MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Maj 2009

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

IV ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

 DIECEZJA

 REFLEKSJE

 RELIGIA I WYCHOWANIE

Z WIZYTĄ W PARAFII

ROK LITURGICZNY

ROZMOWA

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

ŚWIĘCENIA I POSŁUGI

 PODRÓŻE

 RODZINA

 MŁODZIEŻ
DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________

 

___________________

 

Pamiętajmy o tym podczas I Komunii świętej

Niezwykły i błogosławiony jest czas pierwszych Komunii. Syn Boży, Jezus Chrystus, przychodzi do serc naszych dzieci z zaproszeniem do czynnego udziału w akcie zbawienia. Katecheci, kapłani oraz rodzicie wspólnie przygotowują dzieci na ten szczególny dzień, który daje początek indywidualnej relacji z Bogiem.

 

Dzieci na religii i spotkaniach przygotowujących do I Komunii mają do nauczenia wiele trudnych zagadnień. W niełatwej sytuacji postawieni są rodzice, którzy nie pogłębiają swego życia religijnego. Księża zauważają problem i dlatego też rodziców zapraszają na konferencje, podczas których przygotowują się i oni do głębszego przeżycia dnia I Komunii dziecka.

 

czytaj więcej 

___________________________________________________

Z wizytą w parafii: św. Józefa Robotnika w Gołdapi

Parafię erygował kanonicznie 1 lipca 1991 roku biskup warmiński Edmund Piszcz. W latach 1991-1992 wybudowano dom parafialny i tymczasową kaplicę pełniącą funkcję kościoła parafialnego, którą poświęcił 22 czerwca 1993 roku bp Edward Samsel. Obecnie proboszczem jest ks. Andrzej JARZĄBEK.

 

Ks. Andrzej Jarząbek od sześciu lat jest proboszczem parafii pw. św. Józefa Robotnika w Gołdapi. To druga jego parafia jako proboszcza. Wcześniej był w Mikaszówce. Oprócz części Gołdapi, tzw. Podlasia, do parafii należą cztery miejscowości: Botkuny, Galwiecie (odległe o 10 kilometrów, jest tam kaplica dojazdowa), Jurkiszki i Niedrzwica. Niektórzy ten rejon miasta nazywają „sypialnią Gołdapi”. Domki jednorodzinne, las, spokój, cisza, sanatorium… W budynku sanatoryjnym, który może pomieścić 500 kuracjuszy, odprawiane są raz w tygodniu Msze św.

 

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Litewski kardynał Vincentas Sladkevičius

Każdy naród potrzebuje swoich duchowych mocarzy, przywódców, którzy będą dla niego niepodważalnym autorytetem. Będą prowadzili ludzi we właściwym kierunku, staną w obronie, a w chwili wmówienia wiernym błędnej ideologii, wskażą, gdzie jest dobro, a gdzie zło. Wskażą, jak należy postępować, żeby dalej żyć w jedności z Kościołem, a także być w zgodzie ze swoim sumieniem. Takim przywódcą narodu i jedną z największych postaci Kościoła litewskiego w XX wieku był kardynał Vincentas Sladkevičius (1920-2000).

W kwietniu br. mija 50 lat od brutalnej krzywdy, jaką władza komunistyczna wyrządziła ówczesnemu biskupowi Vincentemu Sladkevičiusowi. Został wysłany za „nieposłuszeństwo” do najbardziej oddalonego zakątka Litwy. Najbardziej oddalone miejscowości na południu Litwy (Nemunėlio Radviliškis i Pabiržė), słynące z reformacji, nie zniszczyły pasterza Kościoła rzymskokatolickiego, ale go ugruntowały. Po 23 latach poniżenia i brutalnych prześladowań pozwolono mu powrócić do diecezji Kaišiadorys w roli biskupa. W 1988 roku papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

O metodzie "in vitro"

Obok wielu metod leczenia niepłodności wymieniana jest metoda „in vitro” budząca wiele emocji. „In vitro” dosłownie oznacza „w szkle” i polega na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. Trzeba zaznaczyć, że jest to metoda polecana przez lekarzy, gdy para wykorzystała już wszystkie możliwości poczęcia dziecka. Niewątpliwie metoda ta nie leczy samej bezpłodności, a stanowi ostateczną próbę przyjęcia i utrzymania przez organizm kobiety zaistniałego poza jej środowiskiem zarodka.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Młodzież odkrywa postać wielkiego misjonarza

Rok 2009 w naszej diecezji jest rokiem świętego Brunona z Kwerfurtu, gdyż obchodzimy tysiąclecie jego męczeńskiej śmierci. Główne obchody odbędą się 20-21 czerwca w Giżycku, ale już teraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ełku odkrywają postać wielkiego misjonarza. W ramach rekolekcji wielkopostnych zorganizowano program historyczny na temat św. Brunona, przygotowany przez Władysława Markowskiego i ks. Tadeusza Białousa przy współudziale uczniów LO. Na premierę programu 17 marca przybył bp Romuald Kamiński. Święty Brunon w dziejach naszej Ojczyzny zajmuje szczególne miejsce. Obok świętego Wojciecha jest jednym z filarów Kościoła w Polsce. Jego kult szczególnie rozpowszechniony na Mazurach. Przeprowadzał on misje chrystianizacyjne wśród Wikingów, Rusinów, Pieczyngów, Jaćwingów i Litwinów. 

czytaj więcej

 

POWRÓT