MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Najnowszy numer: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 PEREGRYNACJA JASNOGÓRSKIEJ MADONNY

Z PIELGRZYMKOWEGO SZLAKU

 OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

 ROZMOWA "MARTYRII"

 KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE

 DOŻYNKI

 DIECEZJA

 Z WIZYTĄ W PARAFII

 KULTURA

 SPOŁECZEŃSTWO

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Przyjdź, nasza Matko i Królowo!

 

Zaproszenie Matki Bożej Jasnogórskiej do nawiedzenia diecezji ełckiej wypowiedziane przez biskupa ełckiego na Jasnej Górze 11 sierpnia 2013 roku

 

Matko Boga i Matko nasza, Jasnogórska Matko i Królowo! Do Twego jasnogórskiego tronu przybywa w pielgrzymce diecezja ełcka, której wierni poprzez swoich przedstawicieli wraz z pasterzami, pragną Cię zaprosić do siebie. Radosną wiadomość, że Ty, Maryjo, w kopii jasnogórskiego wizerunku, w dniach od 21 września 2013 roku do 7 czerwca 2014 roku masz nawiedzić wszystkie parafie naszej diecezji, otrzymaliśmy od Konferencji Episkopatu Polski. Wieść ta napełniła nasze serca radością i nadzieją. Dlatego wołamy za św. Elżbietą: A skądże nam to, że Matka Pana naszego przychodzi do nas! (por. Łk 1, 43). Już trzy lata trwają przygotowania na spotkanie z Tobą, podczas których lud Boży naszej diecezji przygotowuje swoje serca poprzez rekolekcje i dni skupienia dla wszystkich stanów: dla kapłanów, katechetów, seminarzystów i świeckich. Trwamy w nowennie miesięcy, będącej duchowym przygotowaniem parafii, rodzin, Seminarium Duchownego, wspólnot zakonnych. Do spotkania z Tobą przygotowują się wierni indywidualnie oraz w ramach wszystkich wspólnot, ruchów kościelnych i stowarzyszeń istniejących w parafiach, także dzieci i młodzież w szkołach podczas katechezy. Również piesza i autokarowa pielgrzymka z diecezji ełckiej wpisuje się w dobre duchowe przygotowanie na spotkanie z Tobą.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Niezapomniane wspomnienia z Rio!

 

Dwa lata temu grupa licząca pięćdziesiąt osób, w większości z Gołdapi, reprezentowała diecezje ełcką na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie. Po ogłoszeniu przez papieża Benedykta XVI kolejnego spotkania w Rio de Janeiro, postanowiliśmy także w nim wziąć udział. Nie było to łatwe, bo szczere chęci nie wystarczyły. Koszt wyprawy przerastał możliwości wielu chętnych. A jednak w Brazylii, wśród dwóch tysięcy młodych pielgrzymów z Polski, była dziewiętnastoosobowa grupa młodzieży z naszej diecezji wraz z niżej podpisanym.

 

Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody – to wezwanie skierowane do młodych z Brazylii i całego świata do podjęcia misji, w której mają być żywymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Medjugorje – kawałek nieba na skalistych wzgórzach

 

Przemierzywszy wiele kilometrów zmieniającego się krajobrazu – malowniczych gór, pełnych zieleni równin, docieramy do ziemi niemal pustynnej, skalistej, na pierwszy rzut oka jałowej. Po drodze mija się zawalone budynki, do których nie powrócili ludzie – ślady bałkańskiej bratobójczej wojny. Oto Medjugorje – niewielka miejscowość w Bośni i Hercegowinie. Właśnie tu miała się objawić Matka Boża. Kościół nie powiedział swojego ostatecznego „tak”, bo objawienia trwają.

