MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

3/2009: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 MILENIUM ŚMIERCI ŚWIĘTEGO BRUNONA

 SŁOWO BOŻE

 Z DIECEZJI

 POZNAJEMY BIBLIĘ

ROZMOWA "MARTYRII"

Z WIZYTĄ W PARAFII

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 CZŁOWIEK I PRZYRODA

 PODRÓŻE

 RODZINA

 MŁODZIEŻ
DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_______________

 

___________________

 

Modlitwa przed milenium męczeńskiej śmierci św. Brunona

Wszechmogący Boże! Stajemy przed Tobą z dziękczynieniem za dar wiary wysłużony nam przez Twojego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa, a przyniesiony naszym przodkom przez świętych: Wojciecha i Brunona, patronów diecezji ełckiej.

Wraz z całym Kościołem w Ojczyźnie naszej trwamy w dziękczynieniu za misję świętego Brunona, kontynuatora misji świętego Wojciecha.

Przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, oraz świętego Brunona, Biskupa i Męczennika, prosimy o umocnienie wiary w naszych katolickich rodzinach, w naszej młodzieży i dzieciach. Otwieramy Księgę świętej Ewangelii i zobowiązujemy się na progu trzeciego tysiąclecia żyć na co dzień Jej orędziem. Świadomi własnej słabości, prosimy Cię, Boże, o Twoje miłosierdzie.

Który żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen.

__________________________________________________

 

Czym jest dla mnie Wielki Post?

Środa Popielcowa, pierwszy dzień Wielkiego Postu, ma bogatą tradycję. Kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Jest to zewnętrzny znak przyjęcia publicznej pokuty. To również symbol wewnętrznej przemiany człowieka. Przez czterdzieści dni chrześcijanie mają przygotować się na uroczystą Paschę. Nasi Czytelnicy dzielą się swoimi wielkopostnymi refleksjami.

czytaj więcej 

___________________________________________________

Podatki w Biblii

Amerykański prezydent Beniamin Franklin powiedział kiedyś, że dwie rzeczy są w życiu pewne – śmierć i podatki. Tę życiową prawdę wyrażoną w tym dosyć mocnym zestawieniu potwierdzają już najstarsze świadectwa archeologiczne. Na przykład w grobowcu jednego z najstarszych faraonów, który nosił imię Skorpion i panował około 3300 lat przed Chrystusem, znaleziono tabliczki ze starożytnymi zapiskami, w dosyć pokaźnej liczbie. Dwie trzecie tych archaicznych tekstów dotyczyło podatków. Egipt słynął w starożytności z rozbudowanego systemu podatków i administracji.

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Nie jesteśmy dla siebie. Rozmowa z siostrą Magdaleną Bach, pallotynką

Siostra MAGDALENA BACH pracuje w Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Jest pallotynką. Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego poprosiliśmy ją, aby opowiedziała o życiu zakonnym, o swoim powołaniu i pracy.

— Czy życie zakonne „pasuje” do współczesnych czasów?

— Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że życie jest ofiarowane komuś ważniejszemu, nieskończenie ważnemu, czyli samemu Bogu, to jest to wartość aktualna we wszystkich czasach. Zależy, jak ją się realizuje. To kwestia odpowiedzi na charyzmat dany przez założyciela zakonowi, zgromadzeniu. Mogą być takie charyzmaty, które są w danym czasie mniej aktualne. Wtedy powstają nowe zgromadzenia i w ten sposób Kościół się rozwija. Wcale nie jest powiedziane, że jakieś zgromadzenie, założone na przykład w średniowieczu, musi nadal istnieć. Powstają nowe, z charyzmatami adekwatnymi do aktualnego czasu i warunków społecznych. Na tym polega dynamizm Kościoła. Jesteśmy dla ludzi, dla innych. Nie jesteśmy dla siebie.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: JELENIEWO

Wieś Jeleniewo istniała od około 1770 roku, następnie przekształcona w miasto w roku 1780. W 1786 roku mieszkało tu zaledwie 25 rodzin, ale już w 1800 r. były 64 domy, w których żyło 471 osób. Po trzydziestu latach miejscowość utraciła prawa miejskie, jednak nadal następował jej szybki rozwój. Pod koniec XIX wieku liczyła ponad 7 tysięcy osób. Zubożenie i utratę rangi w regionie spowodował dopiero rozwój Suwałk. Przez Jeleniewo w latach 1815-1829 biegł trakt pocztowy z Warszawy przez Suwałki do Petersburga. Obecnie w Jeleniewie jest siedziba gminy, której obszar obejmuje znaczną część Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Parafia powstała w 1772 roku, uposażona przez króla Stanisława Augusta 17 marca 1775 roku. W 1772 roku wzniesiono drewnianą kaplicę. Obecny kościół pochodzi z 1878 r., poświęcony 7 czerwca 1899 roku przez bpa Antoniego Baranowskiego. Obecnie proboszczem jest ks. kan. Tadeusz ANTONOWICZ.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Być matką aniołów

Nie każdy ma okazję trzymać w ramionach długo oczekiwane dziecko. Nie każdemu dane jest być rodzicem, przynajmniej nie tak, jak sobie to wyobrażamy.

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, i to ciążę bardzo oczekiwaną, zawsze jest pełna obaw. Najbardziej chyba kobiety obawiają się tego, że z dzieckiem będzie coś nie tak, że poroni lub, nie daj Boże, że dziecko będzie niepełnosprawne, upośledzone. Dzięki badaniom prenatalnym, można dowiedzieć się o rozwoju dzieciątka w łonie, przed rozwiązaniem, a nawet już przed 24 tygodniem ciąży. W niektórych krajach dopiero po 24 tygodniach płód jest postrzegany jako człowiek. I chyba z tego też powodu tak wiele jest dokonywanych aborcji.

czytaj więcej

 

POWRÓT