MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Marzec 2014

 

___________________

 

W numerze: 

 

SŁOWO BOŻE

 AD LIMINA APOSTOLORUM

 MISJE

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 DIECEZJA

 DUSZPASTERSTWO

 ROZMOWA "MARTYRII"

 PRZESZŁOŚĆ

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 ŚWIADECTWO

 HISTORIA KOŚCIOŁA

 KULTURA

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Papież zna sytuację naszego Kościoła

 

Redakcja „Martyrii” poprosiła bpa Jerzego Mazura o refleksje dotyczące wizyty ad limina apostolorum w Rzymie. Oto wypowiedź naszego Pasterza.

 

Była to dla mnie trzecia wizyta ad limina apostolorum w Rzymie. Pierwszą odbyłem za pontyfikatu bł. Jana Pawła II jako biskup diecezji św. Józefa w Irkucku, a druga za pontyfikatu Benedykta XVI – już jako biskup ełcki. Każdą określam jako czas wielkiej łaski, bo jest to czas modlitwy, wspólnego wyznania wiary i jej pogłębiania. To są spotkania w różnych dykasteriach watykańskich z odpowiedzialnymi prefektami, kardynałami, arcybiskupami. A przede wszystkim spotkanie z Ojcem Świętym.

 

Znamienne jest to, że obecną wizytę ad limina przeżywamy w roku duszpasterskim z dewizą Wierzę w Syna Bożego. Czytelnym znakiem wiary, co tez bardzo mocno przeżyłem, były Eucharystie sprawowane w poszczególnych bazylikach papieskich większych: bazylice św. Piotra, bazylice św. Pawła za Murami, Matki Bożej Większej, w bazylice św. Jana na Lateranie. Przy relikwiach św. Piotra odmówiliśmy uroczyście Credo – wyznanie wiary. To szczególna chwila, gdy następcy Apostołów zjednoczeni na modlitwie znajdują się w bezpośredniej bliskości doczesnych szczątków tego, do którego Jezus Chrystus powiedział: Ty jesteś Piotr, Opoka, i na tej opoce zbuduje mój Kościół (Mt 16, 18). Uroczyste Credo wyznaliśmy także przy relikwiach św. Pawła.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wielki Post z misjonarzami

 

W Wielkim Poście Kościół przynagla do pełnienia „trzech najprzedniejszych dobrych uczynków”. Św. Jan Chryzolog zachęcał do ich praktykowania: Istnieją trzy rzeczy, bracia, na których stoi wiara, wspiera sie pobożność i trwa cnota. Sa to: modlitwa, post i uczynki miłosierdzia. To, o co kołata modlitwa, zjednywa post, a osiąga miłosierdzie. Modlitwa, uczynki miłosierdzia i post – te trzy rzeczy stanowią jedno i dają sobie wzajemnie zycie. Dusza bowiem modlitwy jest post, a życiem postu – miłosierdzie. Niech ich nikt nie rozłącza, gdyż nie znają podziału. Jeśli ktoś ma tylko jedno z nich lub nie posiada wszystkich razem, ten nic nie ma. Kto się wiec modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia, niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany. W ten sposób otwiera dla siebie uszy Boga, który nigdy się nie zamyka na głos błagającego... Modlitwa, uczynki miłosierdzia i post niech będą naszą jedyną obroną u Boga, jedynym wstawiennictwem, jedna trójpostaciowa modlitwa.

 

Ten czas możemy przeżyć „dla siebie”, podejmując wysiłki służące osobistemu uświeceniu. Jednak byłby to niepełny sposób przezywania tego okresu. Od zawsze Wielki Post ma charakter społeczny, a dzieła pokutne i ascetyczne, do jakich zachęcał Kościół, służyły dobru całej wspólnoty.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Łza odtruwa duszę

 

Dla mnie jednym z najpiękniejszych kazań ks. Jana Twardowskiego jest kazanie o łzach. Zresztą to nie tylko piękne kazanie wspomnianego kaznodziei i jednocześnie znakomitego poety, ale jedno z lepszych kazań na tle współczesnego polskiego kaznodziejstwa. Oto ono, prawie w całości. 

 

Co można powiedzieć o płaczu w życiu ludzkim? Są rozmaite łzy, jakie nam kapią z oczu. Niby podobne do siebie, a jednak różne. Są łzy żeńskie i są łzy męskie. Jak mówia lekarze, kobiety dłużej żyją, bo częściej płaczą. Mężczyzna płakać nie umie. Dusi łzy w sobie i potem częściej ma zawał serca. Łza odtruwa dusze. Są łzy piękne i są łzy brzydkie. Łzy potrzebne i całkiem niepotrzebne. Są łzy ciche i hałaśliwe. Na obrazie Rembrandta król Saul, wzruszony muzyką Dawida, ociera łzę kotarą z łóżka. Taka ta łza była szybka, że nie zdążył wyjąć chustki. Biedny, zapłakany król, bliski wszystkim najprostszym ludziom w królestwie. Taka cicha, bardzo ukryta łza. I w Don Carlosie Schillera król zamyka się na klucz, ażeby płakać, i żeby nikt tego nie widział.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nawrócona wiedźma

 

14 lutego w kościele w Raczkach były tłumy. Tak dzieje sie zawsze, kiedy jest spotkanie z Patrycja Hurlak. Czym zyskała taka popularność? Nie jest rozpoznawalna z pierwszego planu seriali. Być może wielu przywiodła zwykła ludzka ciekawość wywołana faktem, że oto aktorka publicznie mówi o tym, ze odwróciła się od grzechu i kroczy za Jezusem. W „Martyrii” rozmawiamy z nią o nawróceniu, pracy aktorki i pisaniu książki-świadectwa pod znamiennym tytułem: Nawrócona wiedźma.

 

— Teraz modne są nawrócenia aktorów, a napisanie książki to dobry sposób na duże pieniądze....

— Warto wykreować modę na nawrócenie. Taka moda jest zdrowa. Ale obecnie bardziej modne jest pójście szeroka droga do piekła. Co do łatwego sposobu na zarobienie pieniędzy – to takie osadzanie nie jest chrześcijańskie. Żeby jednak zbić te argumenty – mogę stwierdzić na swoim przykładzie – zastanówmy się, jeżeli bym to robiła dla kasy, to odmawiałabym propozycji filmowych za dobre pieniądze? Odmówiłabym propozycji  filmu porno, dwa dni pracy za cztery tysiące euro, w którym nie musiałabym grac, tylko produkować, ani nawet się ujawniać, że ja to robiłam? Namawiano mnie również na sesje zdjęciową w piśmie dla panów za która mogłabym dostać naprawdę spore wynagrodzenie. Jednak tego nie robie.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Deepak - mój hinduski kolega

 

Studiowanie w Rzymie daje możliwość spotkania katolików z całego świata. Księża, siostry zakonne, seminarzyści, jak i osoby świeckie przybywają tu, by na różnych uniwersytetach podejmować studia z teologii, filozofii, prawa i innych dziedzin. W grupie, w której dane jest mi studiować, są 23 osoby pochodzące z jedenastu państw.

 

Wśród moich kolegów jest seminarzysta z Indii – Deepak Antony Dasan. Ma 28 lat i pochodzi z diecezji Trivandrum. Religia dominująca w Indiach jest hinduizm (ponad 78% mieszkańców), muzułmanie stanowią ponad 12% populacji, a katolików jest mniej niż 2%, ale to i tak daje dużą liczbę wyznawców – prawie 20 milionów.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Światło wiary (2)

 

– Tak, jestem Żydem i zrobiłem to z miłosierdzia nad losem moich rodaków. Hitlerowiec był tym bardzo zaskoczony:

 

– A ja ci tak ufałem, jak własnemu synowi, co mam z tobą zrobić?

 

– Dać mi pistolet, to sam sobie wymierzę sprawiedliwość – odpowiedziałem. Dał mi pistolet, wprowadził mnie do małego pokoiku i zamknął drzwi. Ale był to parter, a okna nieokratowane, wiec uciekłem.

 

Myślę, że wiedział, że to zrobię i ułatwił mi ucieczkę. Dopiero po paru minutach, kiedy byłem juz dość daleko, wszczęto pogoń. W mojej ocenie spóźniona, ale chyba celowo, choć kule świstały mi nad głowa. Uciekając, kierowałem myśli do Boga: Boże, ratuj! Boże, osłon od kul, oddal ode mnie śmierć! Boże, dodaj mi sił! Boże, wiem, że istniejesz, choć ja w Ciebie nie wierzyłem! Teraz będę wierzył i Ciebie wielbił! Po drodze skryłem sie w stóg zboża, bo juz nie miałem siły uciekać. Pogoń poszła dalej, a ja zostałem niezauważony.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT