MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Październik 2011

 

___________________

 

W numerze: 

 

 SŁOWO BOŻE

 ROK LITURGICZNY

 Z DIECEZJI

 MISJE

 WSPOMNIENIA

 LISTY CZYTELNIKÓW

 KULTURA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Polityka spada z ambony

 

W kontekście zbliżających się wyborów, i nie tylko, padają hasła – postulaty: Kościół nie powinien mieszać się do polityki. Kościół powinien łączyć, nie dzielić, głosić Ewangelię itd. W Kościele chcemy usłyszeć coś innego niż w mediach. Każdy ma rozeznanie i może wybrać, a Kościołowi nic do tego. Tym i podobnym opiniom (jest to tylko skromny wybór) towarzyszy, a czasami wzmacnia je lub tworzy głos mediów. Niektóre dzienniki powołują się na sytuację w krajach zachodniej Europy – jakoby tam w kościołach panowała idealna czystość od polityki, a w Polsce istnieje mentalność bogoojczyźniana, która nijak nie pasuje do „skoku cywilizacyjnego” do którego przygotowują nas kolejne ekipy rządzących.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Siedmiu wybranych

 

Wśród fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie młody człowiek, jest też pytanie: jaki plan ma wobec mnie Bóg? Może chce mnie widzieć na drodze kapłańskiej? Taką drogę wybrało siedmiu młodzieńców, którzy zgłosili się do Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Z pierwszą sobotą września rozpoczęli czas formacji seminaryjnej. Na starcie dzielą się historią swego powołania oraz wyobrażeniami o życiu kapłańskim. Alumni pierwszego roku WSD w Ełku, to: Arkadiusz Chrostowski, par. św. Kazimierza Królewicza w Giżycku; Michał Maciejewski, par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Judzikach; Tomasz Kaczyński, par. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Giżycku; Błażej Górski, par. NSPJ w Jeleniewie; Daniel Bokuniewicz, par. św. Jakuba Apostoła w Bakałarzewie; Marcin Jasiński, par. Świętej Rodziny w Augustowie; Daniel Kowalski, par. św. Szczepana w Rożyńsku Wielkim.  

czytaj więcej

__________________________________________________

W Gruzji

– Kiedy Pan Bóg dzielił swoje łaski między różne narody, Gruzini znów się bawili – w ten sposób, żartując, tłumaczy się trudne warunki, w jakich żyją mieszkańcy Gruzji. Ale Gruzja nie tylko kojarzy się z trudnościami ekonomicznymi, z zawikłaną sytuacją polityczną czy śpiewem i tańcem. To również piękno przyrody i zachowane tradycyjne typy architektury.

 

– Mieszkańcy Gruzji żyją w prostocie, często w ubóstwie, ale zawsze bardzo serdeczni – takie refleksje nasunęły się biskupowi Jerzemu Mazurowi, który z wizytą duszpasterską w tym kraju przebywał od 2 do 12 sierpnia br. Biskup odwiedzał pracującego w Gruzji kapłana naszej diecezji – ks. prałata Jerzego Henryka Szymerowskiego. Tam również pełnił przed kilku laty posługę ks. Szymon Klimaszewski, który zginął wraz z ks. Dariuszem Sańką, zdobywając górę Kazbek na Kaukazie.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

W Swietłogorsku na Białorusi

 

S. Agnieszka Langa ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi jest w Zgromadzeniu od 1968 r. Z misyjną posługą na Białorusi od 1993 r. Pierwsze trzy lata posługi były związane z Bobrujskiem, a od 1996 roku w Swietłogorsku. Miasto liczy około 70 tys. ludności. Są w nim trzy cerkwie prawosławne i jeden kościół rzymskokatolicki. Oto misyjne refleksje siostry Agnieszki.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Odważna nauczycielka

 

Szczególnym przykładem sybirackiej gehenny są losy Janiny Godlewskiej, nauczycielki Szkoły Powszechnej w Bargłówce. W 1921 r. Janina Wierzba, młoda absolwentka Gimnazjum Pedagogicznego w Łodzi, została nauczycielką w Bargłówce. Podjęła się pracy trudnej, wymagającej prawdziwego poświęcenia. Z dala od świata, zdana tylko na własne siły, uczyła wiejskie dzieci w wynajmowanych izbach, bo nie było szkoły z prawdziwego zdarzenia.

 

W 1924 r. Janina wyszła za mąż za Zygmunta Godlewskiego, mieszkańca wsi Bargłówka. Nadal pracowała jako nauczycielka. Mąż Janiny przed pierwszą wojną ukończył dwie klasy szkoły miejskiej w Augustowie. Dalej kształcić się nie mógł, gdyż nie pozwalały na to warunki rodzinne.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT