MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Marzec 2010: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

 WIELKI POST

KRZYŻ

 Z DIECEZJI

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 PRZED BEATYFIKACJĄ SŁUGI BOŻEGO JANA PAWŁA II

 POZNAJEMY LITURGIĘ

 W NAJBLIŻSZYM CZASIE

 POZNAJEMY ŚWIĘTYCH

 Z HISTORII REGIONU

 MŁODZIEŻ

 DZIECI
 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Czym jest dla mnie Wielki Post?

Choroba, cierpienie pomagają zrozumieć sens Wielkiego Postu. Od kilku już lat poruszam się na wózku. Pamiętam mój pierwszy Wielki Post po wypadku. Każda moja modlitwa zaczynała się od słów: Boże, dlaczego to mnie spotkało? Nabożeństwo Drogi Krzyżowej pomogło mi oderwać się od uczucia niesprawiedliwości i bólu skrzywdzenia. Podczas rozważania jednej ze stacji podniosłam głowę i zrozumiałam, że dostałam ten krzyż z wielką miłością. Jakże zmieniło się moje życie od tego czasu. Wielki Post jest dla mnie szczególnym zaproszeniem do dźwigania krzyża wspólnie z Jezusem. Codziennie powtarzam: Jezu, jestem gotowa, możemy iść dalej. Joanna

 

czytaj więcej

___________________________________________________

 

Wielki Post w tradycji ludowej

Wielki Post jest czasem pokuty przygotowującym chrześcijan do przeżycia największego święta – Wielkiej Nocy. W dawnych czasach był traktowany bardzo poważnie. Przez cały okres nie można było spożywać mięsa, mleko piło się tylko czasami. Dorośli mogli spożywać jedynie trzy posiłki dziennie, w tym tylko raz do syta, środy i piątki starano się przeżyć o chlebie i wodzie. Ze względu na ograniczenia, jakie miały miejsce w Wielkim Poście, ludzie w przeddzień starali się wybawić i najeść na zapas.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Ks. Kazimierz Hamerszmit emanował miłością do Boga i do ludzi

Rozmowa z postulatorem – ks. dr. Dariuszem Brozio

 

— Jakie jest główne zadanie księdza jako postulatora w procesie beatyfikacyjnym ks. Kazimierza Hamerszmita?

— Tym zadaniem jest zebranie wszystkich materiałów dotyczących świętości kandydata na ołtarze.

— Czy w przypadku ks. Hamerszmita proces beatyfikacyjny już się rozpoczął? Jeśli tak, to od kiedy?

Ten właściwy w rozumieniu dokumentów Stolicy Apostolskiej – jeszcze nie. Od uroczystej sesji dopiero przysługuje kandydatowi na ołtarze tytuł Sługi Bożego. Natomiast już od lat trwa proces informacyjny.

— A czym jest wydanie edyktu w sprawie beatyfikacji i kanonizacji?

Jest kolejnym krokiem przybliżającym do uroczystej sesji, którą zwołuje biskup diecezjalny. Ta sesja jest możliwa dopiero po zakończeniu prac dwóch komisji: historycznej oraz teologów cenzorów. Prace tych komisji zmierzają już ku końcowi. Później na wspomnianej uroczystej sesji następuje zaprzysiężenie trybunału kościelnego. Sesja mianuje swojego delegata, promotora sprawiedliwości i notariusza lub notariuszy. Oni mają za zadanie zebranie materiałów dowodowych od świadków. Dokumenty są tłumaczone i przekazane do Stolicy Apostolskiej. Następuje zamknięcie sprawy na etapie diecezjalnym.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wartość życia człowieka

Jan Paweł II od pierwszych chwil swojego pontyfikatu głosił wartość życia ludzkiego i domagał się poszanowania wszystkich praw człowieka. Ze szczególną mocą wołał o poszanowanie prawa do życia od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci. Nieustannie wypełniał tę misję, wykorzystując podróże, spotkania, audiencje, orędzia kierowane do osób, instytucji oraz stowarzyszeń. Świadczą o tym liczne przemówienia i dokumenty, wśród których należy zwrócić uwagę na encyklikę Evangelium vitae z roku 1995, poświęconą wartości i nienaruszalności życia. Jest ona żarliwym apelem skierowanym w imię Boże do wszystkich i każdego: Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi. Pogłębia i rozwija doktrynę Soboru Watykańskiego II i stanowi kompendium nauki Kościoła o życiu ludzkim.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Jan Paweł II przyciąga świętością

Rozmowa z Adamem Bujakiem – autorem albumu Pokolenie JP II

— Dużo pan podróżował po świecie z Janem Pawłem II, dokumentując Jego spotkania z młodzieżą. Był pan też w Kolonii na spotkaniu młodych z Benedyktem XVI. Owocem pańskich podróży jest album Pokolenie JP II, którego wraz z Arturo Marim jest pan autorem. Co jest siłą tej książki, na czym polega jej aktualność dziś, w przededniu wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II?

— Siłą są oczywiście młodzież i Jan Paweł II. Ja widzę ich jakby w lustrzanym odbiciu, jakby setki tysięcy, a nawet miliony młodych ludzi odbijały się w twarzy Jana Pawła II. To było coś niesamowitego! Miałem szczęście obserwować z bliska, stojąc niedaleko tronu Ojca Świętego, jak zgromadzona młodzież reaguje na starszego już i schorowanego Papieża-Dziadziusia. W Toronto na przykład za ołtarzem było wielkie jezioro Ontario. Specjalnie popatrzyłem do tyłu – nikt się nad nim nie opalał ani w nim nie kąpał, bo wszyscy byli na spotkaniu z Ojcem Świętym. Był on osobą niezwykle przyciągającą do siebie swoją dobrocią, swoim słowem, swoim istnieniem. Mam nadzieję, że właśnie to przyciąganie świętością udało nam się pokazać w albumie. Benedykt XVI jest zupełnie innym Papieżem. Zachwycamy się, że mówi do nas bardzo ładnie po polsku. To dla nas ważne, bo przecież zostaliśmy w pewien sposób osieroceni przez Jana Pawła II. Żyjemy dziś tym, że niedługo zostanie on wyniesiony na ołtarze i będziemy mogli czcić go jako świętą postać, którą był już za życia.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT