MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Lipiec-sierpień 2009

 

___________________

 

W numerze: 

 

 UROCZYSTOŚCI MILENIJNE W GIŻYCKU

 Z DIECEZJI

 POLEMIKI

 ROZMOWY "MARTYRII"

- bp Ladislav Nemet SVD

- Remigiusz Makarewicz

 OPINIE

 KULTURA

 PODRÓŻE

 MŁODZIEŻ

 DZIECI
 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

_______________

 

___________________

 

 

 

 

UROCZYSTOŚCI MILENIJNE W GIŻYCKU <--kliknij aby obejrzeć

 

___________________________________________________

 

Kapłan wysłannikiem Chrystusa - O ks. Kazimierzu Hamerszmicie

Rozpoczęty w Kościele rok poświęcony kapłaństwu skłania do szczególnej refleksji nad życiem osób, które oddały się bez reszty na służbę Bogu. Jedną z takich postaci jest zmarły w opinii świętości ksiądz prałat Kazimierz Hamerszmit.

Pierwszą placówką, do której został posłany po święceniach, była parafia w Bakałarzewie. Pracował tam tylko przez klika miesięcy, bo wybuchła II wojna światowa i został wywieziony do obozu koncentracyjnego. Jako młody kapłan zastanawiał się tam nad swoim życiem: Gdy byłem w obozie pragnąłem wolności, pragnąłem zobaczyć jeszcze rodziców. Ale modliłem się warunkowo: Boże, Ty znasz moją przyszłość i moją ludzką słabość – proszę Cię, jeśli bym w przyszłości miał prowadzić życie niegodne kapłana, spraw, abym stąd już nie wyszedł. I jak kapłan czuje się dobrze, gdy śmiało każdemu może spojrzeć w oczy, że to, co głosi – to ceni i tego sam strzeże.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Na terenie mojej diecezji w 1008 r. był św. Brunon

(rozmowa z bp. Ladislavem Nemetem SVD)

Bp Ladislav Nemet SVD jest od 23 kwietnia 2008 roku biskupem diecezji Zrenjanin w Serbii. Jest rodowitym Węgrem. Oprócz języka węgierskiego zna serbski, chorwacki, włoski, angielski, niemiecki i polski. Diecezja Zrenjanin leży w Wojwodinie – okręgu autonomicznym w północno-zachodniej Serbii, zamieszkanym w znacznym stopniu przez ludność węgierską.

— Można chyba powiedzieć, że życiorys Księdza Biskupa jest międzynarodowy?

Tak. Urodziłem się w byłej Jugosławii w 1956 roku, w północnej części Serbii, która wówczas nazywała się Autonomiczną Prowincją Wojwodina. Przyszedłem na świat w rodzinie katolickiej. Jestem z pięciorga rodzeństwa. W szkole podstawowej w klasach I-IV uczyłem się po węgierski, a następnie po serbsku. Liceum klasyczne ukończyłem w Suboticy, ucząc się greki i łaciny. Później była służba wojskowa. W 1977 roku wstąpiłem do Zgromadzenia Słowa Bożego. Nowicjat odbyłem w Pieniężnie. W 1983 roku zostałem wyświęcony na kapłana.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Fotografią zapisane wspomnienia

(rozmowa z Remigiuszem Makarewiczem - fotografem i filmowcem)

Podczas pielgrzymki Jana Pawła II w Ełku dziesięć lat temu wykonywał Pan zdjęcia. Jak wspomina Pan ten czas?

— To był czas, kiedy zaczynałem interesować się fotografią. Dominowała wówczas fotografia analogowa. Byłem bardzo szczęśliwy, kiedy otrzymałem akredytację na uwiecznienie w filmie i fotografii tego niezwykłego wydarzenia. Organizatorzy przewidzieli dla fotografów specjalne miejsce – tzw. zwyżkę. Była to platforma podniesiona na pewną wysokość, która pozwalała na lepszą obserwację placu, na którym miało się odbyć powitanie Ojca Świętego i Msza św. Miałem ze sobą aparat i kamerę. Kiedy samochód z Papieżem wjechał w alejkę od strony Tęczowego Domu, powstała niesamowita wrzawa. Ta atmosfera i nam, stojącym na platformie, mocno się udzieliła. Było to niezwykłe wydarzenie, które zapisało się mocno w mojej pamięci. Papa mobile przemknął przez plac tak szybko, że zdążyłem wykonać zaledwie kilka zdjęć.

czytaj więcej

 

POWRÓT