MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Najnowszy numer: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

 MIŁOSIERDZIE BOŻE

 ROZMOWA 

DIECEZJA

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 PORTRETY

 ZWYCZAJE

 MIESIĄC MARYJNY

 HISTORIA KOŚCIOŁA

 MATKA

 LEKTURY

PODRÓŻE

MŁODZIEŻ 

 DZIECI 

 RELAKS

 FOTOREPORTAŻ

 DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ. 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Trzy lata w diecezji ełckiej - rozmowa z bpem Jerzym Mazurem

 

Chcę razem z wami uczestniczyć w trudzie poszukiwania najlepszych dróg do rozwiązywania ważnych problemów społecznych, pastoralnych, ekumenicznych i wielu innych. Są to słowa zaproszenia do współtworzenia Kościoła ełckiego, skierowane przez bpa Jerzego Mazura do wszystkich diecezjan. Pasterz dzieli się swymi refleksjami oraz inicjatywami po trzech latach pasterzowania w Kościele ełckim. 

 

W kwietniu minęła trzecia rocznica prowadzenia przez Księdza Biskupa Kościoła ełckiego. Jakie to były lata?

— Przypadły one na dwa ostatnie lata pontyfikatu Sługi Bożego Jana Pawła II i pierwszy rok pontyfikatu Benedykta XVI. Był to czas nominacji bpa Romualda Kamińskiego na biskupa pomocniczego diecezji ełckiej. Były to lata obfite w Boże błogosławieństwo. To odczuwałem w każdym dniu mojej posługi. Modliłem się o dary Ducha Świętego, żebym mógł wypełniać wolę Bożą w moim posłannictwie. Podczas ingresu mówiłem: Przychodzę do was jako biskup, ojciec, brat oraz pasterz i chcę być wiarygodnym świadkiem miłości Boga do człowieka. Nie myślcie, że mam gotowe pomysły na rozwiązanie ważnych problemów społecznych, pastoralnych, ekumenicznych i wielu, wielu innych. Chcę razem z wami uczestniczyć w trudzie poszukiwania najlepszych dróg ich rozwiązania i do tego wysiłku wszystkich zapraszam

Pragnieniem moim było, aby razem z księżmi, osobami życia konsekrowanego i ze świeckimi wypracowywać i realizować ten program. Jako dewizę przyjąłem słowa św. Augustyna: Dla was jestem biskupem, a z wami jestem chrześcijaninem. Pierwsze miesiące to było poznawanie diecezji, poznawanie ludzi, problemów i wyzwań, które stoją przed diecezją. Oprócz zwyczajnej pracy duszpasterskiej największym wyzwaniem jest nowa ewangelizacja, katechizacja, pomoc ubogim, duszpasterstwo młodzieżowe, duszpasterstwo turystyczne.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Niezwykła katechetka

 

Stanisława Grądzka z domu Klimczuk urodziła się 10 maja 1940 r. w Parchaczu (obecnie Ukraina), jako pierwsza spośród 10 dzieci Jana i Jadwigi z domu Kmieć. Rodzina przybyła do Elbląga jako repatrianci z kresów wschodnich Rzeczypospolitej. Rodzice dokładali wszelkich starań, by wychować dzieci na dobrych katolików i patriotów. W trudnych latach powojennych prawie wszystkie dzieci ukończyły studia wyższe.

czytaj więcej 

___________________________________________________

Pierwszokomunijne prezenty

Zbliża się czas I Komunii w naszych parafiach. Warto więc jeszcze zastanowić się nad pewnymi aspektami tego święta w rodzinie i całym Kościele. Z przeprowadzonych przeze mnie rozmów wnioskuję, że szał prezentów pierwszokomunijnych jest grą marketingową. W ubiegłych latach w okresie wiosennym, TV emitowała reklamy wskazujące, co każde dziecko pierwszokomunijne powinno dostać, m.in. komputer, komórkę, własny rachunek bankowy itp. Media przedstawiają przyjęcie sakramentu Eucharystii jako imprezę z prezentami. Msza św. schodzi na dalszy plan. Czy rzeczywiście tak wygląda nasza odpowiedzialność za przygotowanie naszym dzieciom najważniejszego dnia w ich życiu?

czytaj więcej

___________________________________________________

 Przydrożne kapliczki

Nabożeństwa majowe, sierpniowe pielgrzymowanie do Częstochowy, październikowy różaniec, nowenny maryjne – to wszystko wpisane jest w naszą narodową pobożność. Przed wizerunkiem Panny Przenajświętszej klękali królowie, prezydenci i zwykli ludzie, dorośli i dzieci. Nazywamy ją Królową Polski i naszą Matką. Wyrazem naszej maryjnej pobożności są też przydrożne kapliczki. 

Turysta z Niemiec zauważył, że w Polsce mamy dwie rzeczy niespotykane w innych krajach: wielkie dziury w drogach i liczne przydrożne krzyże i kapliczki. Tak, kapliczki wpisane są w polski, m.in. mazurski, krajobraz oraz kulturę. Myślę, że nie ma na terenie naszej diecezji najmniejszej wioski, gdzie nie byłoby kapliczki. Z powstawaniem ich wiążą się różne opowieści. Na pewno wspólne jest to, że były wznoszone z potrzeby serca ludu Bożego, który u Matki Najświętszej szukał pomocy w „ucisku i smutkach”.

czytaj więcej

MARTYRIA, 19-300 EŁK, pl. Katedralny 1

tel./fax. (087) 610 01 05, e-mail: martyria@diecezja.elk.pl

copyright © 2005 by saint