MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Najnowszy numer: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

KALENDARIUM DIECEZJI EŁCKIEJ

 SŁOWO BOŻE

 Z DIECEZJI

 DUSZPASTERSTWO

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM

 OBJAWIENIE PAŃSKIE

 PRZEPOWIADANIE KAZNODZIEJSKIE

 A TO CIEKAWE!

 ŚWIADECTWA

 POZNAJEMY LITURGIĘ

 KULTURA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI
 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Czego spodziewamy się w Nowym Roku?

Kochać – jak to łatwo powiedzieć... – śpiewa Piotr Szczepanik. Powiedzieć, aby powiedzieć – łatwo. Ale powiedzieć pięknie, oryginalnie, po swojemu, prawdziwie i szczerze – ogromnie trudno. Niestety, chyba najwięcej słów banalnych, oklepanych powiedziano właśnie o miłości. Grafoman swój pierwszy wiersz, i tysiąc następnych, pisze o miłości. Cudzymi słowami. Na ścianie, na murze, na  ławce w parku jest mowa o miłości itp., itd. Ale wszystko to już było. A ja nie jestem Szekspirem, Czechowem, Petrarką. I jak mam powiedzieć, że Cię naprawdę kocham? Zastanowię się nad tym w Nowym Roku. Anna

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zapraszamy do szkoły Animatorów Biblijnych

11 grudnia ub.r. w sali konferencyjnej Centrum Pastoralno-Administracyjnego w Ełku zaczęliśmy pierwsze spotkanie Szkoły Animatorów Biblijnych. Sala była pełna. Ludzie różni: starsi i młodsi, rozmaitych profesji, przybyli z wielu zakątków diecezji ełckiej.

Słowo zachęty usłyszeliśmy z ust bpa Romualda Kamińskiego. Biskup podzielił się własnym doświadczeniem i przemyśleniami, opowiedział o swoim kontakcie z ludźmi, dla których Pismo Święte było pracą, powołaniem i treścią życia. Mówił o spotkaniu z bp. Kazimierzem Romaniukiem – pierwszym samodzielnym tłumaczem Biblii z języków oryginalnych na język polski, ks. prof. Ryszardem Rumiankiem – teologiem, rektorem UKSW (zginął tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem), ks. prof. Romanem Bartnickim prof. UKSW w Warszawie, biblistą, autorem ponad 350 publikacji oraz ks. prof. Czesławem Jakubcem – również wybitnym biblistą. – Obcując z tymi ludźmi widziałem, że Pismo św. to jest ich pasja życiowa, ich powołanie. Człowiek staje oszołomiony bogactwem tego, co odnajduje w Piśmie św. To jest prawdziwa Księga Życia dla wszystkich i po wszystkie czasy.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wieści z Papui-Nowej Gwinei

Ks. Paweł Zajko jest księdzem z naszej diecezji. Od kilku miesięcy duszpasterzuje jako misjonarz w Papui-Nowej Gwinei. Oto zapis jego pierwszych wrażeń z tego egzotycznego kraju.

Mija już piąty miesiąc od mojego przyjazdu do Papui-Nowej Gwinei. To czas mojego wprowadzenia w pracę parafialną w Wanepap. Proboszczem jest tu od siedmiu lat ks. Józef Pękala ze zgromadzenia michalitów. Język pigdin poznałem już na tyle, że swobodnie się nim posługuję w rozmowach z miejscową ludnością. Język angielski, niestety, nie jest tak dobrze znany. W buszu nawet pigdin zna tylko kilka osób. Prowincja Enga, w której pracuję, jest charakterystyczna dla Papui, panuje tu jeden język. Jest to wyjątek, gdyż w reszcie kraju naliczono ponad 800 języków, które szybko zanikają. Ludzie Enga są dumni z tego, że mają tylko jeden język i mogą się porozumieć na obszarze o zasięgu ponad 150 km. Dlatego nie chce im się uczyć pidgin, o angielskim nie wspominając. W szkole dzieci i młodzież mają obowiązkowy angielski, ale brak systemu kontroli nauki powoduje, że nauczyciele lenią się w pracy.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Współcześni Trzej Królowie

6 stycznia każdego roku obchodzimy uroczystość Trzech Króli. Orientujemy się, kim byli, czym się zajmowali. Czy kiedyś zastanawialiśmy się nad tym, jak wyglądaliby teraźniejsi Kacper, Melchior i Baltazar? Jakie mieliby cechy i co przynieśliby w darze małemu Jezusowi? Czy w ogóle Gwiazda Betlejemska byłaby dla nich znakiem, by podjąć długą i ryzykowną podróż, aby złożyć hołd nowo narodzonemu Bogu?

Patrząc na to, co dzieje się we współczesnym świecie w czasie przedświątecznym, można powiedzieć, że święta opierają się na prezentach i przygotowywaniu posiłków. Większość już nie pamięta najważniejszego przesłania, którym jest radość z narodzin Jezusa. Jak w tym roku będziecie Państwo spędzać święta Bożego Narodzenia? – Wie Pani, tak jak co roku. Święta z rodziną, wspólna kolacja, śpiewanie kolęd, rozpakowywanie prezentów – odpowiada pan Krzysztof. Jednym słowem coroczna rutyna.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Spróbujmy jednak mówić ludzkim językiem

 

Kazania bpa Józefa Zawitkowskiego

Bp Józef Zawitkowski jest obecnie jednym z oryginalniejszych, mających swój styl kaznodziejów. Zobaczmy, czym charakteryzuje się jego przepowiadanie. Może warto podpatrzeć u niego interesujące sposoby artykułowania Bożego Słowa. Jego kazania, bogate w odniesienia literackie, mają najczęściej zapis wersowy – jak opisowe poematy.

Jak mówić homilię? – pyta Zawitkowski i odpowiada: Powiedz ją dla siebie. Miej na względzie tych, którzy cię słuchają. Powiedz im naukę z troską. Powiedz im, że ich kochasz, ale jeśli nie, to ich nie okłamuj. Oni się na tym znają. Homilia to też koncert. Gdybym cały czas w kazaniu krzyczał, to słuchający nie wytrzymaliby. W homilii jest również zapowiedź tematu, jest rozwinięcie, jest coda, a w międzyczasie zmiany dynamiki, rytmu, wariacje, imitacje i cały warsztat twórczy kompozytora. Wtedy i homilia jest przeżyciem estetycznym. To jest piękne – z Boga jest, bo piękno jest po to, by zachwycało. Po homilii, jak po koncercie, powinien człowiek być trochę lepszy. Kaznodzieja z Łowicza podkreśla, że kazanie jest formą literacką. Jako muzykolog i miłośnik nie tylko literatury, ale i muzyki, głoszenie homilii porównuje do wykonywania koncertu muzycznego. Ma on świadomość pełnienia misji prorockiej, że głosi nie swoje słowo, ale Boga, które ma być z pożytkiem dla audytorium. Stąd wypływa wielka odpowiedzialność. Jest pełen pokory, ale i Bożej bojaźni.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT