MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Numer 10/2007: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE 

 DIECEZJA

Z WIZYTĄ W PARAFII

 EWANGELIZACJA

KATECHEZA DOROSŁYCH

 W DRODZE DO ŚWIĘTOŚCI

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 KULTURA

 LISTY DO REDAKCJI

 PODRÓŻE

MŁODZIEŻ

 DZIECI

RELAKS

 FOTOREPORTAŻE

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poświęcenie kamienia węgielnego pod klasztor sióstr karmelitanek

Wszystko, co powstało na tej ziemi do chwili obecnej, jest dla nas prawdziwym cudem Opatrzności Bożej – mówi s. Jadwiga Kwiatkowska, matka przełożona sióstr karmelitanek w Ełku. 

1 października w godzinach popołudniowych, w uroczystość św. Teresy od Dzieciątka Jezus, bp Jerzy Mazur odprawił Mszę św. na placu budowy klasztoru w Witynach koło Ełku i poświęcił kamień węgielny pod budowę klasztoru pw. Maryi Matki Nadziei i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W homilii przypomniał, czym jest kamień węgielny: Jest symbolem Chrystusa. Jezus Chrystus jest w Kościele jakby żywym kamieniem węgielnym; kamieniem, na którym opiera się cała budowla żywego Kościoła. Razem z kamieniem węgielnym zostały wbudowane kamienie symbolizujące 21 dekanatów naszej diecezji.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu

Orzysz został założony w 1443 roku przez wielkiego mistrza Konrada Erlichhausena. W roku 1516 miał tu folwark komtur Rynu. Prawa miejskie Orzysz otrzymał w 1726 roku. Na początku XVI wieku był tu kościół jako filia parafii w Okartowie. W okresie reformacji zapanowało wyznanie ewangelickie. Protestanci wybudowali nowy kościół w roku 1530, który był restaurowany w 1832 i 1872 roku. Katolików posługą duszpasterską obejmowali kapłani z Pisza, a potem z Giżycka. Przed pierwszą wojną światową zakupiono dom, w którym urządzono kaplicę, poświęconą Sercu Jezusowemu. W niej odprawiano Mszę św. raz w miesiącu. W 1937 roku utworzono stałą placówkę duszpasterską, a w roku 1945 erygowano parafię. Jedna parafia – pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Szkaplerznej była do 1998 roku. Wtedy wyodrębniono parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa i parafię Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie obecnie proboszczem jest ks. kan. Lech GARDOCKI, a wikariuszem ks. mgr Zbigniew Kamiński.

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

VII DZIEŃ PAPIESKI

14 października już po raz siódmy będziemy obchodzili uroczyście rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski w roku 2001 powstała Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która ma na celu upamiętnienie pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. Otacza szczególną pomocą utalentowaną młodzież z rodzin ubogich. Jest to żywy pomnik budowany Janowi Pawłowi II. 1800 uczniów otrzymuje pomoc materialną, która dla nich niejednokrotnie jest jedyną możliwością kształcenia się, ukończenia szkoły średniej i studiów. Młodzież ta otrzymuje również formację duchową poprzez zaangażowanie w grupach parafialnych, wolontariat, rekolekcje, spotkania diecezjalne i coroczny obóz wakacyjny. 

 

Tegoroczny Dzień Papieski został poprzedzony konferencją naukową na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ph. Odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojcaw polskich mediach.

 

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Modlitwą różańcową każdy dzień zaczynać ...

W październiku Kościół zaprasza do rozważania tajemnic różańcowych. Maryja nazywana jest Matką Różańcową. Zachęcam do refleksji o Maryi Nauczycielce i najlepszej matce. Matka Boża zajmuje ważne miejsce w sercu  chrześcijan. Z pewnością jest bardzo bliska nam, Polakom. Nazywamy Ją naszą Królową. Ważne jest jednak, abyśmy mówiąc o Jej godnościach i wyniesieniu, nie czynili Jej daleką i niedostępną. Przecież Ona jest bardzo blisko nas, zawsze gotowa pomóc, głęboko zatroskana o nasz los.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Sztuka jest obcowaniem z tajemnicą 

(Fragmenty wypowiedzi Krzysztofa Zanussiego w Wigrach)

Moje dzieciństwo było potwornie ponure i nic dobrego o nim nie powiem. Po prostu ukradziono mi dzieciństwo. Wojna je zabrała. Jestem urodzony w 1939 r. Nie miałem prawa być beztroskim dzieckiem. Uczono mnie niezwykle trudnych wyborów. Uczono, że mam zawsze mówić prawdę. To, że zrobiłem maturę w wieku 15 lat, nie było niczym nadzwyczajnym. Takich nienormalnie postarzałych było wielu.

Dość długo nie mogłem odnaleźć swego powołania. Miotałem się rozpaczliwie po różnych kierunkach studiów. Przeżyłem miłość do fizyki. Byłem potwornie ambitnym dzieckiem. Takie dzieci wojna wychowała. Miałem poczucie wyjątkowości. I ono ciągle mnie nie opuszcza. Uważam za coś nadzwyczajnego to, że żyję. Wiem, że mógłbym nie żyć. Normalnie człowiek się nad tym nie zastanawia, a mnie unaoczniła to wojna. Później poszedłem na filozofię. Ciągle czułem, że to nie to. Dużo pisałem, robiłem filmy amatorskie. Zacząłem zdobywać nagrody. Przyszło mi do głowy, że może rzeczywiście robię te filmy nieźle, skoro mnie chwalą

czytaj więcej 

 

 

POWRÓT