MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Lipiec-sierpień 2015

 

___________________

 

W numerze: 

 

 PIELGRZYMKI

ŚLADAMI PISMA ŚWIĘTEGO

 ŚLADAMI JANA PAWŁA II

 DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA

 MISJE

 KOŚCIOŁY I KAPLICE

 ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO

 KULTURA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

 POEZJA NA WAKACJE

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MARTYRIA MARTYRIA DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Drodzy czytelnicy

 

„Martyria” lipcowo-sierpniowa ma inny charakter niż zwykle. Jest wakacyjna, można powiedzieć: turystyczno-misyjna. Jej adresatami są nie tylko diecezjanie, ale i wakacyjni goście: prawie tysięczna rzeszą młodych ludzi – stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, goszcząca na swoim dorocznym obozie w Ełku i okolicy oraz turyści przybyli w okresie tego lata w nasze piękne strony. Liczymy, że zajrzą do kościołów w ponad 150 parafiach diecezji i nabędą „Martyrię”. W okresie letnim są dodatkowe msze święte w świątyniach parafialnych i oprócz tego w turystycznym terenie, na przykład w ośrodkach wczasowych.

 

Na łamach niniejszego numeru goszczą trzy główne tematy: szlaki papieskie, misje i wspomniani już stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wyrusz z nami do Czarnej Madonny!

 

Idziemy czternaście dni. W upale, deszczu… Nie brzmi zachęcająco, prawda? Masz racje. Ale warunki pogodowe przy takiej okazji doświadczania Boga to piku. Pewnego upalnego dnia szliśmy już na postój. Wszyscy byli bardzo zmęczeni. Nasz przewodnik, ks. Łukasz Malinowski, westchnął: „Ach, gdyby spadł deszcz…”. Nasi kochani muzyczni zaczęli śpiewać: „Ześlij deszcz na spragnionych Ciebie…”. Nagle chlusnęła na nas ściana deszczu. Byliśmy zadziwieni, bo nie było ani jednej chmurki na błękitnym niebie. Cała „ulewa” trwała dosłownie kilka sekund. Bóg nas wysłuchał. Na trasie deszcz był błogosławieństwem podczas upału. A tęcza na niebie nagroda po deszczu i burzy. Człowiek w każdym promieniu, w każdej kropli, w cienia chłodzie odczuwał Bożą obecność.

 

Każdy nasz dzień pozornie wyglądał tak samo: na początku wspólne odśpiewanie godzinek do Niepokalanego Poczęcia NMP, katecheza księdza przewodnika, dzielenie się Słowem (każdy miał swoje pięć minut przy mikrofonie i mógł cos powiedzieć), dwa różance (w tym jeden z twoją intencją, którą dałeś nam, żebyśmy mogli ją zanieść przed oblicze Częstochowskiej Matki), koronka do Bożego Miłosierdzia oraz msza św. – centrum każdego pielgrzymiego dnia.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Urlop w świecie Biblii

 

Mówimy, że z wakacjami zaczyna się sezon urlopowy. Gdybyśmy jednak szukali w Biblii słowa „urlop”, to na pewno go nie znajdziemy. Jest to wynalazek z początku XX wieku. Co ciekawe, słowo „urlop” wzięło się z języka niemieckiego, pochodzi od „erlauben”, czyli zezwalać. Tym słowem posługiwał się książę, który pozwalał swojemu rycerzowi zostawić na jakiś czas obowiązki w miejscu zamieszkania i wyjechać na wojnę. Był to moment oderwania się od codziennych nudnych zajęć i wyjazdu. W pewnym sensie oddanie się rozrywce w innych stronach. Sam urlop jest jednak wynalazkiem czasów współczesnych. Powstał w czasach, kiedy ludzie zaczęli pracować poza rolnictwem i poza domem, w zakładach pracy, gdy zaczęli domagać się czasu na dłuższy odpoczynek.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Na papieskich szlakach

 

Zapewne Czytelnicy „Martyrii” bardzo dobrze już wiedzą, że przeżywamy w Polsce ogłoszony przez Sejm Rok Jana Pawła II, tego świętego, którego Ełk, stolica Mazur, a zarazem miasto biskupie, obrał za swego patrona. To zatem niepowtarzalna okazja do refleksji nad życiem, nauczaniem, stylem duszpasterstwa turystycznego i akademickiego oraz pontyfikatem tej niezwykłej Osoby, która była – i myślę, że jest nadal – tak bardzo nam wszystkim bliska. Okazuje się, że jest to Papież, który nie tylko przybył na nasze ziemię, do naszego miasta kilkanaście lat temu – w 1999 roku, co przechowujemy w naszej pamięci i sercach – ale to człowiek, który przemierzał te tereny wielokrotnie i na różne sposoby. Śladów Jana Pawła II na terenie naszej diecezji jest naprawdę wiele.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Kuźnia talentów i źródło wartości

