MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Styczeń 2008: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 ROZMOWA "MARTYRII"

 SŁOWO BOŻE

EKUMENIZM

 KALENDARIUM DIECEZJI EŁCKIEJ

 Z DIECEZJI

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 KATECHEZA DOROSŁYCH

 POZNAJEMY KATECHIZM

 RODZINA

 SŁOWA, SŁOWA, SŁOWA

 PROPOZYCJE

 KAPŁAN ODPOWIADA

 PODRÓŻE

MŁODZIEŻ

 DZIECI

RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uleczyć serca rany

Zwiększa się liczba Polaków uzależnionych od środków psychotropowych. Obniża się także wiek osób po nie sięgających. Przyzwyczailiśmy się, że uzależnienia dotyczą tylko środowisk biednych, patologicznych. Tak nie jest. Często są uzależnieni biznesmeni, artyści, dzieci z tzw. dobrych domów. Jest wiele przyczyn wzrastania liczby tak okaleczonych osób. Doświadczeniem z pracy z osobami uzależnionymi dzieli się o. Edward Konkol.

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: św. Maksymiliana Marii Kolbego w Giżycku

Parafię erygował kanonicznie w 1983 roku biskup warmiński Jan Obłąk. Kościół wybudowano w latach 1984-1986. Został poświęcony w 1986 roku przez biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza. Od powstania parafii do 30 czerwca 2005 roku proboszczem był ks. kan. Józef Gromek, a od 1 lipca 2005 roku proboszczem jest ks. mgr kan. Jan Jerzy KATOLA.

Na terenie parafii jest 2709 mieszkańców, w tym 2490 katolików. To bardziej ustronna i zaciszna część Giżycka, dzielnica domów jednorodzinnych o nazwie „Wilanów”. W zdecydowanej większości jest zamieszkała przez przybyszów z Wileńszczyzny. Przybyli tutaj po drugiej wojnie. Bardzo chcieli mieć swój kościół. Do parafii należy też kilka podmiejskich miejscowości: Antonowo, Gajewo, Pierkunowo i Świdry. 28 października ub. r. odbyło się tradycyjne liczenie wiernych na Mszach św. Obecne były 862 osoby, a do Komunii św. przystąpiło 285.

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Dar słowa i wyobraźni  (Rozmowa z Krzysztofem Kolbergerem)

 

— Czy aktorstwo jest zawodem, czy też można je traktować jako powołanie, misję?

— Czy bycie księdzem jest zawodem, czy powołaniem, misją?

 

— Powołaniem.

— Dokładnie. Myślę, że tak samo jest z aktorami. Choć nie zawsze. Są aktorzy, którzy traktują aktorstwo wyłącznie jako zawód. Był okres w polskim aktorstwie, myślę o stanie wojennym, okresie tzw. bojkotu itp., kiedy aktorstwo traktowano głównie jako powołanie do czegoś więcej niż budowania kolejnej roli.

 

— Do czego aktor jest powołany, jaka jest jego misja?

— Zostaliśmy obdarzeni darem – darem słowa i darem wyobraźni, które pozwalają budować inny świat niż realnie otaczający. Jest to niezbędne do tworzenia sztuki, malarstwa, muzyki, aktorstwa, także kaznodziejstwa. Musimy się tym darem dzielić, każdy w swojej dziedzinie.

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Czy przygodnie rozmawiać o Bogu?

Często podróżuję pociągiem. Zauważyłem, że przypadkowo spotkani ludzie chętnie rozmawiają na tematy związane z wiarą, życiem wiecznym. Uważałem, że sprawy duchowe to wyłącznie moja prywatna rzecz. Myślę, że przygodne rozmowy o Bogu są typowe dla sekt. Kiedy jednak usłyszałem, jak siostra zakonna komuś tłumaczyła, że Jezus zaprasza nas wszystkich, abyśmy głosili Dobrą Nowinę, zacząłem mieć wątpliwości. Czy mógłby ksiądz mi wyjaśnić te kwestie? (Rafał z Olecka)

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Jaka wiara w 2008?

Jestem pewien, że gdyby dziś spytać Polaków, czy uważają się za osoby wierzące, 99,9 procent odpowiedziałoby „tak” z wielkim przekonaniem. Boję się, że wielu z nas do końca nie rozumie, co tak naprawdę znaczy wierzyć?

W dniu mojej śmierci, gdy moje serce nie będzie mogło już dłużej bić, mam nadzieję, że umrę za wiarę, dla której chciałem żyć. Piękne słowa o wierze. Ich autorem jest Tupac Shakur (1971–1996), amerykański raper, poeta, aktor. Głosił on sprzeciw wobec przemocy, ale często sam postępował niezgodnie z głoszonymi przez siebie zasadami. Skazany był za nadużycie seksualne, nie udowodniono mu natomiast zastrzelenia innego uczestnika bójki, który zginął z broni należącej do niego. Powiedział o sobie: Prowadziłem bandyckie życie. Zaangażowany był w życie gangów, miał problemy z narkotykami. Oto fragment biografii rapera: Niektórzy uznawali go za bandytę i gangstera, inni zapamiętali jako poetę i urodzonego przywódcę. Tupac stał się niewątpliwie legendą rapu. Zginął bardzo młodo, w wieku 25 lat, zastrzelony na ulicy.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT