MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Maj 2013: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 GROBY PAŃSKIE

 SŁOWO BOŻE

 MAJ - MIESIĄC MARYI

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 DUSZPASTERSTWO

 DIECEZJA

 PEREGRYNACJA

 ROZMOWA "MARTYRII"

KULTURA

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Konkurs na najpiękniejszy Grób Pański rozstrzygnięty!

 

Istnieje długa polska tradycja przygotowywania Grobu Pańskiego. Groby Pańskie od lat nawiązują do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Nawiązują do tego, czym żyje współczesny człowiek. Groby często symbolizowały trudne i bolesne polskie doświadczenia.

 

„Martyria” ogłosiła konkurs na najpiękniejszy Grób Pański w diecezji ełckiej. Parafie chętne do udziału w konkursie proszone były o przesyłanie zdjęć Grobu Pańskiego.

 

Komisja konkursowa w składzie: Aneta Zamojska – kierownik  Szkoły Artystycznej w Ełku, Anna Kozaryna i Edyta Mańczuk – instruktorki plastyki w Ełckim Centrum Kultury i Szkole Artystycznej w Ełku oraz z ramienia redakcji ks. Jerzy Sikora i ks. Przemysław Zamojski oceniła zgłoszone na konkurs Groby Pańskie i tzw. ciemnice na podstawie przesłanych fotografii. Jury zwróciło uwagę na twórcze podejście, na walory artystyczne, symbolikę, powiązanie tradycji ze współczesnością.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Majowe zamyślenia

 

Maj – miesiąc bogaty w piękno przyrody, bogaty w wiele historycznych wydarzeń. Miesiąc Maryi – Królowej Polski. Rocznicowy miesiąc Konstytucji 3 maja, a także rocznicy bitwy i zakończenia zmagań o Monte Cassino.

 

3 Maja – to wielkie święto polskiego narodu. W tym dniu przypada uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a także kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja ustanowiona 3 maja 1791 roku tak jak Maryja służyła dobru wspólnoty narodowej, przyjaźnie wychodziła do wszystkich stanów w państwie. Naprawiała ustrój państwowy, znosiła liberum veto, ograniczała wolna elekcje. Odsuwała od wpływów politycznych magnaterie, która stale intrygami osłabiała pozycje Polski na arenie międzynarodowej. Znaczenie i uprawnienia zyskało mieszczaństwo. Konstytucja 3 maja była w  założeniu tylko pierwszym etapem reformy państwa, które, niestety, stało nad przepaścią kolejnych rozbiorów. Za niedługo nastąpił drugi rozbiór.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: Pozezdrze

 

W kwietniu 2003 roku biskup Jerzy Mazur, dotychczasowy ordynariusz diecezji św. Józefa w Irkucku, został nowym biskupem diecezji ełckiej. Mija więc dziesięć lat posługi biskupiej w naszej diecezji. 

 

Pozezdrze założono w 1543 roku na stu włókach ziemi. W 1710 r. w czasie epidemii dżumy zmarło 309 osób – większość ówczesnych mieszkańców tej miejscowości. Była ona wsią królewska, tutejsi chłopi odrabiali pańszczyznę w majątku domeny państwowej przy zamku  węgorzewskim. W czasie pierwszej wojny światowej na terenie wioski trwały walki pomiędzy armia niemiecka i rosyjska. Zniszczeniu uległ kościół i większość zabudowy. W 1939 roku Pozezdrze liczyło 1551 mieszkańców. W trakcie II wojny światowej na obrzeżu wioski wybudowano wojenna kwaterę „Czarny Szaniec”. Była to polowa kwatera Heinricha Himmlera – szefa SS i policji. Jej teren otoczony był płotem z siatki i drutu kolczastego, również pasem pól minowych. Gesty las w naturalny sposób ukrywał kwaterę. 20 listopada 1944 roku Himmler wraz z całym zespołem współpracowników opuścił teren kwatery, która 24 stycznia 1945 roku saperzy niemieccy wysadzili w powietrze. Dziś teren kwatery, a zwłaszcza bunkier Himmlera, cieszy sie zainteresowaniem turystów.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wiary nie nauczysz się na żadnym uniwersytecie

 

Z perkusista zespołu Skaldowie i świeckim rekolekcjonista Janem BUDZIASZKIEM rozmawiamy o Bogu, wierze, modlitwie i o tym, ze w życiu warto robić to, co sie Panu Boga podoba.

 

— Jak doświadczenia, zwłaszcza te trudne, zamieniać na świadectwo wiary?

