Strona główna I. Formacja SERCA RODZINA - TU ZACZYNA SIĘ ŻYCIE Niezwyczajni święci patroni – patroni kobiet w stanie błogosławionym

Niezwyczajni święci patroni – patroni kobiet w stanie błogosławionym

417
0

Maj to wyjątkowy miesiąc. Nasze myśli często biegną do najlepszej Matki Niebieskiej – Maryi, zwłaszcza podczas modlitwy Litanią Loretańską, a także do naszych mam. Niezwykły jest moment, gdy kobieta po raz pierwszy dowiaduje się, że będzie matką. Szczególnie w tym niezwykłym okresie oczekiwania na narodziny dziecka warto prosić o wstawiennictwo świętych patronów, którzy szczególnie opiekują się kobietami w stanie błogosławionym. Warto poznać ich historie.

Św. Joanna Beretta Molla

Joanna Beretta urodziła się 4 października 1922 roku w Magneta, w Lombardii, we Włoszech. Gdy czwarte dziecko pod sercem Joanny miało 2 miesiące, lekarz odkrył w jej łonie złośliwy guz, włókniaka. By ratować jej życie, lekarze musieliby usunąć macicę i rozwijające się w niej życie. Joanna, która miała wtedy 39 lat, stanowczo oświadczyła, że leczeniem siebie zajmie się po urodzeniu dziecka. Była chirurgiem i pediatrą, zatem zdawała sobie sprawę, że tylko jedno życie jest możliwe do uratowania. Do ostatnich swoich dni towarzyszyła trójce małych dzieci i mężowi z wielką pogodą ducha. Wybrała życie. Wkrótce po urodzeniu dziecka odeszła do Pana po wieczną nagrodę. 21 kwietnia na świat przyszła jej zdrowa córka, a siedem dni później umarła Joanna. Dzisiaj, z nieba, dodaje odwagi tym matkom, które przeżywają trudności w czasie oczekiwania na urodzenie dziecka. Joanna Beretta Molla została beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1994 roku a następnie kanonizowana w 2004 roku.

Św. Gerard Majella

Włoski święty żyjący w XVIII wieku. św. Gerard jest patronem matek, dzieci zwłaszcza tych nienarodzonych oraz porodów. Już jako zakonnik, w trakcie jednej podróży, Gerard odwiedził rodzinę Polofaldo. Wychodząc od nich, zapomniał wziąć ze sobą chusteczkę. Młoda kobieta z tego domu postanowiła zwrócić ją naszemu świętemu. Gerard jednak dał ją kobiecie, mówiąc, że jeszcze kiedyś się jej przyda. Jakiś czas później, gdy kobieta oczekując dziecka, była bliska śmierci, poprosiła o chusteczkę zostawioną przez brata Gerarda i wtedy nastąpił cud szczęśliwych narodzin dziecka. To wydarzenie zapoczątkowało przepiękną włoską tradycję. Każdego roku, we wspomnienie świętego Gerarda, błogosławione są chusteczki z jego wizerunkiem. Są one wręczane młodym mężatkom jako prezent ślubny.

Istnieje wiele innych cudów, których brat Gerard dokonał po swoim odejściu do Boga. Pewna chorująca matka została uzdrowiona po wypiciu wody, w której zostało zanurzone płótno ze śladami krwi brata Gerarda. Inna matka, będąca już na progu śmierci, szczęśliwie urodziła dziecko, gdy pocałowała piuskę Świętego. W podobny sposób została ocalona pewna kobieta i jej dziecko, gdy tuż przed niebezpieczną operacją pocałowała podany jej obrazek z wizerunkiem brata Gerarda.

Święty Gerard także dziś wyprasza wiele łask dla matek i ich dzieci. Może stać się szczególnym patronem każdego małżeństwa, które ma trudności z poczęciem dziecka, każdej kobiety, której ciąża jest zagrożona, każdej matki, która potrzebuje pomocy. Warto więc zaprzyjaźnić się z tym pokornym i skromnym bratem redemptorystą i prosić go o pomoc w trudnych chwilach.

Św. Rajmon Nonnat

Przyszedł na świat około 1204 roku w hiszpańskiej miejscowości Portello. Przydomek „Nonnat”, który daje się przetłumaczyć jako „nienarodzony” otrzymał, gdyż narodził się w niezbyt często spotykanych okolicznościach. Został wyjęty z ciała swej martwej już matki. Był jednym z pierwszych członków rycerskiego zakonu mercedariuszy, czy też mercedarian, którzy zajmowali się przede wszystkim wykupem chrześcijan z niewoli u Maurów. Łącznie udało mu się wydostać z niewoli około 500. chrześcijan. Pewnego jednak razu trafił do saraceńskiego lochu, gdzie miesiącami był torturowany – między innymi nacięto mu usta, by następnie je zakłódkować. Z uwagi na jego oddanie sprawie, papież Grzegorz IX mianował go kardynałem i wezwał do Rzymu, gdzie Rajmund miał pełnić rolę watykańskiego doradcy. Niestety, w trakcie podróży do „wiecznego miasta” Nonnat zmarł. Jego zgon nastąpił w hiszpańskiej Cardonie 31 sierpnia 1240 roku. Uchodzi za patrona kobiet w ciąży, mamek, położnych, a także osób niewinnie oskarżonych.

Św. Ignacy Loyola

Św. Ignacy Loyola założyciel zakonu jezuitów, jest patronem kobiet oczekujących dziecka i przede wszystkim rodzących. Wiąże się to z wydarzeniem w jego życiu, kiedy towarzyszył swoim wsparciem modlitewnym rodzącej Małgorzacie Parmeńskiej. Było to w 1545 roku w Palazzo Madama niedaleko Piazza Navona w Rzymie. Po trudnym porodzie przyszły na świat bliźniaki, z których jeden niedługo zmarł. Drugi jednak ochrzczony przez samego św. Ignacego przeszedł do historii jako Aleksander Farnese. Zarówno Małgorzata jak i Aleksander gorliwie wspierali później zakon jezuitów. Woda św. Ignacego należy do sakramentaliów.

Modlitwa do św. Ignacego – patrona kobiet w ciąży

O czcigodny Ojcze, św. Ignacy, którego Bóg, prócz innych łask, i tą obdarował, że chorym i rodzącym matkom niebiańską pomoc zjednać możesz pokornie Cię proszę, nie odmów i mnie swego wstawiennictwa. Miejże ten owoc żywota mego w swej opiece, aby przez cudowne odrodzenie chrztu świętego mógł być zjednoczony z Chrystusem Panem i Zbawicielem Naszym. Boże, proszę Cię przez Twoje nieogarnione miłosierdzie i przez świętego sługi Twojego, Ignacego przyczynę daj mi szczęśliwie wydać na świat to dziecię i także mnie racz ku większej chwale Twojej zdrowiem i łaską swoją ubogacić i radością napełnić.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here