MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

3/2016

 

___________________

 

W numerze: 

 

 WIELKI POST

 DUCHOWOŚĆ

 ROZMOWA "MARTYRII"

 MORALNOŚĆ

 ZAKONY I ZGROMADZENIA

 WIELKANOC

 1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKI

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 DIECEZJA

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MARTYRIA MARTYRIA DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Pustelnik z Doliw

 

Pustelnik wycofuje się z życia w społeczeństwie, by żyć w samotności i celibacie. Poświęca sie modlitwie i życiu w ascezie. Dzisiaj w Polsce nie ma wielu pustelni. Tym bardziej zamieszkała pustelnia w naszej diecezji jest czymś wyjątkowym.

 

W listopadzie do Doliw (gmina Olecko) w diecezji ełckiej przybył z Puszczy Knyszyńskiej franciszkanin, brat Michał Krajewski. Mieszka w niewielkim domu, użyczonym i wyremontowanym przez Koło Myśliwskie „Sarna”. Dużym wsparciem służy też ks. prał. Lech Janowicz, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Olecku. – Po dwóch latach oczekiwania przełożeni rozważyli pozytywnie moją prośbę o utworzenie pustelni. Bóg brał mnie na przetrzymanie, pewnie sprawdzał moja determinacje – uśmiecha się zakonnik. 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nie ma potrzeby udowadniać wiary, gdy się nią  żyje

 

Rozmowa z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim 

 

— Człowiek wierzący często nawet się nie zastanawia, czy Jezus naprawdę istniał. W łasce wiary  doszukuje się odpowiedzi na pytania egzystencjalne. Dlaczego zatem świat domaga się od chrześcijan dowodów na istnienie Boga?

 

— Dlatego, że swoim życiem nie zawsze potrafimy dać o Bogu wiarygodne świadectwo. Najbardziej przekonującym dowodem na Jego istnienie jest dobre, pełne miłosierdzia, czułości i współczucia życie tych, którzy Go wyznają. Gdyby jakość naszej wiary była lepsza, to zapewne częściej powtarzałoby się stwierdzenie, któremu dawali wyraz poganie w początkach istnienia chrześcijaństwa: „Patrzcie, jak oni się miłują!”. Właśnie z takiego zadziwienia rodziłoby się i narastało zainteresowanie Bogiem, a wtedy nie trzeba byłoby przekonywać, Że On istnieje.

 

Nie bez znaczenia jest też druga okoliczność, a mianowicie próby umiejscawiania Boga w porządku i kategoriach tego świata. Mnożą się zadania dostarczenia dowodów na istnienie Boga, które mają charakter przyrodniczy, psychologiczny czy socjologiczny, a więc chcą Go zredukować do ograniczonych uwarunkowań otaczającego nas świata. Odpowiedzi, które dają wierzący, są o tyle nieprzekonujące, że podejmują tę podchwytliwą logikę. Szuka się Boga w porządku świata, podczas gdy On absolutnie się w nim nie mieści.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Co to jest prawda?

 

Źródłem prawdy jest Bóg

 

Każda relacja międzyludzka, jak i sam przekaz informacji, powinny opierać się na prawdzie. Biblijne spojrzenie na prawdę wskazuje najpierw, że źródłem prawdy jest sam Bóg, a człowiek jest powołany do życia w prawdzie. Okazuje się jednak, że prawda niesie dobro tylko wtedy, gdy jest połączona z miłością. Prawda bez miłości niszczy dobro. Podobnie miłość bez prawdy jest fałszywa. Na kartach Pisma Świętego możemy znaleźć konkretne fragmenty, gdzie nawet złe duchy mówią prawdę, pomimo że jej nienawidzą. Opętany człowiek w kraju Gerazeńczyków na widok Jezusa „oddał Mu pokłon i krzyczał wniebogłosy: «Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga Najwyższego?” (Mk 5, 6-7). Z kolei człowiek opętany przez ducha nieczystego, którego Jezus spotkał w synagodze, krzyczał: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży” (Mk 1, 24). W tych konkretnych przypadkach demony posługują się prawdą, aby niszczyć większe dobro. Demony nie były w stanie zniszczyć samego Jezusa, ponieważ stworzenie nigdy nie zniszczy swego Stwórcy. Natomiast demony chciały zniszczyć dzieło Pana Boga i nieustannie to robią. W Księdze Rodzaju czytamy, że szatan nie mógł uderzyć w samego Boga, ale uderzył w najpiękniejsze Jego dzieło – w człowieka. I tak jest po dzień dzisiejszy. Szatan, chcąc zniszczyć człowieka, nie zawaha się posłużyć nawet prawda, której nienawidzi.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

Kim jest dla mnie Jezus Chrystus?

Nawet nie sądziłam, że to pytanie może sprawić dorosłym tyle zakłopotania i trudności. W okresie Wielkiego Postu wydawać by się mogło, że jest więcej przestrzeni i okazji do rozmowy o Bogu, o kuszeniu na pustyni, o drodze krzyżowej, o zmartwychwstaniu. Z pytaniem „Kim jest dla mnie Jezus Chrystus?” zmierzyły się osoby w różnym wieku.

 

Patryk: Jezus jest moim Panem i Zbawicielem. Po jednych z rekolekcji zawierzyłem Jemu swoje życie. Uważam, że nikomu nie można narzucać Chrystusa, ale bywają sytuacje, w których czuje się w obowiązku pomagać innym Go spotkać. Życie każdego człowieka potrzebuje Boga, abyśmy doświadczali szczęścia.

 

Marta: Jezus jest dla mnie tym, który z krzyża powiedział do łotra: „Jeszcze dziś będziesz ze mną w raju”. Walczę z moimi grzechami, ale często ulegam pokusom. Wiem, że źle robie i żałuje swoich grzechów. Za każdym razem, kiedy patrzę na krzyż, kiedy moje oczy napotykają spojrzenie Jezusa cierpiącego, słyszę: „Marto, jeszcze dziś będziesz w raju”. W tych słowach odnajduje siłę, aby umierać dla grzechu. Wierzę, że Jezus zmartwychwstał, ale nie potrafię jeszcze żyć radością poranka zmartwychwstania.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wojskowa Wielkanoc

 

Nigdy nie zapomnę Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych w 2008 roku, które przeżyłem na Morzu Północnym w bazie morskiej w Plymouth z ponad dwustuosobowa załogą okrętu Marynarki Wojennej, fregaty rakietowej ORP „Gen. K. PUŁASKI” i personelem technicznym stacjonującego na niej śmigłowca SH 2G z Brygady Lotnictwa MW oraz w 2012 roku, kiedy to przyszło mi sprawować największe Prawdy Wiary wraz z żołnierzami X zmiany PKW w Afganistanie.

 

W drodze do kapłaństwa, w czasie studiów teologicznych, bardzo dokładnie analizowaliśmy dziedzinę „życia wewnętrznego człowieka”, którego ani ludzkie oko nie zobaczy, ani ucho nie usłyszy. Całkiem podobnie jest na okręcie i w bazie wojskowej! Marynarze i żołnierze z dala od swoich rodzin, żon i dzieci. Oddaleni setki mil morskich i tysiące kilometrów, ale bliscy jak nigdy. Człowiek, a szczególnie mężczyzna żołnierz, potrafi także docenić prawdziwą wartość ludzi, których bardzo kocha i za którymi tęskni. Bez których czuje się samotny i niespełniony.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży

 

SMS-y, MMS-y, maile, czaty – dobro czy zło?

 

Wiek XXI jest czasem wielkiego postępu technicznego. Dawne sposoby przekazywania informacji: listownie, telefonicznie, telegraficznie czy – cofając się naprawdę daleko – za pomocą tamtamów, w dzisiejszych czasach zostały zastąpione przez SMS-y, MMS-y, e-maile, rozmowy przez Skype’a czy czatowanie. Kiedyś, aby poznać nowych ludzi, trzeba było wyjść do miasta, urządzić prywatkę, poszukać człowieka. Teraz wystarczy komputer, podłączenie do internetu, wygodne krzesło i trochę wolnego czasu. To zadziwiające, jakie możliwości daje ludziom postęp w dziedzinie nauki i techniki! Z drugiej jednak strony smutne jest, że tradycja zanika, zostaje zdegradowana, przyciśnięta kamieniem – „stare”, „niemodne”. Niedługo adresowanie kopert będzie do tego stopnia prymitywne, że ludzie zapomną, jak się to robi.

 

czytaj więcej

 

POWRÓT