MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Wrzesień 2016

 

___________________

 

W numerze: 

 

PO ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY

 Z DIECEZJI

 DZIEŃ WSPÓLNOTY I POSŁANIA

 DZIEŁA MIŁOSIERDZIA

 W EŁKU I NA WIGRACH

 Z AUGUSTOWA I SUWAŁK

 ŚWIADECTWA Z DIECEZJI

 ŚWIADECTWA MŁODZIEŻY Z ROSJI

 HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

 PIELGRZYMKI

 ROZMOWA „MARTYRII”:

 WIARA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MARTYRIA MARTYRIA DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Kościół młodych woła o Chrystusa
Bp Jerzy Mazur podsumowuje Światowe Dni Młodzieży

 

Światowe Dni Młodzieży były wielką łaska dla naszej diecezji, ale także dla Kościoła w Polsce. Przeżywaliśmy wspaniałe dni i zobaczyliśmy piękny obraz młodego Kościoła. Spotkania, w naszej diecezji, później w Krakowie, stały się impulsem do tego, by odżyły radość i entuzjazm z bycia uczniami Chrystusa.

 

Te dni, które przeżywaliśmy w naszych parafiach, a szczególnie dzień wspólnoty i posłania w Ełku, gdy młodzież przybyła razem na Eucharystie, modlitwę, spektakl, wspólną adoracje, zaowocują Bożym błogosławieństwem. To był niesamowity powiew Ducha Bożego, kiedy młodzi ludzie dokonali wyboru, uświadomili sobie, że ten dar miłości, która Bóg daje, jest w nas. Kiedy dokonali wyboru Jezusa Chrystusa, jako Pana swojego serca i Zbawiciela, kiedy zawierzyli siebie Bożemu miłosierdziu, ożyła świadomość i odwaga, by nieść iskrę miłosierdzia i zapalać tym Bożym miłosierdziem innych.
 

Dla naszej diecezji był to czas łaski, bo powstała nowa grupa wolontariuszy, która zaangażowała się w przygotowanie do przyjęcia młodych ludzi z różnych krajów. Ta grupa nadal chce służyć, nadal chce być aktywna w Kościele. Wołają: „Nie możemy na tym zakończyć. Pomóżcie nam trwać w tym dobrym duchu przeżywania wiary i służby. Nie czekajmy, bo zapał w nas zgaśnie”. Ważne jest, że nasza młodzież usłyszała o Światowych Dniach Młodzieży. Już podczas peregrynacji krzyża ŚDM, który w 1984 roku Jan Paweł II dał młodym ludziom, mówiąc: „Weźcie, nieście i głoście, że Jezus Chrystus jest jedynym zbawicielem świata”, doświadczyli dotknięcia miłosierdzia. Młodzi niosą krzyż i głoszą Jego orędzie.

 czytaj więcej

__________________________________________________

 

Duch młodości i modlitwy w Ełku

 

W sobotnie popołudnie, 23 lipca br., ełcki plac Jana Pawła II zgromadził około trzech tysięcy ludzi młodych. Entuzjazm, radość, spontaniczność wręcz wypływały z serc gości z Litwy, Ukrainy, Łotwy, Syberii, Rosji, Niemiec, Włoch, Angoli i oczywiście z Polski.

 

Młodzi przybyli do poszczególnych parafii w Ełku w godzinach przedpołudniowych. Wspólnie z lokalna młodzieżą modlili się różańcem, następnie zjedli obiad i procesyjnie udali się na plac Jana Pawła II, tworząc ogromne promienie miłosierdzia, które miały ujście w specjalnie na ten czas przygotowanej Bramie Miłosierdzia. W strefie miłosierdzia można było skorzystać z sakramentu pokuty i oczyścić swoją duszę.

 

– Kiedy przechodziłam przez Bramę Miłosierdzia, czułam w sobie ogromną radość i działanie żywego Boga. Niesamowita moc wspólnoty ludzi młodych i mój wewnętrzny akt zawierzenia Miłosiernemu, był dla mnie bodźcem, żeby „ogarnąć” swoje życie i być bliżej Niego – mówi Katarzyna z Kaliningradu.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Młodzi pielgrzymi pełnili dzieła miłosierdzia

 

Młodzi pielgrzymi z Rosji, Syberii, Litwy i Łotwy, mieszkający w Ełku, jeden dzień tygodnia misyjnego spędzili, pełniąc dzieła miłosierdzia. Z pomocą stałych bywalców noclegowni młodzi Rosjanie z energia zabrali się do pracy: pomalowali ściany w noclegowni, ugotowali posiłek oraz pomogli przygotować opał na zimę. W Roku Miłosierdzia, zainaugurowanym przez papieża Franciszka w grudniu 2015 roku, takie uczynki nabierają szczególnego znaczenia. – Chrześcijanin, człowiek wierzący, musi umieć dać coś od siebie, musi potrafić zauważyć potrzebującego człowieka — mówi ks. Łukasz Różycki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

 

– Dla mnie to pierwsze w życiu zetknięcie z problemem bezdomności i ludźmi, którzy jej doświadczyli – tłumaczy Antoni z Irkucka. – Jestem pod wielkim wrażeniem ludzi i miejsca – dodaje.

 

Spotkanie z dziećmi z domu sióstr benedyktynek, spotkania w domach pomocy społecznej i Domu Samotnej Matki skłoniły uczestników do refleksji. – Trzymając za rękę starszą osobę w domu starości i rozmawiając z nią, uczyłam się szacunku do osób w podeszłym wieku. Już teraz wiem, że są ważne – mówi Anna z Irkucka.

czytaj więcej

__________________________________________________

Doświadczenie młodego Kościoła

Światowe Dni Młodzieży to był niezwykły czas dla każdego z nas. Do tego wydarzenia – można powiedzieć – przygotowywaliśmy się bardzo długo. Jednak kiedy doczekaliśmy się tego pięknego czasu, nie spodziewałem się, że wielu młodych z takim entuzjazmem zgromadzi się, aby wielbić Chrystusa. Moje przeżywanie ŚDM rozpocząłem już w Ełku. Poprzez pomoc w przygotowywaniu oraz wspólne uczestnictwo we mszy świętej posłania. Następnie wraz z braćmi diakonami udaliśmy się do Częstochowy, aby tam już powitać papieża Franciszka. Niezwykłą radość przeżyłem, kiedy papież Franciszek przejeżdżał przy sektorze, w którym się znajdowaliśmy. Potem uroczysta Eucharystia i wspólne radowanie się. Natomiast Kraków, był miastem, gdzie doświadczyłem młodego Kościoła. Tysiące młodych twarzy – uśmiechniętych, śpiewających i mówiących wieloma językami. Na pewno będę długo wspominał te piękne dni. I nigdy nie zapomnę drogi na Campus Misericordiae, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Zobaczyć ponad milion młodych osób na wspólnej modlitwie – to bezcenne. Był to czas, w którym mogłem wsłuchać się głębiej w słowa papieża Franciszka oraz uświadomić sobie, jak Chrystus jest nam potrzebny w naszym życiu.

 

Dk. Daniel Kowalski

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Goście z Rosji dziękują

 

Kiedy pojawiła się możliwość wyjazdu do Polski jako pielgrzym, nawet przez minutę nie miałam wątpliwości, nie zastanawiałam się. I teraz ani trochę nie żałuje! Każdy przeżyty tu dzień przynosił miliony pozytywnych emocji. Specjalną uwagę chce zwrócić na rodzinę, która przyjęła nas do swego domu i sprawiła, że nie czułam się obcym człowiekiem, ale członkiem rodziny. Jedzenie, którym nas goszczono, było bardzo smaczne. Ludzie w Ełku są bardzo życzliwi i mili! Chce powiedzieć wszystkim wielkie dziękuję!

 

PS. Czekaj, Ełku! Ja jeszcze tu wrócę! Rimma Mikaelyan, lat 21 (Obnińsk, obwód kałuski)

 

czytaj więcej

__________________________________________________

 

O życiu, treningach i miłości rodzinnej

 

Z rodzicami Marii Andrejczyk – olimpijki z Suwalszczyzny rozmawia

ks. Krzysztof Zubrzycki

 

— Jakie były sportowe początki Marii? Gdzie zaczynała?

— Pierwsze kroki z oszczepem stawiała w pobliskich Sejnach. Trener wypatrzył już ją w szkole podstawowej. Zgarniała wtedy nagrody na zawodach sportowych. Z mistrzostw powiatu szkół podstawowych zawsze wracała z nagrodami i z medalami. Trener zauważył, że Maria bardzo dobrze rzuca piłeczką palantową, bardzo dobrze biega i z czasem zaproponował jej oszczep. Maria była wtedy w piątej klasie szkoły podstawowej. Pierwsze zawody wojewódzkie i znów wygrana… Potem gimnazjum, liceum. Zaczynają się solidniejsze treningi i poważniejsze turnieje, aż do mistrzostw Polski w Kielcach w 2010 roku, gdzie zdobyła mistrzostwo Polski młodzików. To była nasza poważniejsza wyprawa z córką. Była z nami też koleżanka Marii, która również rzuca oszczepem, i zajęła tam dziesiąte miejsce. Nie chcieliśmy przy niej okazywać ogromnej radości i zadowolenia z faktu zwycięstwa córki, aby nie sprawiać jej przykrości, dlatego powściągaliśmy emocje.

 

czytaj więcej

 

POWRÓT