 

Liczna, ponad stuosobowa, wspólnota stypendystów pochodzi z diecezji ełckiej. Fundacja wspiera ich nie tylko materialnie, ale także poprzez formacje oparta o nauczanie św. Jana Pawła II. Stypendyści, począwszy od wspólnot lokalnych, po te w miastach akademickich, rozwijają się, wzrastają w wierze i dają świadectwo innym. Poniżej zamieszczamy świadectwa dwóch stypendystek pochodzących z naszej diecezji.

 

Nie ośmieliłam się marzyć…

 

Siedem lat temu, będąc dobrze zapowiadającą się uczennicą drugiej klasy gimnazjum, złożyłam wniosek o stypendium naukowe Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Bardzo wysoka średnia, niewielka miejscowość zamieszkania, dochody w rodzinie poniżej średniej krajowej, zaangażowanie w środowisku lokalnym, wolontariat, wzorowa postawa – takie warunki musi spełniać kandydat. Spełniałam je, co potwierdziła oficjalna decyzja o przyjęciu mnie do wielkiej rodziny stypendystów Fundacji. Tej, która dziś towarzyszy mi juz ponad siedmiu lat. Nazywam ją „rodziną”.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z odnowionym zapałem w dalszą drogę

 

Rozmowa z bp. Jerzym Mazurem – przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

 

Zakończył się IV Krajowy Kongres Misyjny, który przebiegał pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Jego celem było uczczenie 50. rocznicy opublikowania dekretu „Ad gentes” Soboru Watykańskiego II, 40-lecie adhortacji „Evangelii nuntiandi” Pawła VI oraz 25-lecie encykliki „Redemptoris missio” Jana Pawła II. W 97 krajach świata pracuje obecnie 2065 polskich misjonarek i misjonarzy, najwięcej (840) w Afryce.

 

— Jak ksiądz biskup ocenia IV Krajowy Kongres Misyjny?

 

Był nie tylko wielkim przedsięwzięciem, ale także świętowaniem wielkiego dzieła misyjnego Kościoła, czasem ożywiania zapału misyjnego i modlitwy w intencji misji. Upamiętnialiśmy cztery ważne dokumenty misyjne, ale przede wszystkim chcieliśmy, aby kongres przyczynił się do wzrostu świadomości, że Kościół jest misyjny ze swej natury, należąc do niego przez chrzest święty, jesteśmy „uczniami-misjonarzami”. Trzeba dziś pilnie przypominać, że serce i umysł każdego kapłana powinny być misyjne.

 

Zarówno w dekrecie soboru o działalności misyjnej Kościoła, jak i w encyklikach i orędziach kolejnych papieży ponawiana jest prośba o misjonarzy. Rzeczywiście, nie możemy spać spokojnie, kiedy ludzie nie znają Chrystusa. Podobnie jak nie możemy spać spokojnie, kiedy ludzie cierpią prześladowania, głód, niesprawiedliwości społeczne. Papież Franciszek w adhortacji Evangelii gaudium mówi o konieczności umisyjnienia struktur. Myślę, że to bardzo ważne wskazanie. W każdej diecezji powinien działać referat czy wydział misyjny. Są już powołani delegaci biskupów ds. misji i dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych. Powinno się też powołać dekanalnych referentów misyjnych. To umożliwiłoby dotarcie z informacją misyjną do wszystkich parafii, a z parafii też do centrali. To byłoby dobrym sposobem ożywienia zapału misyjnego, który wyrażałby się w zaangażowaniu modlitewnym i organizowaniu pomocy materialnej. Spotkania, prelekcje, panele dyskusyjne, świadectwa misjonarzy podczas kongresu wykazały, że nadal aktualne i potrzebne jest nasze zaangażowanie w misje „ad gentes” aż po krańce ziemi, w ewangelizacje na płaszczyźnie rodziny, parafii, szkoły, wspólnot zakonnych i ruchów kościelnych.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT