MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

10/2013

 

___________________

 

W numerze: 

 

 PEREGRYNACJA

 EWANGELIZACJA

 EDUKACJA

KAPŁAŃSTWO

 LISTY OD CZYTELNIKÓW

 MISJE

 DIECEZJA

 KULTURA

 RODZINA

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Matka Boża jasnogórska już zawitała do naszej diecezji

 

21 września na placu przy konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach odbyło się uroczyste rozpoczęcie peregrynacji Matki Bożej Jasnogórskiej w świętym wizerunku nawiedzenia w diecezji ełckiej.

 

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem oczekiwania. Następnie wyruszyła procesja na miejsce powitania przy miejskim ratuszu. Tam przy dźwięku fanfar jasnogórskich cudowny wizerunek Matki Bożej powitali biskupi: bp Jerzy Mazur i bp Romuald Kamiński oraz prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Biskup ełcki skierował do Maryi między innymi słowa: Niech Twoje nawiedzenie stanie się w diecezji ełckiej ożywczym tchnieniem Ducha Świętego, czasem refleksji i odnowy duchowej, a nasze serca niech napełnią radość, odwaga, miłość, pokój i nadzieja. Po powitaniu uczestnicy uroczystości, idąc procesyjnie ulicą Kościuszki, udali się na miejsce celebry zlokalizowane obok pomnika Jana Pawła II. To wymowne usytuowanie, bowiem Papież Polak szczególnie zawierzył Maryi w słowach Totus Tuus oraz darzył ogromną sympatią miasto Suwałki. Obraz był niesiony przez delegacje reprezentujące różne stany i profesje.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Maryja wychodzi na ulicę, aby spotkać człowieka

 

Piotr Kowalewski przygotował widowisko ewangelizacyjne pt. Maryja – Gwiazdą nowej ewangelizacji. Po raz pierwszy zostało pokazane 14 września w Suwałkach w ramach duchowych przygotowań do rozpoczęcia peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Widowisko wpisuje się w uliczną ewangelizację teatralną.

 

Mam głębokie przekonanie, że realizacja tego dzieła jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Franciszka do nowej ewangelizacji, które podjął także bp Jerzy Mazur. Ogromne znaczenie w działaniach na rzecz nowej ewangelizacji ma ewangelizacja uliczna – wyjaśnia reżyser i dodaje: – Wyjście z kościoła na ulicę pozwala na docieranie do ludzi przez taką samą treść Ewangelii, ale ubraną w formę teatralną. Obraz, muzyka budzą uczucia. To iskierka, która może wzniecić płomień. Uczucia skierowane ku Bogu i Maryi są odpowiedzią na maryjne orędzia miłości. „Gdybyście wiedzieli, jak bardzo was kocham, płakalibyście z radości” – mówiła Matka Boża w Medjugorje.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zawód nauczyciela jest piękną misją

 

Zenon Lenkowski jest znanym ełckim nauczycielem. W tym zawodzie pracuje od 1980 roku. Przez wiele lat był dyrektorem Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku. Pełni funkcję konsultanta w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

 

Jaka jest rola nauczyciela?

 

— Celem dalekosiężnym dla pedagoga jest przygotowanie człowieka do czasów, w których żyje. Za sprawą postępu kulturowego i cywilizacyjnego świat się rozwija. Myślę, że trudno jest zdefiniować, co to znaczy, że świat się rozwija: czy to dotyczy rozwoju człowieka, czy świata. Z drugiej strony należy dostrzec problematyczność tego świata – degradacja środowiska, złożoność natury ludzkiej, agresja, konflikty. Powstaje pytanie: jak temu zaradzić? Odpowiedzią są systemy edukacji: na przykład edukacja obywatelska czy prozdrowotna.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Droga do kapłaństwa w wydaniu chińskim

 

Jan Hou Yongwang jest diakonem, studiuje w Misyjnym Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie. Należy do jednej z lokalnych chińskich diecezji, gdzie w przyszłości będzie duszpasterzował. Do Polski przyjechał w 2007 roku. Święcenia diakonatu przyjął w czerwcu br. z rąk bpa Romualda Kamińskiego.

