MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Maj 2007: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

OBLICZA MARYI

POWOŁANIE

NAUKA I WYCHOWANIE

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 W DIECEZJI

 OBJAWIENIA FATIMSKIE

 ROK LITURGICZNY

 PATRIOTYZM

 RODZINA

MŁODZIEŻ

 DZIECI

RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Nigdy nie przestaje się być mamą

Dzień Matki skłania do refleksji nad własnym macierzyństwem lub też nad relacjami z naszymi rodzicielkami. Bywa, że jako dzieci czujemy żal czy pretensje, że mieliśmy takie trudne dzieciństwo. Po latach zauważamy, że to była bardzo przydatna dla nas szkoła życia i chcielibyśmy podziękować naszym mamom. Do rozmowy na temat różnych aspektów macierzyństwa zaprosiłam Wiesławę Juszkiewicz, doradcę życia rodzinnego. 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zamyślenia - maj 2007

3. 05. 2007 – UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI (Ap 11, 19a. 12, 1. 3-6a. 10ab; Kol 1, 12-16; J 19, 25-27)

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie – J 19, 26-27. 

Jan, który jest typem Kościoła rodzącego się pod Krzyżem, „wziął do siebie” Maryję. Jan Paweł II w encyklice Redemptoris Mater wyjaśnia, że Jan przyjmuje Matkę Chrystusa i wprowadza Ją w to wszystko, co stanowi jego własne życie wewnętrzne, poniekąd jego ludzkie i chrześcijańskie „ja”. Stara się w ten sposób wejść w zbawczy zasięg jej macierzyńskiej miłości, poprzez którą Matka Odkupiciela opiekuje się braćmi swojego syna.

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

 Z wizytą w parafii: Berżniki

Parafię kanonicznie erygowano w 1447 roku. Berżniki prawa miejskie otrzymały od królowej Bony w roku 1547, odebrane przez Prusaków w 1805 roku. Kiedyś było to uroczysko leśne, którego nazwa pochodziła od litewskiej nazwy brzozy. Około 1524 roku powstał dwór Berżniki w ramach kolonizacji Puszczy Przełomskiej. Berżniki były pierwszym miastem na ziemi sejneńskiej. Miały trójkątny rynek i cztery ulice. W 1560 roku było 70 domów. Mieszkańcy zajmowali się głównie rzemiosłem. Byli m.in. rzeźnicy, szewcy, piekarze. 

Odbywały się targi. Oprócz Polaków mieszkali Rusini i Tatarzy. 22-23 sierpnia 1920 roku rozegrała się tu bitwa niemeńska – druga co do ważności i wielkości w wojnie polsko-sowieckiej. Przesądziła o ostatecznym kształcie polskiej granicy wschodniej.  

czytaj więcej 

___________________________________________________

 90. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

13 maja mija 90 lat od objawień maryjnych w portugalskiej miejscowości Fatima – jednych z najsłynniejszych i najważniej- szych tego rodzaju w Kościele katolickim. Rocznie miejsce to odwiedza ponad milion wiernych z całego globu. Świadczy to o aktualności i wiarygodności orędzia fatimskiego.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Maryja ukazała się trojgu pastuszkom: 9-letniemu Franciszkowi Marto, jego 7-letniej siostrze Hiacyncie oraz ich kuzynce, 10 letniej Łucji Dos Santos. Po raz pierwszy w dziejach maryjnych (i w ogóle tego rodzaju zjawiskach) właściwe ukazanie się Matki Bożej zostało poprzedzone rok wcześniej – ukazaniem się tajemniczej postaci, przedstawiającej się dzieciom jako Anioł Stróż Portugalii. 

Maryja ukazywała się dzieciom od maja do października 1917 r., zawsze 13 dnia miesiąca, za wyjątkiem sierpnia, kiedy to dzieci zostały uwięzione przez urzędnika państwowego. Urzędnik ten był wrogo nastawiony do Kościoła i chciał wykazać, że dzieci kłamią. Tymczasem Jasna Pani (zawsze towarzyszył jej wielki blask) odczekała, aż odzyskają one wolność i ukazała się 19 sierpnia.   

czytaj więcej

___________________________________________________

Pierwsza Komunia św. - ważna uroczystość w rodzinie 

Pierwsza Komunia św. jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu religijnym dziecka i rodziny. Jezus Eucharystyczny staje się przyjacielem dziecka. Ważne jest, żeby przy- gotowanie do tego dnia nie wiązało się tylko z zewnętrzną oprawą: ilu gości zaprosić, jaki wybrać lokal i co kupić na prezent. Od mojej I Komunii św. minęło wiele lat. Nie pamiętam już prezentów, ale jeszcze słyszę bicie serca, kiedy po raz pierwszy przyjęłam Ciało i Krew Pana Jezusa. W sercu noszę obraz wzruszenia rodziców, którzy towarzyszyli mi na tej drodze. Tego dnia byłam pewna, że w moim życiu nastąpiło coś bardzo ważnego. 

czytaj więcej

 

 

POWRÓT