 

Idąc małymi uliczkami bez nazw, usłyszeć tu można ludzi mówiących w najrozmaitszych językach, z różnych stron świata. Dominują Włosi i Polacy. Pełno straganów, sklepików. Cóż, interes kwitnie. Podobnie jak jeszcze za życia św. Ojca Pio handlowali jego figurkami, czemu on się sprzeciwiał. Ci, co od wielu lat tu pielgrzymują, mówią, że kilkanaście lat temu było tego wszystkiego mniej.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Józefa Pawluczyka cierniowa droga do wolności

 

1 września mija kolejna, już siedemdziesiąta czwarta, rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Poniżej przypominamy postać Józefa Pawluczyka – żołnierza Armii Krajowej.

 

Józef Pawluczyk urodził się w 1921 roku w Filadelfii (USA). Jako kilkuletni chłopiec powrócił wraz z rodziną do Polski i osiedlił się w miejscowości Bohatery Leśne. W czasie wojny jako żołnierz AK, ps. „Palma”, walczył na Grodzieńszczyźnie i Augustowszczyźnie w specjalnej grupie kontaktowo-przerzutowej. Brał udział w różnych akcjach, pełnił rolę kuriera – przewodnika do spraw łączności granicznej. Poszukiwany był przez NKWD i UB po obu stronach granicy. Po wojnie na krótko zamieszkał w Olsztynie, a potem na stałe osiedlił się w Pozezdrzu, na terenie naszej diecezji, pod przybranym nazwiskiem Albin Łapiński.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nie wyręczajmy młodych

Rozmowa z ks. Kazimierzem Dadejem

 

Ks. Kazimierz Dadej jest duszpasterzem młodzieży, współorganizatorem Sercańskich Dni Młodych. W lipcu br. w Ełku i Suwałkach prowadził rekolekcje dla katechetów z naszej diecezji. Nasz rozmówca jest sercaninem. Sercanie (pełna nazwa brzmi: Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego) – to katolicka wspólnota życia apostolskiego, założona w 1878 roku w Saint Quentin we Francji przez Sługę Bożego ks. Leona Jana Dehona. Celem działalności zgromadzenia jest misja w Kościele wyrastająca z duchowości, czyli modlitwy i kontemplacji Serca Jezusowego.

 

— Jak ksiądz sądzi, czy jest jedna sprawdzalna, i atrakcyjna, metoda rekolekcyjna, która najlepiej trafia do współczesnego młodego odbiorcy?

 

— Myślę, że nie. Dużo zależy od rekolekcjonisty. Młodzi chyba nie mają tak sprecyzowanych, jednoznacznych oczekiwań. Liczy się dla nich autentyczność, prawdziwość przekazu. Wtedy takie słowo pociąga. Nawet jeśli stawia ono wymagania. Przykładem może być słynne już przemówienie Jana Pawła II z motywem Westerplatte.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nie możemy odpoczywać przez całe życie

 

Kończą się urlopy, mijają wakacje. Urlop, wakacje to pora wyczekiwana przez wielu. Jest to czas wytchnienia od spełniania przykrych obowiązków, uwolnienia się od przełożonego, współpracowników. Lubimy bardzo wykonywać to, co daje nam przyjemność, poczucie swobody: robię to, na co mam ochotę. Powrót do pracy, nauki wiąże się z obowiązkiem, z pewnym przymusem, rygorem i dyscypliną. Muszę słuchać poleceń przełożonego, bo jemu podlegam, chociaż często uważam siebie za mądrzejszego. Dyskomfort trwający jedenaście miesięcy to dla wielu duże obciążenie psychiczne. Naturalna skłonność człowieka do buntu przeciwko czemuś lub komuś to nasza pozostałość po grzechu pierworodnym. Właśnie przez posłuszeństwo, doskonałe posłuszeństwo na wzór Chrystusa uzyskujemy wymarzony pokój serca i wolność od obaw o jutro. Posłuszeństwo jest owocem pokory. Pokora „wstaje” każdego ranka z nadzieją, że gorliwe wypełnianie obowiązków zbliża nas do upragnionego nieba.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT