MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Luty 2013:

 

___________________

 

W numerze: 

 

SŁOWO BOŻE

 ROZMOWA "MARTYRII"

 NAWIEDZENIE MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ

 OBRZĘDY I TRADYCJE

 ROK WIARY

 WIELKI POST

 ROK LITURGICZNY

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 ODSZEDŁ DO PANA

 DIECEZJA

 WSPOMNIENIA

 REGION

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Lekarz i świat cierpienia

 

11 lutego przeżywany jest w Kościele powszechnym XVI Światowy Dzień Chorego. O cierpieniu, dylematach lekarzy i potrzebach duchowych pacjenta opowiada lekarz Jacek Chajewski – specjalista neurolog, ordynator oddziału neurologii 108. Szpitala Wojskowego w Ełku.

 

— Jakie znaczenie ma cierpienie? Jak ono wpływa na życie człowieka?

— Człowiek uświadamia sobie, czym jest życie, w momencie, kiedy dotyka go choroba, cierpienie. Niech to będzie zwyczajna grypa czy ból głowy – już wtedy może zmienić się podejście do wielu spraw. W tym sensie cierpienie ma sens pozytywny. Cierpienie jest też szkołą dla rodziny osoby cierpiącej. Sam przekonałem się o tym, gdy zetknąłem się z cierpieniem mojej umierającej na chorobę nowotworową mamy. Po wyczerpaniu metod chirurgicznych i onkologicznych po kilkunastu latach od rozpoznania raka rozmawialiśmy z mamą o tym, jak ona chciałaby być leczona: czy w hospicjum, czy w domu.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Konkurs na najpiękniejszy żłóbek rozstrzygnięty!

 

Zwyczaj bożonarodzeniowego żłóbka sięga roku 1223. Wtedy to św. Franciszek z Asyżu w miejscowości Greccio we włoskiej Umbrii polecił swemu wiernemu i pobożnemu przyjacielowi imieniem Jan przygotować żłóbek, a w nim: figurkę Jezusa, słomę, siano, prawdziwego woła i osła. Z Greccio zwyczaj żłóbka rozprzestrzenił się na całą Italię, później na Europę i na cały świat. W okresie Bożego Narodzenia również w kościołach naszej diecezji są żłóbki – często bardzo pomysłowe, oryginalne, piękne.

 

„Martyria” ogłosiła konkurs na najpiękniejszy żłóbek. Parafie chętne do udziału w konkursie proszone były o przesyłanie zdjęć żłóbka do redakcji „Martyrii”. Otrzymaliśmy fotografie żłóbków nie tylko z kościołów parafialnych, ale i ze szkół oraz z hospicjum. A oto pełna lista uczestników konkursu:

 

1. Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie

2. Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku

3. Parafia Opatrzności Bożej w Ełku

4. Parafia Zwiastowania NMP w Janówce

5. Parafia Zwiastowania NMP w Krasnymborze

6. Parafia Narodzenia NMP w Kumielsku

7. Parafia NMP Królowej Polski w Olecku

8. Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Regielnicy

9. Parafia św. Aleksandra w Suwałkach

10. Parafia Bożego Ciała w Suwałkach

11. Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Świętajnie

12. Kaplica św. o. Pio w Hospicjum im. Jana Pawła II w Suwałkach (w parafii Bożego Ciała)

13. Szkoła Podstawowa w Kotle Dużym (w parafii Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu)

14. Szkoła Podstawowa w Pawłówce (w parafii Trójcy Przenajświętszej w Pawłówce)

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Poetyckie zamyślenia o wierze

 

W Roku Wiary zastanawiamy się nad naszą wiarą, staramy się ją pogłębić. W tym mogą nam pomóc przemyślenia innych, w tym ludzi pióra. Poniżej zamieszczamy poetyckie refleksje zrodzone na kanwie nawiązań do bohaterów biblijnych, którzy często zmagali się z wiarą. Nie zawsze ona była dla nich łaską, czymś danym z góry, ale była również egzystencjalnym dramatem – wystarczy przywołać Abrahama wystawionego na wielką próbę wiary, gdy Bóg zażądał od niego ofiary z umiłowanego syna Izaaka.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Ta od wilków

 

Święto Ofiarowania Pańskiego w tradycji ludowej jest nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Matka Boska w świątyni jerozolimskiej ofiarowała Bogu Jezusa i gromnica, a zwłaszcza jej światło, nam Go symbolizuje.

 

A czy ja potrafię i chcę cokolwiek ofiarować Bogu? Może czas? Chociaż minutę, dwie, trzy… Czas? Ależ nie! Przecież nie mam go za wiele i dla siebie! Czy umiem cokolwiek ofiarować Bogu, a także mojemu bliźniemu? Tak bezinteresownie. Zanika duch ofiary we współczesnym świecie. Zanika w nas. Dzieje się tak z różnych przyczyn: wygodnictwa, egoizmu, dobrobytu, braku miłości. Bóg nie chce od nas zbyt wiele. Stara legenda mówi o tym, jak w miejscu narodzin Jezusa w Betlejem modlił się św. Hieronim, który wypowiadał słowa: Panie Jezu, cóż Ci mogę dać? Przecież nic nie mam. Na to Jezus rzekł: Nic innego od ciebie nie chcę, tylko daj mi swoje grzechy.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Prymas Józef Glemp

we wspomnieniach bpa Jerzego Mazura i bpa Romualda Kamińskiego

 

23 stycznia zmarł Prymas senior kard. Józef Glemp. Miał 83 lata. Wiele razy gościł w naszej diecezji. Przypomnijmy, że między innymi był podczas wizyty Jana Pawła II w 1999 roku, na inauguracji peregrynacji kopii obrazu Jezusa Miłosiernego, przewodniczył uroczystościom tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Brunona. Oto jak wspominają Prymasa bp Jerzy Mazur i bp Romuald Kamiński.

 

Pierwszy raz miałem kontakt z bp Józefem Glempem jeszcze wówczas, kiedy był pasterzem diecezji warmińskiej – mówi bp Jerzy Mazur. Dało się wyczuć jego wielkie zainteresowanie losami Kościoła na Wschodzie. Następnie już jako Prymas przyjechał do Irkucka, aby poświęcić plac pod budowę katedry i kurii biskupiej. Był pod wielkim wrażeniem, widząc ogrom pracy, którą podejmują księża tam pracujący. Snuł prorocze wizje rozwoju chrześcijaństwa w tej części świata. Z jego inicjatywy w Polsce podejmowano wysiłek, aby poprzez modlitwę i ofiary pieniężne wspomóc ten odradzający się Kościół. Troszczył się również o Polaków na emigracji w Stanach Zjednoczonych, krajach obu Ameryk, a także o tych, którzy z różnych powodów przebywali za wschodnią granicą kraju – wspomina biskup ełcki.

czytaj więcej

 

POWRÓT