MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Najnowszy numer: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 DOŻYNKI

 KARMEL

 PIELGRZYMKI

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 ODESZLI DO PANA

 ROK LITURGICZNY

 DIECEZJA

 SPOŁECZEŃSTWO

 SANKTUARIA

 KULTURA

 RELIGIJNOŚĆ

PRZED TYSIĄCLECIEM ŚMIERCI ŚW. BRUNONA

 DZIECI 

 RELAKS

 FOTOREPORTAŻ

 DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Refleksje przed diecezjalnymi dożynkami

PAN BÓG JEST STARSZYM GOSPODARZEM 

Bardzo zmienia się krajobraz polskiej wsi. Gospodarstwa agroturystyczne jako ciekawostki eksponują narzędzia, które niegdyś służyły uprawie roli, a dziś zastępują je traktory i kombajny. Kiedy zaprosiłam znajomego w rodzinne strony, z dużym zainteresowaniem oglądał snopowiązałkę i młockarnię. Sierp był dla niego wielkim zaskoczeniem. Wyjaśniał trochę zakłopotany, że u jego dziadków zboże zbiera się kombajnem. Wydawało mu się, że tak robią wszyscy. Sierpa czy kosy używa się jednak jeszcze w podręcznych, przydomowych pracach. Rzadkim widokiem jest pole ze zbożem zestawionym w dziesiątki. Niestety, coraz częstszym obrazem stają się kombajny i traktory na polach – nawet w niedzielę. Jakby za mało tydzień miał dni roboczych. Czyżby technika i uprzemysłowienie rolnictwa wyparło Pana Boga z wiejskich siół? 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

W Witynach powstaje Karmel

W uroczystość Matki Bożej z góry Karmel bp Jerzy Mazur w Witynach koło Ełku poświęcił krzyż i plac pod budowę klasztoru sióstr karmelitanek bosych pw. Maryi Matki Nadziei i św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Święto Matki Bożej Szkaplerznej jest wielką uroczystością zgromadzenia karmelitańskiego. Nieprzypadkowo dzień ten wybrano na poświęcenie krzyża i placu pod budowę Karmelu w naszej diecezji. Msza św. pod przewodnictwem biskupa ełckiego była wielkim dziękczynieniem Bogu i Matce Bożej z góry Karmel za liczne łaski, których siostry doświadczają na ziemi ełckiej.

czytaj więcej 

___________________________________________________

Z wizytą w parafii: UŻRANKI

Parafia i kościół w Użrankach jest pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia pochodzi z 1895 roku, zbudowana w stylu gotyckim przez protestantów. Do 1994 roku była własnością Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Od 1983 r. katolicy korzystali na zasadzie dzierżawy i płacili czynsz. W umowie dzierżawnej roczny czynsz najmu określono na równowartość 2 916 kg żyta po średniej cenie skupu. W 1994 roku katolicy wykupili kościół na własność (w ratach, które nadal są jeszcze spłacane). Parafię kanonicznie erygował 10 czerwca 1990 roku biskup warmiński Edmund Piszcz. Wcześniej przyjeżdżał tutaj z posługą duszpasterską ksiądz z Baranowa. Do 2002 roku duszpasterstwo prowadzili księża salwatorianie (podobnie jak w sąsiednich parafiach: Baranowie i Kosewie). Obecnie proboszczem jest ks. Marek SEWASTYNOWICZ.

czytaj więcej

___________________________________________________

 Krzyż - niemy świadek martyrologii

Bargłówka, Bargłówek, Pieńki, Piekutowo – to mała enklawa na ziemi augustowskiej. Bargłówka jest starą wsią sołecką należącą do gminy Bargłów Kościelny. Przed wojną składała się z macierzystej wsi oraz byłego majątku ziemskiego o nazwie Bargłówek, połączonych wspólnym sołectwem. Majątek został rozparcelowany i zasiedlony osadnikami wojskowymi z lat 1920–21 oraz osobami objętymi ustawą o reformie rolnej. Pieńki i Piekutowo – to niewielkie wsie o luźnej, kolonijnej zabudowie, które stanowiły, i do dziś stanowią, jakby otulinę wsi Bargłówka od strony Kanału Augustowskiego i lasu Sosnowo. Z Bargłówką łączyły je wspólna szkoła powszechna, zlewnia mleka, sklepik i droga zwana gościńcem, którą można było dojechać do Augustowa, gdzie znajdowała się siedziba powiatu. 

Mieszkańcy tych wsi byli rodowitymi Polakami, wyznania rzymskokatolickiego. Wszyscy mówili wyłącznie po polsku i polskość nosili w sobie z dziada pradziada. Różnili się jedynie pod względem zamożności, jak we wszystkich wsiach polskich.

czytaj więcej

___________________________________________________

Objawienia Maryjne w Gietrzwałdzie

Przed nami wrzesień, który kojarzy się m.in. z dożynkami, czyli dziękczynieniem za zebrane plony, oraz zasiewem zbóż ozimych. Ale w części warmińsko-mazurskiej naszej diecezji wrzesień kojarzy się także z odpustem głównym i pielgrzymowaniem do sanktuarium gietrzwałdzkiego. Gietrzwałd – niewielka podolsztyńska miejscowość z górującym nad nią monumentalnym kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz bijącym nieopodal źródełkiem. W kościele znajduje się przepiękny późnogotycki obraz Matki Bożej, zaś ze źródła wypływa czysta, krystaliczna, pachnąca pełnym bukietem tutejszej przyrody woda. Przybywa tutaj rocznie ponad pół miliona ludzi, zwłaszcza tych, dla których jedynym ratunkiem i ucieczką przed cierpieniem, kalectwem i śmiercią pozostaje cud. Wszak to miejsce uznawane jest powszechnie za święte, dotknięte wszechmocną łaskawością Boga, a obraz Bogarodzicy i woda wypływająca ze źródła za cudowne.

czytaj więcej

 

POWRÓT