MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Numer lutowy: 

___________________

 

W numerze: 

 

 FOTOREPORTAŻ

 SŁOWO BOŻE

 KARNAWAŁ 

 JEZUS MIŁOSIERNY W RODZINACH 

 O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN

 DIECEZJA

Z WIZYTĄ W PARAFII

 ŻYCIE KONSEKROWANE

 CIERPIENIE

 EWANGELIZACJA 

 POZNAJEMY ŚWIĘTYCH 

 ZDROWIE 

KULTURA

 MŁODZIEŻ 

 DZIECI 

 RELAKS

 DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ. BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karnawał dzisiaj

 

W pewnej porze roku chrześcijanie w Lechistanie dostają wariacyj i dopiero jakiś proch sypany im potem w kościołach na głowy leczy takowe. Są to słowa relacji pewnego posła sułtana Sulejmana Wspaniałego, który przebywał na ziemiach Polski ok. 1495-1566 r. w okresie karnawału. 

Karnawał wywodzi się z pogańskich kultów płodności i z kultów agrarnych. W kulturze chrześcijańskiej rozpoczynał się uroczystością Nowego Roku lub świętem Trzech Króli i trwał aż do środy popielcowej. Powszechnie słowo karnawał tłumaczy się z jęz. wł. carnevale – mięso, żegnaj. Stąd w polskiej tradycji zapisały się również inne nazwy tego okresu, jak mięsopust czy zapusty. Był to czas tańców, poczęstunków, hulanek i swawoli. Wszystkie stany bawiły się w zależności od po- siadanych środków i zasobów. Znamienne było to, że w tym czasie dużo i tłusto jedzono, wypijano też dużo mocnych trunków. Już w XVII w. typowym wypiekiem karnawałowym na ziemiach Polski stał się pączek, trochę później dołączyły także faworki zwane również z chrustami. 

czytaj więcej

 

__________________________________________________

Sam na sam z Chrystusem 

Dom państwa Małyszków we wsi Wysokie (parafia Pisanica). W drzwiach starszy człowiek, uśmiechnięty i nienagannie ogolony. Zaskakuje niewielka liczba domowników. Stary dom z czerwonej cegły zbudowany w latach pięćdziesiątych. Małe gospodarstwo: około dziesięciu hektarów ziemi i kilkanaście krów. 

Wieś Wysokie koło Kalinowa to nieduża miejscowość. Około trzydziestu domów zamieszkanych przede wszystkim przez ludzi starszych. Pozostali opuścili wioskę. Są tylko nieliczni młodzi gospodarze. Na pierwszy rzut oka – normalna wieś, uśpiona w styczniowej ciszy. Kryje w sobie jednak coś niecodziennego. Mieszkańcy goszczą w swoich domach obraz Jezusa Miłosiernego. Po dwudziestu czterech godzinach przekazują go następnym rodzinom. 

czytaj więcej

___________________________________________________

 Z dobrą nowiną w Gruzji

Ks. Jerzy Szymerowski, pochodzący z naszej diecezji (przed wyjazdem na misje był proboszczem w Prostkach) od ponad dziesięciu lat jest z posługą duszpasterską w Gruzji. Poniżej zamieszczamy (za zgodą nadawcy i adresata) fragmenty listu przesłanego do bpa Jerzego Mazura, w którym ks. Jerzy Szymerowski opowiada o swojej pracy misyjnej. 

Pragnę serdecznie podziękować przede wszystkim za przysłanie mi do pomocy ks. Szymona Klimaszewskiego. Moim skromnym zdaniem chyba żaden ksiądz z Polski tak nie przykładał się do nauki języka gruzińskiego jak ks. Szymon. Dziękuję też za modlitwy w naszej intencji. Teraz wiem, że wielu ludzi, zwłaszcza w Prostkach, modli się o moje zdrowie i Pan Bóg wysłuchuje tych modłów, bo przez ostatnie 3–4 tygodnie czuję się dość dobrze w porównaniu z ubiegłą zimą.

czytaj więcej

___________________________________________________

 Kiedyś Cię znajdę, znajdę Cię ...

Młody człowiek na wiele różnych sposobów pragnie znaleźć Boga. Setki religii wskazuje nam na różne sposoby spodobania się Bogu i odnalezienia drogi do Niego. Dziś wielu ludzi, rozczarowanych niezadowalającymi odpowiedziami, jakie daje religia, szuka sensu życia gdzie indziej: w zabawie, nauce, sztuce, filozofii… Jednak bez względu na to, gdzie szukamy, pokazujemy tylko, że naprawdę czegoś nam brak, że mamy świadomość istnienia czegoś większego, co trudno nam zdefiniować, ale za czym tęsknimy.

Do pewnego czasu szukałam oparcia w nauce. Nic innego w moim życiu się nie liczyło. Tylko książka i ja… Pewnego dnia zrozumiałam, że w tym wszystkim jest On – Bóg. Szukałam, męczyłam się z odnalezieniem Jego miłości w tym, co robię, w mojej nauce. On tymczasem przychodzi bardzo cicho, w szeleście kart moich książek…(Ania, l. 23).

czytaj więcej 

MARTYRIA, 19-300 EŁK, pl. Katedralny 1

tel./fax. (087) 610 01 05, e-mail: martyria@diecezja.elk.pl

copyright © 2005 by saint