— W moim życiu wszystko dzieje sie w jakiś nietypowy sposób. Nie chodziłem do szkoły muzycznej, a przyszło mi grac z najwybitniejszymi muzykami na całym świecie; nie studiowałem teologii ani nie miałem nic wspólnego z literatura, a juz jest dziesięć moich książek. Gdyby ktoś mojemu poloniście przed matura powiedział, ze będę kiedyś pisał książki, przewróciłby sie ze śmiechu razem z całym gronem pedagogicznym. Gdyby ktoś ponad 20 lat temu powiedział mi, ze tak będzie wyglądało moje życie: pójdziesz ta droga, ale połowa twoich znajomych odwróci sie od ciebie, będzie uważała cie za wariata – nigdy bym na to sie nie zgodził. Swego czasu miałem w Krakowie przydomek Jan Budziaszek – wytwórnia flaszek. Pędziłem bimber, hodowałem marihuanę. Byłem dość biegły w chiromancji, astrologii, naukach Wschodu i nieźle się tym bawiłem. O tym, ze teraz stale jestem podpięty pod Różaniec – zadecydowała Boża łaska. Kiedy Pan Jezus wybierał swoich uczniów, nie pytał, kto pójdzie za mną na ochotnika. Po prostu  wskazał palcem i powiedział: ty, ty oraz ty. I na to nie było siły. Trafiło i mnie. Teraz zapraszany jestem na całym świecie do więzień, parafii, seminariów duchownych, szkół… Chcą, żebym opowiadał o tym, co przeżyłem, ale ja tu nie jestem autorem niczego. Wszystko dostałem od Opatrzności za darmo. Wszystko w życiu jest łaska. Wiara tez jest łaska. Wiary nie nauczysz sie na żadnym uniwersytecie. To jest łaska, która może spłynąć z nieba. Mam takie  szczęście, ze mnie ludzie zmuszają do modlitwy. Bo gdyby nie te sygnały, ze ktoś gdzieś prosi o modlitwę, to bym sie nie modlił. A codziennie otrzymuje różnymi środkami prośbę o pilna modlitwę. Dostałem te łaskę i niczego innego nie potrafie – tylko sie modlić. Nie mam metody, nie mam sposobu – niczego nie wymyślam, tylko przyjmuje to, co mi Pasterz daje.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Czym jest ideologia gender?

 

Pod koniec maja do Ełku przybędzie Gabriele Kuby, która podejmuje wiele działań na rzecz obrony wartości chrześcijańskich. W swoich wystąpieniach oraz publikacjach wskazuje na systemowe działania antychrześcijańskie, które w wielu krajach europejskich obejmują wychowanie, rodzinę, edukacje, politykę… Jest znawczynią ideologii gender. Cóż to takiego?

 

Cóż to jest prawda? Czy odpowiedz daje gender?

 

Pytanie Piłata (J 18, 38) z przesłuchania Jezusa może brzmieć w uszach współczesnego człowieka z jednej strony jako poszukiwanie prawdy dopasowanej do własnych oczekiwań – takiej wygodnej, a z drugiej strony może być to chęć poznania prawdy zaskakującej, innej, rewolucyjnej, wyjaśniającej więcej niż dotychczasowe utarte schematy. W dobie napływu różnych informacji wielu z nas pyta, czy to, co słyszy jest prawda? Gdzie szukać prawdy? Wielu „mędrców” tego świata uzurpuje sobie prawo do udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Wydaje sie, iz pojawiła sie nowa trybuna, z której głoszona jest „nowa prawda” zupełnie przeciwna nauce Chrystusa i porządkowi naturalnemu.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wyjątkowe słowo: mama

 

Mama – to słowo, w które wpisana jest radość i cierpienie, życie i mądrość. Jedna z córek, wpatrując sie w napisane na komputerze słowo mama zauważyła, ze czytane od końca utworzy słowo: amam – pierwsze sylaby, które dzieci wypowiadają na widok mamy. Mama – ile razy na dzien. wypowiadamy to słowo? Ile razy w całym swoim życiu? Na dźwięk tego słowa, zawsze spotykamy sie z wymownym spojrzeniem, uwaga i skupieniem kochającej kobiety.

 

Dzień Matki obchodzony jest obecnie w 40 krajach na świecie, chociaż w różnych terminach. W Polsce święto to obchodzono pierwszy raz w 1914 roku w Krakowie. Matka w Polsce zawsze była otoczona wielkim szacunkiem, a starsze kobiety szanowano nie tylko za fakt bycia matka, ale również za życiową mądrość. W naszej polskiej rzeczywistości rola kobiety matki jest piękna. To matka pieczołowicie pielęgnuje najcenniejsze wartości tradycji, kultury i religii. Jest rozmodlona i troskliwa, całe serce wkłada w dom i rodzinę. Jest sumieniem mężczyzny ojca, jest wychowawczynią dzieci, stojąc na straży wiary, moralności oraz ogniska domowego. Ten ideał matki, niestety, jest tez od lat ośmieszany w imię postępu. Pokazuje sie kobiety matki przemęczone, znerwicowane, niedoceniane, zgorzkniałe lub bardzo skrajne przeciwstawienie kobiety – nie matki, które sa zadbane, piękne… Aby nie zatracić sie w światowych kreacjach pojęcia matki, warto sięgnąć do encykliki Jana Pawła II i zanurzyć sie w słowach pełnych miłości, szacunku i godności kobiety matki.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT