MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Numer 9/2007: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 DIECEZJA

- Czas dziękczynienia

- Zmiany proboszczów

 PIELGRZYMKI

Z WIZYTĄ W PARAFII

ODESZLI DO PANA

 ROZMOWA "MARTYRII"

 RODZINA 

 ROCZNICE

 ROK LITURGICZNY

 W DRODZE DO ŚWIĘTOŚCI

 POZNAJEMY URZĘDY I GODNOŚCI KOŚCIELNE

REGION

 PODRÓŻE

MŁODZIEŻ

 DZIECI

RELAKS

 FOTOREPORTAŻE

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas dziękczynienia

Bożena, kiedy wróciła z Anglii, wyznała, że nie może najeść się naszego chleba. Mówiła: – Nasz chleb pachnie i ma smak. Moja znajoma, raz w tygodniu przywozi mi prawdziwy, wiejski chleb. Wypieka go w piecu, na liściach tataraku. Bardzo żałuję, że tak niewiele gospodyń podejmuje trud wypiekania własnoręcznie chleba. Może to jest też związane z brakiem młynów… Jestem wdzięczna tej kobiecie o spracowanych dłoniach za ten chleb.

Aura na przestrzeni ostatnich lat nie sprzyja rolnikom. Stale słyszymy o klęskach, w różnych miejscach naszego kraju. Wiele gospodarstw dotyka susza, gradobicia czy burze. Jak w tych doświadczeniach radośnie przeżywać dożynki? Pan Jan ma duże gospodarstwo. Hoduje trzodę i krowy. 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Zmiany proboszczów i administratorów

Ks. mgr Jarosław Baluta – proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Budrach (dekanat św. Huberta w Węgorzewie), poprzednio proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wiartlu. 

Ks. mgr Andrzej Borkowski – proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wiartlu (dekanat św. Huberta w Piszu), poprzednio wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela w Piszu. 

Ks. mgr Dariusz Doliwa – administrator parafii św. Brata Alberta w Chełchach (dekanat Miłosierdzia Bożego w Ełku), poprzednio wikariusz w parafii Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku.

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Z wizytą w parafii: BARANOWO

Baranowo istniało już w 1555 roku. W latach 1563–1564 wieś liczyła 57 gospodarzy. Były dwie karczmy. W 1739 roku powstała szkoła. Zakładane wówczas szkoły były przeważnie jednoklasowe. W 1818 roku do szkoły w Baranowie uczęszczało 53 dzieci, których uczył po polsku nauczyciel o nazwisku Morschner. Nową trzyklasową szkołę wieś otrzymała dopiero po pierwszej wojnie światowej. W 1935 roku chodziło do niej 151 dzieci, również z Ludwikowa, Nadawek, Nowych Nadawek i Inulca. Zabudowa wsi ma kształt ulicówki z podłużnym placem pośrodku. Baranowo leży na ruchliwym szlaku Mrągowo – Mikołajki. Znajdujący się we wsi pałac dworski jest zabytkiem. Do zabytków zalicza się również przyległy park. Nazwę wsi przynieśli zapewne niegdyś osadnicy z Mazowsza. W 1939 roku Baranowo liczyło 560 mieszkańców. Kościół zbudowali wierni wyznania ewangelickiego w latach 1904-1907. Świątynia została w 1979 roku  przejęta przez katolików. Parafię erygował kanonicznie 2 lutego 1984 roku biskup warmiński Jan Obłąk. Obecnie proboszczem jest ks. mgr Tadeusz KULESZA, jednocześnie ojciec duchowny i wizytator katechetyczny w dekanacie Mikołajki. 1 lipca minęło pięć lat jego duszpasterzowania w Baranowie. Wcześniej był wikariuszem w Raczkach, Giżycku (parafia św. Anny) i Białej Piskiej.

czytaj więcej 

___________________________________________________

 

Magia, okultyzm, wywoływanie duchów. Rozmowa z ks. Jarosławem Dąbrowskim – egzorcystą

— Wywoływanie duchów młodzież traktuje jako „fajną zabawę”. Czym taka „zabawa” może się skończyć? 

Miałem kilkanaście przykładów osób, które wywoływały duchy. Jedni zauważają szybciej, inni dopiero po latach, że coś niepokojącego się z nimi dzieje. Nie od razu odkrywają, że to może być przyczyną ich złego stanu. Na przykład może wystąpić awersja do rzeczy świętych, związanych z prawdziwym kultem Pana Boga. Często takie osoby źle się czują na modlitwie, czy w ogóle w kościele. Niejednokrotnie mają problem w relacji z Bogiem. Prawie wszystkie  przejawiały niechęć do sakramentów, a zwłaszcza do spowiedzi. Były przypadki uczniów, których opanowała nagła niechęć do nauki. Rodzice opowiadali, że niewiadomo z jakiej przyczyny, piątkowy uczeń nagle przestaje się  interesować nauką. Często towarzyszy temu dziwne zachowanie. Osoby, które do mnie zwróciły się o pomoc, mówiły wprost, że wywoływały Szatana. Natomiast na pytanie, czy z tego się spowiadały, odpowiadały: „nie”. Były zdziwione, że jest to grzech przeciw pierwszemu przykazaniu. Wprost odrzucenie Boga. I wtedy Szatan czuje się swobodniejszy w atakowaniu człowieka. Ta „zabawa” może tak się skończyć.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

REGION: Mazurski diabeł

W krajobrazie mazurskim kamieni nie brakuje. O bardziej znaczących można mówić w nieskończoność. Z wielu okazałych kamieni ostatnio ustawiono milenijne stacje Drogi Krzyżowej w kierunku Wzgórza św. Brunona w Giżycku, aby uczcić w 2009 r. tysiąclecie męczeńskiej śmierci tego świętego. Gdy liście drzew towarzyszących stacjom popadną w popołudniową drzemkę, przy każdym ze stacyjnych kamieni można usłyszeć tajemniczy głos: Któryś za nas cierpiał rany… i wypada odpowiedzieć: Kłaniamy Ci się, Jezus Chryste.

czytaj więcej 

 

 

POWRÓT