MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Maj 2015

 

___________________

 

W numerze: 

 

SŁOWO BOŻE

 NOWENNA PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

 DZIEŃ MATKI

 PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 Z PAMIĘTNIKA PIELGRZYMA

 ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO

 ROK JANA PAWŁA II

 RODZINA

 W DIECEZJI

 ROZWÓJ DUCHOWY

 KULTURA

MISJE

 KULTURA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MARTYRIA MARTYRIA DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Matki - zwyczajne, niezwyczajne

 

Na macierzyństwo można patrzeć z różnej perspektywy. Znajdą się tacy, którzy powiedzą, że to największe szczęście. Będą i ci, którzy spojrzą przez pryzmat trudu, rezygnacji z przyjemności, wygody. Inni zauważą wymiar finansowy, a wiec koszt, jaki należy włożyć w utrzymanie dziecka, trudność pogodzenia macierzyństwa z pracą zawodową, niemożność rozwijania się, problem ze znalezieniem pracy po urodzeniu dziecka. A my chcemy spojrzeć na macierzyństwo przez pryzmat konkretnych matek.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Dzieci z niepełnosprawnością intelektualna przystępują do I Komunii św.

 

W maju powraca temat przygotowań do sakramentu Komunii Świętej. W naszej diecezji dzieci w wielu parafiach będą I Komunie św. miały za rok, w trzecich klasach. Przygotowują się już na swoje pierwsze spotkanie z Panem Jezusem. Niedawno uczestniczyłam w rozmowie na temat, czy dzieciom z niepełnosprawnością intelektualna powinno się udzielać dalszych sakramentów, czy wystarczy chrzest św.? Często widzę, jak opiekunowie wraz z dużą grupa chłopaków z Tęczowego Domu w Ełku wędrują na msze św. Przystępują do sakramentów. Spotkałam się tez z pytaniami: Czy oni cokolwiek rozumieją?

 

Obowiązki wspólnoty Kościoła dotyczące zapewnienia wychowania w wierze i katechizacji są szczegółowo ujęte w Dyrektorium katechetycznym Kościoła katolickiego w Polsce: Wspólnota parafialna winna być w sposób szczególny uwrażliwiona na osoby, które cierpią upośledzenie fizyczne lub umysłowe. Są one wyjątkowo umiłowane przez Pana. Należy ofiarować im odpowiednia katechezę, zarówno w szkole, jak i w parafii, bądź też w innych miejscach formacyjnych, wspomagając zwłaszcza rodzinę.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: WĘGIELSZTYN

 

Parafia pw. św. Józefa w Węgielsztynie znajduje się na krańcu diecezji ełckiej a jednocześnie Rzeczpospolitej. Stąd zaledwie dziesięć kilometrów do granicy polsko-rosyjskiej. Należy do dekanatu węgorzewskiego. Obecnie proboszczem jest ks. mgr lic. Zbigniew CHMIELEWSKI.

 

Węgielsztyn uzyskał lokacje 6 września 1406 roku od wielkiego marszałka Ulryka Jungingena. Jest to najstarsza miejscowość w powiecie węgorzewskim. W dekrecie lokacyjnym było przewidziane także uposażenie dla kościoła. W 1478 roku istniał już kościół parafialny –katolicki, należący do dekanatu sępopolskiego. Proboszczem wówczas był Jan Lichtscher, kapłan diecezji chełmińskiej. Podczas reformacji w Węgielsztynie zapanował luteranizm, zgodnie z zasada „cuius regio, eius religio” parafia stała się luterańska. Po drugiej wojnie światowej, gdy wyemigrowali protestanci, a osiedlili się katolicy, kościół został oddany na cele kultu katolickiego. Parafię kanonicznie reaktywował 5 kwietnia 1962 roku biskup warmiński Tomasz Wilczyński.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zapiski na marginesie drogi

 

Gdy pisze ten tekst, do tegorocznej XXIII Ełckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę pozostało równo 100 dni! Zastanawiałam się nawet, czy nie za wcześnie zamieszczać artykuł o pielgrzymowaniu już w majowym numerze „Martyrii”. Ostatecznie doszłam do wniosku, że to dobry moment. Maj jest miesiącem poświęconym Maryi, podobnie pielgrzymia droga ma maryjny wymiar. Być może ktoś, czytając te wspomnienia, skieruje ku Maryi swe myśli, modlitwy, a nawet zacznie się zastanawiać, czy w tym roku nie podjąć pielgrzymiego trudu. Być może ktoś się zachęci i odważy.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej

 

Inspiracją do założenia Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej stały się dla o. Honorata Koźmińskiego, kapucyna, objawienia Matki Bozej w Gietrzwałdzie na Warmii w 1877 r. Matka Boża objawiła się dwom polskim dziewczętom wiejskim na klonie, przed gietrzwałdzkim kościołem parafialnym. Przemówiła do nich po polsku, oznajmiła, że jest Niepokalanie Poczęta, i prosiła, aby ludzie codziennie odmawiali różaniec i zaprzestali pijaństwa.

 

Ojciec Honorat głęboko przeżył objawienia w Gietrzwałdzie. Życzenia Matki Bozej odczytał jako znak Opatrzności Bożej nad naszą umęczoną Ojczyzną. W odpowiedzi na prośby Maryi, w rok po objawieniach, w liturgiczne wspomnienie Matki Bozej Różańcowej, 7 października 1878 roku w Zakroczymiu, powołał do istnienia niehabitowe Zgromadzenie Służek NMP Niepokalanej; o Honorat uważał bowiem Niepokalaną Maryję za jego Fundatorkę. Główne zadania Zgromadzenia określił w jego pierwszych ustawach. Siostry „żyjąc wśród świata, mają dawać świadectwo Miłości Chrystusowej pod szczególną opieką Maryi przez wierne spełnianie Jej poleceń, a szczególnie przez naśladowanie Jej życia ukrytego i z pełnym oddaniem pracować nad przekształcaniem społeczności ludzkiej w duchu ewangelicznym”.

 czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nie zmarnuj swojego życia

 

Pod taką nazwą BĘSIU (Łukasz Bęś) i DJ YONAS (Jonathan Blank) tworzący skład zespołu "RYMcerze" prowadzą projekt skierowany do młodzieży. Realizują konkretny plan - przekazać młodym ludziom w swoim hip-hopie wartości uniwersalne, chrześcijańskie, i wskazać drogę lepszego życia. Po raz kolejny gościli w ełckich gimnazjach i szkołach średnich. Oto rozmowa z nimi.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT