MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Maj 2012

 

___________________

 

W numerze: 

 

NOWA EWANGELIZACJA

 ŻYCIE RELIGIJNE

 PISMO ŚWIĘTE

 MIESIĄC MARYJNY

 WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE

 DIECEZJA

 HISTORIA

 WSPOMNIENIA

 RODZINA

 KULTURA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Jak mówić, żeby ludzie słyszeli Boga?

 

Pytanie, które chcę postawić, nie brzmi: jak wygłosić dobre kazanie?, tylko: jak mówić w imieniu Boga? Mówią w imieniu Boga: papież, biskupi, księża, ale też katecheci, rodzice… Człowiek wierzący mówi w imieniu Boga.

 

Niektórzy uważają, że krótko, to znaczy na temat. Są tacy, którzy stosują zasadę: byleby krótko, niekoniecznie na temat. W magazynie dobrych rad kaznodziejskich znajduję taką: Dobre kazanie to takie, które ma dobry wstęp i dobre zakończenie, przy czym odległość pomiędzy jednym a drugim powinna być jak najkrótsza. Czasem z przyjemnością się słucha długiego przemówienia i nie zauważa się upływu czasu. Innym razem już pierwsze słowa przywołują odruch ziewania i nerwowego rozglądania się po świątyni. Od czego to zależy?

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Komunijne dylematy

 

Wiele kontrowersji jest wokół przygotowań do I Komunii św. Fora internetowe aż huczą od komentarzy przerażonych rodziców. Problemem zajmującym dziś najwięcej przygotowań staje się cała otoczka, a nie istota i sens tego sakramentu. Niestety, ważniejsze jest zorganizowanie przyjęcia, zatroskanie o prezent niż radosne spotkanie z Jesusem. 

 

Dzisiaj dziecko zapytane o to, co chciałoby dostać, gdy odpowiada, że prezent nie jest taki ważny, zostaje wyśmiane. Dzieci zostają pozbawiane wrażliwości i skromności. Przekonane, że to, co się reklamuje, jest wartościowe, więc mówią, ze chciałyby laptop, stacje kosmiczne itp. W ubiegłym roku w wiadomościach podano, że wśród pierwszokomunijnych prezentów dzieci otrzymywały konie, a nawet karnety na operacje plastyczne. Słuchamy takich wiadomości jak dobrego żartu – do czasu, kiedy sami stajemy przed dylematem, co kupić swojemu dziecku na pamiątkę I Komunii św.

czytaj więcej

__________________________________________________

Opowieść o bohaterskim partyzancie z Suwalszczyzny

Spółka autorska (ojciec i córka): Małgorzata Janusz-Konopelko i Eugeniusz Janusz po partyzanckiej balladzie o Franciszku Goworowskim ps. Leśny, zatytułowanej Skazany na rozstrzelanie, napisała ciekawą opowieść o innym partyzancie – obecnym już we wspomnianej książce – Witoldzie Pieleckim ps. Żwirko.

 

Na Suwalszczyźnie podczas drugiej wojny światowej, a nawet później, partyzantka była rozwinięta co najmniej z kilku powodów. Od Eugeniusza Janusza dowiedziałem się, że Suwałki w okresie międzywojennym były największym garnizonem w Polsce. Tu stacjonowały trzy pułki, dwa dywizjony, jeden szwadron i sztab Suwalskiej Brygady Kawalerii. Łącznie kilka tysięcy wojska. Klęska kampanii wrześniowej spowodowała, że na Suwalszczyznę z frontu i z niewoli wracało więc bardzo wielu żołnierzy, podoficerów rezerwy i zawodowych, właśnie stąd pochodzących. Chronili się w lesie, organizowali patrole, a później oddziały partyzanckie.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Serdeczny portret matki

 

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji serdeczna refleksja o tej, która jest pierwsza po Bogu.

 

Matka – najświętsza z istot ziemskich. Pierwsza po Bogu. Wielu wybitnych malarzy starało się namalować na płótnie jej portret. Spod ich pędzli wychodziły nawet i piękne obrazy, ale czy oddawały to, co kryje się w jej sercu i duszy? W jej przebogatym wnętrzu?

 

Macierzyństwo – cud narodzin dziecka. Najpierw długo je nosi pod sercem. Kołysze w pełnej miłości kolebce. Potem słyszy pierwszy krzyk – radosny i niezapomniany. Pierwszy uśmiech, pierwsze kroczki i pierwsze wypowiedziane słowo – mama. Czy może być coś piękniejszego na ziemi? Nieprzespane noce? Nie pamięta. Może ich wcale nie było?

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie

 

Maj to dla jednych czas wytężonej nauki i stresu związanego z egzaminem maturalnym, dla innych czas grillowania, ognisk, wypadów za miasto… Natomiast dla wielu Polaków to miesiąc poświęcony Maryi, to litania odmawiana w naszych kościołach i przy przydrożnych kapliczkach. Polacy słyną w świecie jako naród maryjny, co spotyka się z różnego rodzaju krytyką, np. że Maryja jest stawiana przed Jezusem, że pobożność jest folklorystyczna i ma niewiele wspólnego z teologią. Jakieś uzasadnienie dla tych zarzutów można odnaleźć, choćby w słowach pieśni religijnej: „A kiedy Ojciec rozwścieczony siecze, szczęśliwy, kto się do Matki ucieczce”. Co wskazywałoby na to, że Maryja działa w opozycji wobec Boga Ojca. Jak więc nie zagubić się w pobożności maryjnej, jak przez Maryję dotrzeć do Jezusa? Ona jest najprostszą i najbezpieczniejszą drogą. Dobrze o tym wiedział Jan Paweł II, który Maryi zawierzył całe życie słowami „Totus Tuus” – Cały Twój, Maryjo.

czytaj więcej

 

POWRÓT