MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Lipiec/sierpień 2008: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SZLAK PAPIESKI

 SŁOWO BOŻE

 PIELGRZYMKI

 NOWE ŚWIĄTYNIE

Z DIECEZJI

 WYDARZENIA

PRZED TYSIĄCLECIEM ŚMIERCI ŚW. BRUNONA

 BŁOGOSŁAWIENI I ŚWIĘCI

 OBRONA ŻYCIA

 SPOŁECZEŃSTWO

 EWANGELIZACJA

 KULTURA

 PODRÓŻE

 RODZINA

MŁODZIEŻ

DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szlak papieski "Tajemnice światła" otwarty!

14 czerwca podczas diecezjalnego święta młodzieży został otwarty szlak papieski „Tajemnice światła”. – Jest to jeden z najwspanialszych pomników, jakie budujemy razem Janowi Pawłowi II na terenie naszej diecezji. Budowa tego najwspanialszego pomnika to modlitwa i medytacja, to trud pielgrzymowania i spotykanie się z Bogiem na łonie przyrody – powiedział bp Jerzy Mazur, który pobłogosławił pierwszych 21 wyruszających na papieski szlak pielgrzymów: głównie stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i harcerzy. Wręczył im okolicznościowe koszulki, czapeczki i znaczki. Po przebyciu 170 kilometrów – pięciu etapów – wyznaczanych kolejnymi tajemnicami światła, rozważanymi w Rajgrodzie, Studzienicznej, Mikaszówce, Sejnach – dotarli oni na Wigry, by tu swoją duchową przygodę i zarazem piątą tajemnicę zwieńczyć uroczystą Eucharystią celebrowaną 20 czerwca pod przewodnictwem pasterza diecezji. Tego dnia zostały również w Wigrach oddane do użytku i pobłogosławione dwa pomieszczenia: na pamiątki i dewocjonalia oraz catering, które mają służyć pielgrzymom szlaku papieskiego.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Własnoręcznie przepisujemy Pismo Święte - konkurs rozstrzygnięty!

Ogłoszony w kwietniu konkurs biblijny spotkał się z dużym zainteresowaniem szkół. Do etapu diecezjalnego zgłoszono ok. 500 prac. Finał konkursu odbył się podczas ogólnopolskiego festynu rodzinnego. Bp Jerzy Mazur powiedział: – Pismo św. to Słowo samego Boga. Każdy z nas winien nosić je w sercu. Zwracając się do nauczycieli, zauważył, że zgłoszone prace są arcydziełami, a pomysłowość i wykonanie zasługuje na najwyższe uznanie.

Prace konkursowe nie zmieściły się na przygotowanych stolikach, dlatego też zdobiły pobliski trawnik. Jak zauważyła jedna z organizatorek: – Pismo Św. w wykonaniu uczestników konkursu cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wiele osób chciało kupić tak oryginalne Księgi. Musieliśmy tłumaczyć, że to efekt konkursu. Osobiście podziwiam widoczną w prezentacjach, mrówczą pracę dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych oraz ich opiekunów. Uczestnicy wykazali się pomysłowością, artyzmem i pracowitością. Uważam, że też taki kontakt ze Słowem Bożym może być owocny. Bardzo się cieszę, że wszystkie prace zostały nagrodzone. 

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

W drogę z nami...

Pielgrzymka jest czytelnym znakiem wędrującego Kościoła, czyli wspólnoty, która w drodze uświęca się przez prawdę i miłość. Jest aktem religijnym o charakterze pokutnym, który cechuje duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej (agape) oraz ściśle wiąże się z ofiarą i trudem zniesionym w drodze do miejsca pielgrzymowania.

W chrześcijaństwie pielgrzymowanie do miejsc świętych i cudownych jest znane od najdawniejszych czasów. W okresie wczesnego chrześcijaństwa wierni odwiedzali gminy na terenie Palestyny, miejsca życia i działalności publicznej Jezusa. W czasach cesarza Konstantyna zbudowano pierwsze kościoły pielgrzymkowe. Pielgrzymki łączono wówczas ściśle z kultem męczenników, a pątnicy przybywający do miejsc ich śmierci lub ich grobów modlili się o pomoc w różnych sprawach życiowych, zwłaszcza o uleczenie z chorób i przywrócenie zdrowia. W Rzymie czczono szczególnie groby apostołów: św. Piotra i św. Pawła.

 

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Duch Święty będzie górował nad Ełkiem

Parafia pw. Ducha Świętego w Ełku powstała 29 czerwca 1992 roku. Erygował ją ówczesny biskup ełcki Wojciech Ziemba. Od 1998 roku wznoszony jest kościół. 1 czerwca br. bp Jerzy Mazur wmurował kamień węgielny. Rozmowa z proboszczem – ks. kan. Andrzejem Gajewskim. 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Śladami św. Brunona z Kwerfurtu

Kwerfurt – to miasto na terenie Niemiec, miasto rodzinne św. Brunona, apostoła i biskupa misyjnego Prus. Miasto, w którym aktualnie mieszka ok. 10 tys. mieszkańców, miasto zabytków, poetów i legend, oddalone od Giżycka około 1000 kilometrów.

To tu znajduje się jeden z największych i najstarszych zamków nie tylko w Niemczech, ale i w Europie. Początki tego zamku sięgają IX wieku. To tu, jak wspominają przewodnicy, w jednym z lochów ukazuje się tym, którzy chcą ją widzieć, „biała dama”, zwłaszcza przy którymś z kolei kuflu piwa. To tu po dziedzińcach zamkowych najczęściej w pobliżu kaplicy, gdzie pod koniec X wieku został ochrzczony święty Brunon, można odczuć świętych obcowanie i duchową obecność świętego Brunona, który z brewiarzem w ręku modli się za tych, którzy już modlić się nie potrafią. 

czytaj więcej

 

 

POWRÓT