 

W Chinach jest polityka jednego dziecka. Władze są bardzo restrykcyjnie w stosunku do wielodzietności. Kościół protestuje przeciw takim działaniom. Jak to się stało, że pochodzisz z wielodzietnej rodziny?

 

— Moja rodzina jest bardzo pobożna, poczynając od pradziadka, który przyjmował chrzest jako pierwszy w naszej wiosce. Został zabity przez komunistów w czasie rewolucji kulturalnej. Zginął jako męczennik. I dlatego że rodzice są religijni, wiedzą, jakie jest prawo Boga, a jakie jest prawo cywilne – państwowe. Wiedzą, kogo mają słuchać i czego nie mogą robić. Zawsze przyjmują nowe życie jako dar od Pana Boga. Kiedy się urodziłem, miałem już trzy starsze siostry. Najbliżsi sąsiedzi wiedzieli, że w rodzinie jest więcej dzieci, jednak oficjalnie moje siostry były adoptowane przez babcie, ciocie, wujka, były poza domem. Pomimo to pojawiła się kontrola państwowa i jako karę za kolejne dziecko zabrali nam jedzenie, zboże, telewizor, rower… To była sankcja za wielodzietność. Szukali mnie, a rodzice ze mną w tym czasie uciekali daleko w góry. Ponad tysiąc kilometrów od domu przez pół roku ukrywaliśmy się, mieszkając w jaskini. Żeby przeżyć, tata pracował w kopalni. Kiedy wujek wyrobił mi papiery, wówczas mogliśmy wrócić do domu. Cały czas musieliśmy płacić duże kary.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

X Konkurs Poetycki "Martyrii"

 

I nagroda

Jerzy Fryckowski

* * *

Ostatnią noc spędziłem z Eryngium Martimum

to pięć twoich wierszy które przeznaczyłem do leczenia zamkniętego

już pierwszego dnia zabrano nam telefony komórkowe

w depozycie zostawiliśmy biżuterię nawet tombak

bo żadnych wzruszeń uniesień pamiątki spod ołtarza

która mogłaby nas zbliżyć ku Bogu i przypomnieć rotę przysięgi

oddaliśmy też sznurowadła bo przecież istnieje pismo węzełkowe

i małe lusterka z awersem ukochanych w młodości aktorek

szerokie pasy ze sprzączkami gdzie trzej bracia z Bonanzy

lub czterej pancerni i Szarik wypchany dla potomności

 

Pozwalają tylko milczeć żadnych wierszy zgrzytu metafory

w zamian będzie nam wolno trzymać zwierzęta

ale przecież ich sierść także się elektryzuje

możemy zapłonąć jak pochodnie i rzucić się na lustra

w dyżurce siostry przełożonej

 

Na mszę zaprowadzą nas w niedzielę

dopadniemy łapczywie kropielnicy

i wodą święconą schłodzimy czoła

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Aniołowie to nie kosmici

 

2 października w liturgii mamy wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów, a kilka dni wcześniej, 29 września – święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. W Polsce są parafie i kościoły pod wezwaniem Aniołów Stróżów albo Archaniołów. W naszej diecezji jest jednak tylko jedna taka parafia: w Żytkiejmach – pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Ten liturgiczny kontekst oraz moda na anioły skłania do refleksji.

 

Modlę się do Anioła Stróża, bo to modlitwa prosta i naturalna, nieusztuczniona jak wiele innych. I przez to piękna. Aniołowie są nam bliscy, to nie kosmici. Są istotami nadprzyrodzonymi. Ze swej natury, i etymologii, są zwiastunami, wysłannikami, posłańcami. Ich główne zajęcie polega na tym, aby – zgodnie z zamiarem Boga – służyć nam i pomagać.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT