Strona główna II. Formacja SUMIENIA CZAS ŚWIADECTWA Wielkie powodzenie akcji „Różaniec dla Więźnia”

Wielkie powodzenie akcji „Różaniec dla Więźnia”

Kilka tysięcy różańców zebrano w ramach akcji “Różaniec dla więźnia”, którą zorganizował ks. Szymon Wysocki, kapelan Aresztu Śledczego w Suwałkach. Inicjatywa, która trwała od października 2019 r. była odpowiedzią na liczne prośby osadzonych, którzy pragnęli mieć własny różaniec.

Pomoc w nawróceniu

Po ogłoszeniu akcji w Internecie na adres suwalskiej parafii pw. św. Piotra i Pawła w której posługuje ks. Szymon, z całej Polski i nie tylko nadesłano kilka tysięcy różańców. „Bardzo szybko rozdałem wszystkie, jakie tylko miałem. Pojawił się mały problem, gdy zaczęło mi ich brakować. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom za włączenie się do tej prostej inicjatywy „Różańca dla więźnia”, dzięki której każdy z nas może przyczynić się do nawrócenia osadzonych” – powiedział duchowny.

W suwalskim więzieniu ks. Szymon Wysocki posługuje od niespełna roku i jak przyznaje, dopiero uczy się tego miejsca, ale jak już zauważył, są osadzeni, którzy chcą odmawiać modlitwę różańcową i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Ks. Wysocki zaznacza jednak, że nie jest łatwo modlić się w więzieniu. W suwalskim Areszcie Śledczym regularnie organizowane są spotkania różańcowe.

Modlitwa przemienia

„Modlitwa w więzieniu nie jest czymś prostym, bo jeśli ktoś zaczyna się modlić, inni więźniowie odczytują to jako przyznanie się do słabości. Taka osoba naraża się na drwiny. Może im grozić wyśmianie i odrzucenie przez grupę. Jednak sporo z nich mimo tego ryzyka trwa i oficjalnie przyznają się do wiary” – podkreśla kapelan.

Z czasem w Areszcie powstały Koła Maryjne, a osadzeni chętnie odmawiają różaniec, noszą go na szyi, wieszają przy łóżku. „Poprosiłem by modlili się także indywidualnie w swoich celach. Wiem, że tak czynią. Czasami też proszą o różaniec, bo chcą go przekazać rodzinie, którą bardzo często skrzywdzili będąc jeszcze na wolności” – mówi kapelan.

Od października 2019r ludzie nie tylko z suwalskich parafii, ale po ogłoszeniu prośby o różańce dla więźniów w Internecie, także z całej Polski, USA, Francji, Włoch, Niemiec, Wlk. Brytanii przesłali na adres suwalskiej parafii kilka tysięcy różańców.

Zebrane różańce zostały poświęcone przez bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego, 3 maja w Bazylice pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach i przekazane więźniom w Suwałkach i w całym Inspektoracie Białostockim.

Renata Różańska