MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Maj 2008: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

Z DIECEZJI

Z WIZYTĄ W PARAFII

 ODSZEDŁ DO PANA

 PREZENTACJE

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 OGŁOSZENIA

 RUCHY I STOWARZYSZENIA KATOLICKIE

 KAPŁAN ODPOWIADA

 KULTURA

 PODRÓŻE

 RODZINA

MŁODZIEŻ

DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pan Jezus pod stertą prezentów

Zarówno dla dzieci, jak i rodziców przygotowanie do I Komunii jest czymś bardzo wyjątkowym. Pani Ewa mówi: Uważam, że ten dzień powinien być przeżywany bardzo uroczyście. To przecież pierwsze pełne spotkanie, Komunia mojego dziecka z Panem Jezusem. Chciałabym, aby moja córka to rozumiała. By już teraz oczekiwała na Chrystusa, który zamieszka w jej małym sercu. Widzę starania księży i katechetów o to, by rozbudzić w dzieciach miłość do Boga i Kościoła. Myślę, że jednak największa odpowiedzialność spoczywa na nas, rodzicach. Jeżeli dziecko od „niepamiętnych” czasów, czyli od swoich narodzin uczestniczy z rodzicami w niedzielnej Mszy św., to przyjęcie Komunii jest pragnieniem dziecka. Ono wie, co dokonuje się na ołtarzu. Rozumie też, że Jezus je kocha i zaprasza na ucztę eucharystyczną. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś z najbliższej rodziny w tym dniu nie przyjął Komunii.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II oraz Niedziela Biblijna

W niedzielę 6 kwietnia we wszystkich parafiach diecezji ełckiej był odczytywany komunikat bpa Jerzego Mazura o ustanowieniu Niedzieli Biblijnej oraz inauguracji Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Pasterz diecezji ełckiej już w swoim liście pasterskim na Adwent 2007 roku zapowiedział, iż dniem ustanowienia tego dzieła będzie III Niedziela Wielkanocna, która stanie się w diecezji ełckiej Niedzielą Biblijną.

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: UKTA

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie została kanonicznie erygowana 8 grudnia 1984 roku przez biskupa warmińskiego Jana Obłąka, po wykupieniu kościoła od ewangelików. Wydzielona została z terenu parafii MB Ostrobramskiej w Rucianem-Nidzie i parafii MB Różańcowej w Mikołajkach. Obecnie proboszczem jest ks. Waldemar SAWICKI. Jest też były proboszcz, a teraz emeryt – ks. kan. Henryk Frączkowski.

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Twórczość nie tylko dla wybranych

Podczas warsztatów ph. „Co w teatrze piszczy” Krzysztof Najdowski, instruktor zajęć teatralnych, zafascynował młodych ełczan twórczością. Każdy odkrył w sobie artyzm. W rozmowie dzieli się z nami refleksją nad odkrywaniem powołania, doświadczeniami pracy artysty.

— Skąd u Ciebie zainteresowanie teatralną formą komunikacji?

— Wszystko zaczęło się jeszcze na studiach. Poznałem kolegę, który był zainteresowany teatrem pantomimy. On mnie wprowadził w ten świat. Miałem też wykłady na temat teatru sakralnego. Tam usłyszałem konkretne słowa, które mnie zachęciły, by iść w tym kierunku. Byłem też zaangażowany w różnych grupach studenckich. Robiliśmy dużo małych form teatralnych, głównie skeczy... 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Stojąc na ziemi, wpatrywać się w niebo

W natłoku spraw i obowiązków zwykle trudno Ci znaleźć czas, by unieść wzrok wyżej, ponad otaczającą rzeczywistość. Jednak gdy przytłoczy Cię codzienność, uświadamiasz sobie, gdzie możesz znaleźć pomoc. Szukasz Boga, by u Niego zaczerpnąć świeżego oddechu. Nie pozwalasz sobie jednak na dłuższy oddech, bo przecież musisz biec dalej. Dłuższe zatrzymanie spowodowałoby niepowetowane straty. Ale gdy znowu zaczniesz tracić siły, umęczony biegiem, może przypomnisz sobie o Tym, który jest w stanie Cię pokrzepić. I tak kroczysz przez życie, szarpiąc się między zaangażowaniem w sprawy tego świata, a zaangażowaniem w sprawy Boże.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT