MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Maj 2010

 

___________________

 

W numerze: 

 

 POSZLI ZA GŁOSEM PANA

 SŁOWO BOŻE

PRZED BEATYFIKACJĄ SŁUGI BOŻEGO KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI

 WSPÓLNOTY RELIGIJNE

 KAPŁAN ODPOWIADA

 DIECEZJA

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 POZNAJEMY LITURGIĘ

 MAJ - MIESIĄCEM MARYJNYM

 ŚWIADECTWA

 PODRÓŻE

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI
 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Od ks. Jerzego nauczyłem się wiele

W znaku krzyża ujmujemy dziś to, co najbardziej piękne i wartościowe w człowieku. Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma. I dlatego krzyże naszej Ojczyzny, krzyże nasze osobiste, krzyże naszych rodzin muszą doprowadzić do zmartwychwstania, jeżeli łączymy je z Chrystusem, który krzyż pokonał. (Ks. Jerzy Popiełuszko, fragment kazania, 26.09.1982 r.)

Jakże te słowa ks. Jerzego – męczennika za wiarę i Ojczyznę mają głęboką wymowę, gdy z krzyżem śmierci pod Smoleńskiem zginął majestat Rzeczypospolitej w osobie dwóch prezydentów – prezydenta II Rzeczypospolitej i jednocześnie ostatniego prezydenta na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego oraz prezydenta III Rzeczpospolitej – prof. Lecha Kaczyńskiego wraz z narodową delegacją.

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Przezwyciężyć znudzenie w kościele

Chciałabym uczestniczyć we Mszach św., ale są nudne. Czy można przezwyciężyć w jakichś sposób niechęć do uczestnictwa w niedzielnym obowiązku? – Marta

Prawdę powiedziawszy ten problem postawiony przez ciebie nie jest nowy. W jakimś stopniu chyba prawie każdy młody człowiek się z nim spotyka, może nawet nie tylko młody. Tylko że w tym – można powiedzieć – zarzucie o ewentualnej nudzie, kryje się jakiś kryzys, który coraz bardziej zaczynamy przeżywać, myślę tu o wszystkich. Czego się spodziewamy? Na co liczymy? Co jest ważne? Kogo lub czego potrzebujemy? Ten kryzys można by nazwać „kryzysem  osoby”. Czy Bóg, w którego wierzę, którego szukam, chcę spotkać, doświadczyć – jednym słowem – którego poszukuję, jest Osobą? Istotne pytanie! Jeśli jest Osobą – a jest, to nie może mnie nudzić. A jeśli nudzi – to ja nie spotkałem jeszcze prawdziwego, można by powiedzieć mądrym językiem – Osobowego Boga. Osoby nie nudzą, nudzą rzeczy. Nawet  najnowszy zegarek, najlepsza „komórka” czy jakakolwiek inna uciecha staje się po jakimś czasie obojętna, radość z jej zdobycia czy zakupu słabnie, aż w końcu prawie zupełnie zanika.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: BYSTRY

 

Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Bystrym została kanonicznie erygowana 1 lipca 1990 roku przez biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza. Pierwszym proboszczem był ks. mgr Klemens Litwin. Obecnie, od 2007 roku, proboszczem jest ks. kan. Mirosław SORBAJ.

 

Gdy zostałem proboszczem w Pisanicy, to podkreślałem, że na pewno w parafii proboszcz nie powinien być dłużej jak 10-15 lat. No, trochę dłużej byłem – 16 lat. Gdy zostaje się proboszczem około 30 roku życia, to nie warto czekać emerytury będąc na jednej parafii. Nie wiem, czy to służy dobru księdza i dobru parafian – dzieli się swoimi spostrzeżeniami proboszcz ks. Mirosław.

 

Parafia w Bystrym jest położona w sąsiedztwie miasta Giżycka. 17 lipca 1992 roku bp Edward Samsel wmurował akt erekcyjny i kamień węgielny w budowanym kościele, a prawie dziesięć lat później – 28 czerwca 2002 roku – tenże biskup konsekrował świątynię. Jest pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej. Relikwie tej świętej patronki kilka lat temu zostały sprowadzone z Wawelu i są w specjalnym relikwiarzu przy tabernakulum.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Litania do Majowej Pani

Najpiękniejszym miesiącem w roku jest maj. Ten cudowny miesiąc Polska oddała Maryi – Matce Boga, nieba i ziemi. Od przyjęcia chrztu przez Mieszka I w roku 966 Polska stała się państwem chrześcijańskim. I od zarania dziejów również maryjnym.

Bogurodzica Dziewica Z tą pieśnią naród się rozwijał, wzrastał, szedł do walki w obronie wolności Ojczyzny i wiary ojców. Była więc Hetmanką i Pośredniczką łask.

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo! Wiele jest świąt maryjnych, w których czcimy Ją jako Matkę Zbawiciela i naszą. Ale w polskiej tradycji maj to miesiąc, kiedy to Matka dobrej rady jest na ustach wszystkich.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Matka Boża Fatimska oddaliła groźbę wojny atomowej

Jan Paweł II, po zamachu na jego życie 13 maja 1981 r., już po operacji, kiedy odzyskał przytomność, polecił, aby mu przyniesiono kopertę, w której był trzeci sekret fatimskich objawień. Koperta była przechowywana w archiwum Kongregacji Nauki i Wiary. Tekst mówi o prześladowaniu chrześcijan przez komunizm oraz o cierpieniu Ojca Świętego. A oto fragment: Ojciec Święty doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego Krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy... i w ten sposób zginęli jeden po drugim inni biskupi, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich: mężczyzn i kobiet różnych klas i pozycji.

Tak więc po przeczytaniu treści listu Jan Paweł II nie miał wątpliwości, że to, co się stało na placu św. Piotra 13 maja 1981 r. ma związek z trzecim sekretem fatimskich objawień. Zrozumiał, że jego życie zostało ocalone, aby mógł coś zrobić dla ludzkości nękanej groźbami prześladowań i wojen.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT