MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Numer 10/2006: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

 DIECEZJA

 POWOŁANIE

 Z PARAFII 

 ODESZLI DO PANA

PRZED TYSIĄCLECIEM ŚMIERCI ŚW. BRUNONA

 MATKA BOŻA

 MISJE

 PODRÓŻE

 KULTURA

MŁODZIEŻ

 DZIECI 

 RELAKS

 FOTOREPORTAŻ

 DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tacy przystojni chłopcy idą do seminarium

Jak różne są reakcje rodziców, gdy słyszą, że syn czy córka wybierajądrogę powołania do życia konsekrowanego. Nawet otoczenie reaguje często tak, jakby miało się „zakończyć życie” młodego człowieka. Nastolatki, przyglądając się alumnom seminarium, często wzdychają, że tacy przystojni chłopcy się marnują. Młodzi panowie, widząc siostry zakonne na pielgrzymkach, dziwią się, że takie ładne, a tak sobie życie zmarnowały. Często uważamy, że poświęcenie życia Bogu, to ucieczka przed rzeczywistością, problemami rodzinnymi, bezrobociem. A czy naprawdę tak jest? Co znaczą słowa Jezusa: Pójdź za mną!?

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Sztuka i ewangelizacja

W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach bp Jerzy Mazur uroczystą Mszą świętą otworzył w niedzielę 10 września VII Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych. Podczas homilii podkreślał rolę artystów i mediów w kształtowaniu świata. 

Otwórzmy się na Jezusa Chrystusa w Eucharystii, który jest źródłem siły i mocy. Otwórzmy się na Ducha Świętego, abyśmy dzięki Jego darom rozpoznawali piękno i przekazywali je innym. Abyśmy ubogacali dzisiejszy świat tymi talentami, którymi Bóg nas obdarzył – powiedział w homilii biskup Jerzy Mazur. W Mszy świętej wzięli udział przedstawiciele środowisk twórczych i dziennikarskich, goście oraz mieszkańcy Mikołajek.

czytaj więcej 

___________________________________________________

Śp. ks. prał. Władysław Święcki

4 września 2006 roku, Pan życia i śmierci powołał do wieczności księdza prałata Władysława ŚWIĘCKIEGO, emeryta, a wcześniej długoletniego proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach, Prałata Honorowego Jego Świątobliwości, Dziekana i Kustosza Kapituły Kolegiackiej Sejneńsko-Wigierskiej. Ksiądz prałat Władysław przeżył służąc Bogu, Kościołowi i ludziom 80 lat. 

Ks. Władysław ŚWIĘCKI przyszedł na świat w rodzinie Józefa i Stanisławy z d. Dąbrowskiej, 5 stycznia 1926 r., w Jabłonce Świerczewo, w powiecie wysokomazowieckim. Był najstarszym dzieckiem w rodzinie, w której miał jeszcze dwóch braci: Józefa i Eugeniusza oraz siostrę Halinę. W 1933 r. rozpoczął edukację szkolną, uczęszczając najpierw do Szkoły Powszechnej w Jabłonce Kościelnej. Po zakończeniu II wojny światowej dokończył gimnazjum w Łomży i podjął dalszą naukę w Liceum Pedagogicznym w Płocku. W 1948 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Po ukończeniu studiów z filozofii i teologii, 21 czerwca 1953 r. otrzymał z rąk biskupa łomżyńskiego Czesława Falkowskiego święcenia kapłańskie.

czytaj więcej

___________________________________________________

 Wizjonerki gietrzwałdzkie

W poprzednim numerze „Martyrii” pisaliśmy o objawieniach Maryjnych w Gietrzwałdzie. Teraz przedstawiamy sylwetki gietrzwałdzkich wizjonerek. 

Zainteresowanie pielgrzymów przybywających dzisiaj do sanktuarium gietrzwałdzkiego koncentruje się naturalnie wokół historii objawień Matki Bożej w 1877 roku, Jej łaskami  słynącego obrazu, źródełka, cudownych uzdrowień, zachowanych relikwii drzewa klonowego, które było tłem wydarzeń, ale także wokół wizjonerek, które doznały objawień: Justyny Augusty Szafryńskiej, Barbary Samulowskiej, Katarzyny Wieczorkówny i Elżbiety Bilitewskiej. Z  dostępnych publikacji oraz tradycji, którą przekazywano w Gietrzwałdzie z pokolenia na pokolenie, wiemy, że ich codzienne życie po objawieniach nie było łatwe. Przeszły wiele przesłuchań, męczących badań, a także doświadczyły szykan i represji ze strony władz pruskich. Aby uchronić najmłodsze, czyli Justynę Augustę Szafryńską i Barbarę Samulowską przed dalszymi trudnościami, ksiądz proboszcz Augustyn Weichsel, za wiedzą biskupa Filipa Krementza, oddał je pod opiekę sióstr szarytek, najpierw w Lidzbarku Warmińskim, a następnie w Chełmnie. Z Gietrzwałdu do Lidzbarka Warmińskiego wyjechały późną jesienią 1877 roku. Sądzono dotąd, że już nigdy potem nie zobaczyły rodzinnych stron ani miejsca wydarzeń, które uczyniły je powszechnie znanymi. Dokładniejsza analiza ksiąg przechowywanych w archiwum parafialnym wykazała jednak, że obie wizjonerki gościły jeszcze w Gietrzwałdzie w 1880 roku, gdzie 9 czerwca otrzymały sakrament bierzmowania z rąk wizytującego parafię biskupa Filipa Krementza. Zarówno Justyna, jak i Barbara przyjęły wówczas imię Maria. Obie, po osiągnięciu dojrzałego wieku, wstąpiły do zakonu sióstr szarytek. Podobnie uczyniła w 1881 roku Katarzyna Wieczorkówna. Na miejscu, czyli w parafii, pozostała jedynie najstarsza, wdowa Elżbieta Bilitewska.

czytaj więcej

___________________________________________________

Papuasi są bardzo religijni - rozmowa z o. Kazimierzem Niezgodą SVD

Ojciec Kazimierz Niezgoda jest werbistą. Pochodzi ze Studzionki koło Pszczyny. Od 39 lat przebywa na misjach w Papui-Nowej Gwinei. Korzystając z tego, że był na urlopie w Polsce, przeprowadziliśmy rozmowę. Przypominamy, że 22 października obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. 

— Co spowodowało, że Ojciec w 1967 roku wyjechał na misje akurat do Papui-Nowej Gwinei? 

— Zawsze interesowałem się dalekimi krajami, zwłaszcza w obszarze Pacyfiku. I wtedy nadarzyła się taka okazja. 

Czy mógłby Ojciec trochę przybliżyć Czytelnikom „Martyrii” ten egzotyczny kraj? 

— Urzędowym językiem jest angielski, ale występuje mnóstwo miejscowych narzeczy. To w zdecydowanej większości języki mówione, nie pisane. Gdy przybyłem, Nowa Gwinea była pod administracją australijską. Od 1975 r. jest niezależnym krajem należącym do Wspólnoty Brytyjskiej. Kraj jest podzielony na prowincje, na których czele stoi gubernator. Od uzyskania niepodległości wszyscy zarządzający są miejscowi.

czytaj więcej

 

POWRÓT