MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Najnowszy numer: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 BEATYFIKACJA JANA PAWŁA II

 SŁOWO BOŻE

 DZIEŃ KOBIET

Z WIZYTĄ W PARAFII

Z DIECEZJI

POZNAJEMY ŚWIĘTYCH

 DUCHOWOŚĆ

 KULTURA

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI
 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Konwiwencja biskupów w Ziemi Świętej

Bp Jerzy Mazur w dniu 16 lutego w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku zwołał spotkanie wspólnoty neokatechumenalnej z diecezji ełckiej, aby podzielić się doświadczeniem udziału w konwiwencji biskupów w Domus Galilaeae na Górze Błogosławieństw. Na to spotkanie przybyły wspólnoty z Giżycka, Sejn, Suwałk oraz parafii ełckich.

Bp Jerzy Mazur przypomniał, iż Sługa Boży Jan Paweł II powiedział, że Droga Neokatechumenalna jest dziełem nowej ewangelizacji. Papież Benedykt XVI z kolei stwierdził, że Droga ma wielki wkład w nową ewangelizację oraz w odkrywanie na nowo przez Kościół charyzmatu chrztu świętego. Przypomniał, że Kościół uznał w Drodze Neokatechumenalnej szczególny dar wzbudzony przez Ducha Świętego.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Jak postrzegam kobietę

Za kilka dni będziemy obchodzić Dzień Kobiet. Oto refleksje mężczyzny o kobiecie. Możemy je porównać z naszymi przemyśleniami i odczuciami.

Kobieta – niewątpliwie najpiękniejsze i urzekające stworzenie, jakim obdarzył nas Bóg w swej bezgranicznej miłości. Stwórca, dając mężczyźnie towarzyszkę życia, wlał w jej serce pragnienie obdarzania świata miłością. Miał tego świadomość Jan Paweł II. W Liście do kobiet A ciascuna di voi napisanym z okazji IV Światowej Konferencji nt. Kobiety w Pekinie, w 1995 r., skierował do kobiet niebywale serdeczne słowa podziękowania: Dziękujemy ci, kobieto-małżonko, która nierozerwalnie łączysz swój los z losem męża, aby poprzez wzajemne obdarowywanie się służyć komunii i życiu. Dziękujemy ci, kobieto-córko i kobieto-siostro, która wnosisz w dom rodzinny, a następnie w całe życie społeczne bogactwo twej wrażliwości, intuicji, ofiarności i stałości. (...) Dziękujemy ci, kobieto za to, że jesteś kobietą! Zdolnością postrzegania cechującą twą kobiecość wzbogacasz właściwe zrozumienie świata i dajesz wkład w pełną prawdę o związkach między ludźmi (List do kobiet, 2).

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku

Obecnie proboszczem w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku jest ks. mgr Andrzej OLEKSY (rozmowa z proboszczem poniżej). W duszpasterstwie pomagają: ks. Marian Wojtkowiak, ks. mgr Łukasz Bugała, ks. mgr Paweł Greń, ks. Kazimierz Rompalski, ks. mgr Jacek Krzewicki, ks. mgr Zygfryd Zawistowski. Wszyscy są kanonikami regularnymi laterańskimi.

— Jakie były początki parafii?

— Kanonicy regularni laterańscy przybyli do Ełku tuż po wojnie w 1945 roku, aby rozpocząć posługę w parafii NSJ. Na początku proboszczem był ks. Jan Tokarz CRL. Pracy było wtedy bardzo wiele. Ełk nie był jeszcze tak dużym miastem jak teraz, ale i parafii było znacznie mniej, bo tylko parafia Najświętszego Serca Jezusowego i parafia św. Wojciecha – dziś parafia katedralna. Należało otoczyć troską duszpasterską również ludzi mieszkających w okolicznych wioskach, do których dojeżdżało się, by sprawować Mszę św., pogrzeby, katechizować, odwiedzać chorych.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Św. Kazimierz niesie przesłanie na dziś

Duchowość św. Kazimierza

Kazimierz Królewicz żył w latach 1458-1484. Jego rodzicami byli król polski i wielki książę litewski Kazimierz Jagiellończyk i Elżbieta z Habsburgów.

Kazimierz od dzieciństwa wyróżniał się głęboką i dojrzałą religijnością. Od matki przejął wielki kult Eucharystii, Męki Pańskiej i Matki Bożej. Codziennie uczestniczył we Mszy św. Często adorował Najświętszy Sakrament, także w nocy, klęcząc na schodach wileńskich świątyń. Miał dar kontemplacji. Cenił modlitwę różańcową. Jego ulubioną modlitwą był hymn maryjny Omni die dic Mariae, którego tekst znaleziono w trumnie, kiedy w 1602 r. badano na potrzeby kanonizacji jego nienaruszone rozkładem zwłoki. Kazimierz sumiennie przestrzegał postów. Dla umartwienia nosił włosienicę i spał na podłodze. Troszczył się o cnotę czystości. Cenił też bardzo sprawiedliwość, którą, jak napisał do mieszczan wrocławskich, nade wszystko winieniem uprawiać i pragnę. W życiu duchowym Kazimierza zachwyca jego, niezwykła w tak młodym wieku, dojrzałość i konsekwencja.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Przed beatyfikacją: Poznajemy poezję Karola Wojtyły - Jana Pawła II

Na czym polega istota poezji Karola Wojtyły? Jego liryka opiera się na widzeniu totalnym, na całościowym oglądzie rzeczywistości, który jest sumą fenomenologicznych oglądów świata.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT