Strona główna RÓŻNE Pomagają usamodzielnić się i znaleźć pracę osobom z niepełnosprawnościami

Pomagają usamodzielnić się i znaleźć pracę osobom z niepełnosprawnościami

439
0

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ełku powstały w 1996 r. Działają przy organizacji pożytku publicznego – Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej. Wpłacając 1% na nasz KRS 0000 219 284 wspomagacie Państwo terapię osób niepełnosprawnych.

Obecnie prowadzimy rehabilitację społeczną i zawodową dla 51 uczestników. W związku z dużą liczbą chętnych, pragniemy poszerzyć warsztaty do 60 uczestników. Posiadamy doskonałe warunki lokalowe, zaplecze rzeczowe, organizacyjne i kadrowe, umożliwiające przyjęcie zwiększonej liczby uczestników.

Prowadzimy 11 pracowni terapeutycznych, w tym dużą pracownię rehabilitacji ruchowej, w pełni wyposażoną w sprzęt i pomoce rehabilitacyjne. Oprócz tego pracownię artystyczną, psychologiczną, terapeutyczną, stolarsko-remontową, aktywizacji zawodowej, higieniczno-ekonomiczną, życia codziennego i zieleni, techniczno-gospodarczą, muzyczno-teatralną oraz ceramiki i florystyki. W każdej pracowni  nasi podopieczni osiągają sukcesy na miarę swoich możliwości, pod kierunkiem instruktorów terapii oraz  dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu.

Planujemy otworzyć 12-tą pracownię – komunikacji alternatywnej z elementami doświadczania świata. Służyć będzie ona podopiecznym niemówiącym oraz mającym trudności w komunikacji werbalnej.

Uczestnicy prowadzą aktywną terapię na rozległym terenie zielonym, który posiadamy wokół budynku warsztatów. Dbają o trawniki, prowadzą ogród oraz w niedalekiej przyszłości sad  oraz szklarnię.

W naszych warsztatach z powodzeniem działa zespół taneczny Happy Dance Ełk oraz grupa teatralna ZgiEłk. Osiągają one liczne sukcesy na poziomie regionalnym, wojewódzkim i ogólnokrajowym podczas przeglądów twórczości osób niepełnosprawnych.

Realizujemy też ok. 1000 godzin rocznie praktyk i staży zawodowych u lokalnych przedsiębiorców.

Nasi podopieczni biorą udział w projekcie organizowanym przez Caritas Diecezji Ełckiej – „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami ZIT Ełk”. Podczas którego spędzają aktywnie każdą sobotę. Korzystają z  zajęć sportowych, tanecznych,  społeczno – kulturalnych (wyjścia do kina, spotkania z „ciekawymi ludźmi”) , warsztatów komputerowych oraz wyjazdów integracyjnych.  Jesteśmy wdzięczni Dyrektorowi Caritas Diecezji Ełckiej ks. Dariuszowi Kruczyńskiemu za wsparcie i zrozumienie naszych potrzeb.

Serdecznie dziękujemy też firmie, która wykonała profesjonalny remont drogi dojazdowej do naszych warsztatów. Są wśród nas, na szczęście, ludzie o otwartym sercu, empatii wobec osób niepełnosprawnych. Takich ludzi poszukujemy do współpracy. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Razem z firmą Perfect English  realizujemy  Projekt RPWM.02.03.01-28-0045/18 „Perfekcyjna inwestycja w kwalifikacje językowe”. Uczestnicy zdobywają kompetencje z języka niemieckiego oraz angielskiego. Projekt zakończy się egzaminem i zdobyciem certyfikatów.

Pod profesjonalnym okiem znakomitego rzeźbiarza pana Stanisława Rudnika w pracowni ESTIAN tworzymy niepowtarzalne dzieła. Bierzemy udział w projekcie: „Mój magiczny świat pędzlem i dłutem znaczony”.

Grupa teatralna „ZgiEŁK” kolejny raz wystąpiła na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej „Albertiana” na deskach Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu z przedstawieniem „Na zawsze”. Wzięła też udział w  Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „TAN 2020” w  Kętrzynie.

Nasz Zespół taneczny „Happy Dance Ełk” wziął udział w ,,II  Przeglądzie Pieśni Żeglarskich Osób Niepełnosprawnych w Rynie”. Nasze szanty cieszyły się  ogromnym powodzeniem.

Uczestniczymy w konkursie plastycznym  zorganizowanym przez PFRON, pt. „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, który odbywa się w tym roku pod hasłem: „Tajemnica mojej wyobraźni”.

Wraz z zaproszonymi gośćmi i przyjaciółmi z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ełku pożegnaliśmy lato piknikiem sportowo-tanecznym.

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Adelfi zakładamy na naszej posesji ogród społeczny.

Udział w VI Paraolimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Kętrzynie przyniósł naszym uczestnikom dużo sukcesów, wrażeń i radości.

Utworzona w październiku 2017 r. Galeria Sztuki Osób Niepełnosprawnych obecnie mieści się w budynku naszych warsztatów przy ul. Kolejowej 31. Można tu obejrzeć i zakupić prace wykonane własnoręcznie przez osoby niepełnosprawne podczas zajęć terapeutycznych, m.in.: obrazy malowane na szkle oraz płótnie, ceramikę, rzeźby, karty okolicznościowe, ozdoby i biżuterię

Galeria wpisuje się w naszą misję aktywizacji i reintegracji zawodowej uczestników Warsztatów. To miejsce, gdzie osoby niepełnosprawne mogą zaprezentować swoją sztukę, a jednocześnie spotkać się z klientami. Pod okiem doradcy zawodowego nauczyć się rozmowy handlowej, negocjowania, a także odpowiedzialności i dyscypliny pracy. Wykonujemy też prace na indywidualne zamówienia.

Małgorzata Charubin

kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ełku

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here