MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Marzec 2008

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

Z DIECEZJI

Z WIZYTĄ W PARAFII

 JEZUS MIŁOSIERNY

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 WIELKANOC W POEZJI

 SONDA "MARTYRII"

WIELKANOCNE TRADYCJE

 ROK LITURGICZNY

 POZNAJEMY BIBLIĘ

 RUCHY I STOWARZYSZENIA KATOLICKIE

 KULTURA

 PODRÓŻE

 KAPŁAN ODPOWIADA

MŁODZIEŻ

 DZIECI

RELAKS

BIBLIA W MALARSTWIE

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wizytą w parafii: TUROŚL

W Turośli w 1848 roku powstała parafia ewangelicka i został wybudowany kościół w stylu neogotyckim, bardzo zniszczony podczas drugiej wojny. W 1956 roku przekazany ludności katolickiej, która go odbudowała. Parafia kanonicznie erygowana przez biskupa olsztyńskiego Tomasza Wilczyńskiego w 1962 roku. Obecnie proboszczem jest ks. kan. Jerzy ZĄBEK.

Parafia jest pięknie położona wśród lasów i jezior. Oprócz kościoła parafialnego są dwie kaplice: pw. św. Józefa Robotnika w Karwicy i pw. św. Jana Vianeya w Zdunowie (obsługiwana przez proboszcza parafii w Wiartlu). Kiedyś Turośl była zamieszkiwana przez protestantów. Obecni parafianie w liczbie ponad półtora tysiąca stanowią ludność napływową – najwięcej z Kurpi. Parafia graniczy z kurpiowską parafią Zalas już przynależną do diecezji łomżyńskiej. Ludzi nie ubywa, a wręcz przeciwnie: urodzeń jest więcej niż zgonów. Są trzy szkoły podstawowe: w Hejdyku, Karwicy i Uścianach. Duszpasterstwo jest tradycyjne. Są kółka różańcowe (w każdej miejscowości), Trzeci Zakon św. Franciszka, ministranci, lektorzy, parafialny zespół Caritas.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wielkanoc w poezji

Niedziela

dzień dłuższego spania

dzień tłustej pieczeni

dzień odłożonych robót

dzień najnowszej kreacji

dzień samochodu i wycieczek w plener

dzień telewizyjnego ululania

dzień wizyt znajomych

a przecież kiedyś był to DZIEŃ PANA

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Sonda "Martyrii" - Być kobietą

Święto Kobiet, skłoniło mnie do refleksji nad istotą kobiecości. Jak nas postrzegają mężczyźni? Jak same siebie widzimy, jakie mamy dążenia i czy nie zagłuszamy prawdziwej natury kobiecości? W Piśmie Świętym przedstawione są różne wzory kobiet. Historia pokazuje, jak kobiety walczyły o szacunek i swoje prawa. Ale wpatrując się w Maryję, najbardziej odkrywamy prawdę bycia kobietą.

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Wielkanoc za granicą

Zapowiedzią radości wielkanocnej jest Niedziela Palmowa i wymowne procesje z kolorowymi palmami. Wielki Tydzień, bogaty w obrzędy i zwyczaje, pomaga nam wejść w tajemnicę zbawczego misterium Jezusa. Polskie tradycje są przekazywane i kultywowane od wielu pokoleń. W szkołach na zajęciach dzieci przygotowują kolorowe palmy, pisanki. Na lekcjach nauczycielki omawiają bogatą symbolikę Wielkanocy. Wielu naszych rodaków przebywa na emigracji. Jak za granicą przeżywają święta?

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Kapłan odpowiada: Kim jest ojciec?

Ostatnio gdzieś słyszałam o kryzysie ojcostwa. Rzeczywiście, chyba to prawda. Proszę, napiszcie coś o tym więcej. Z pozdrowieniami – Ewa z Suwałk

Według badań, przeprowadzonych wśród dorosłych mieszkańców Warszawy i Lublina latem 2004 roku, ponad 60% respondentów uważało, że nieobecność ojca w rodzinie jest najpoważniejszym problemem społecznym naszego kraju. Niestety, do Polski dotarła znana w innych częściach świata epidemia „rodziny bez ojca”. Jeżeli obecnie w USA 40% dzieci, w sumie ponad pięć milionów, dorasta w domach bez ojców, to w Polsce jest ich już ponad pół miliona. Dzisiejszy dom jest często „domem bez taty” za sprawą masowej abdykacji mężczyzn, którzy nie traktują faktu bycia ojcem jako swojej głównej roli życiowej i chociaż są biologicznymi ojcami, nigdy nie podjęli zadania wzięcia pełnej odpowiedzialności za wychowanie dzieci. Jednym z powodów fizycznej nieobecności ojca są rozwody, które dotykają niemal co czwartą rodzinę w Polsce.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT