowi, że znajduje się przed nim osobnik o wyższym wzroście. Niedźwiedzie wycofują się, jak zobaczą kogoś wyższego od nich. Praktycznie metoda ta polega na tym, że jeden człowiek wchodzi na drugiego „na barana” i macha jakimś przedmiotem: wiosłem czy czymś podobnym. Roześmiałem się, jak to usłyszałem. Żołnierze jednak powiedzieli, że to nie żart, ale autentyczna metoda. (22 VIII 2003 r.)

czytaj więcej

___________________________________________________

Życie rodzinne jak tajemnica różańca

W dniach 1-9 lipca w Walencji (Hiszpania) odbędzie się V Światowe Spotkanie Rodzin. W dwóch ostatnich dniach weźmie udział Benedykt XVI. Również w „Martyrii” problematyce rodzinnej staramy się poświęcać jak najwięcej miejsca. 

Podczas rekolekcji usłyszałam, że małżeństwo jest najtrudniejszym zakonem świata. Perkusista „Skaldów”, Jan Budziaszek, porównuje życie rodzinne do tajemnic różańca. Każdy z nas ma jeszcze inne, własne porównania i doświadczenia rodzinne. Wiemy, że bywa różnie. Przeżywamy trudności, często się wydaje nam, że są one nie do zniesienia. 

czytaj więcej

 

 

POWRÓT