MIESIĘCZNIK

DIECEZJI

EŁCKIEJ

 

 

strona główna | o nas | kontakt | archiwum 

 

 

Wrzesień 2015: 

 

___________________

 

W numerze: 

 

 ZMIANY PERSONALNE

 PIELGRZYMKI

 ROK ŻYCIA KONSEKROWANEGO

 ODESZLI DO PANA

 PAPIEŻ FRANCISZEK

 DIECEZJA

 WYCHOWANIE

 RODZINA

 MŁODZIEŻ

 DZIECI

 RELAKS

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

 

BIULETYN INFORMACYJNY CARITAS DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

DZIELMY SIĘ MIŁOŚCIĄ: 

MARTYRIA MARTYRIA DIECEZJI EŁCKIEJ - bezpłatny dodatek do MARTYRII 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowym spisem numeru: 

>> kliknij <<

 

 

 

 

 

 

Moja pielgrzymka nie skończyła się w Częstochowie

 

Tygodnie przygotowań, pakowanie, pożegnanie z rodziną i już. Nareszcie. Nadszedł ten dzień. Moja pierwsza pielgrzymka. Dużo sobie po niej obiecuje. Szukam Jezusa. Zagubiłam się trochę w życiu, ale mam nadzieje, że Matka wskaże mi drogę do Niego.

 

O poranku msza św. i ruszamy. Pierwsze wrażenia: Co ja tu robię? Jacy dziwni ludzie. Klaszczą śpiewają, tańczą. Nie znam żadnej piosenki, milczę, nieśmiało się uśmiecham, a oni tacy radośni! A ja, lekko wystraszona, myślę o dzieciach zostawionych w domu. Łzy cisną się do oczu, ale idę. Musze.

 

Droga lekka. Mijamy kolejne wsie i wielu ludzi. Wszędzie odczuwam miłość bliźniego. Ludzie są cudowni, dzielą się z nami tym, co mają najlepszego. Pozdrawiają nas, u niektórych widzę łzy w oczach. I wtedy to poczułam: Nie idę tylko dla siebie. Niosę też troski, modlitwy i nadzieje tych wszystkich, którzy sami iść nie mogą. To duża odpowiedzialność. Wiem, że ich nie zawiodę. Czuje ogromną moc!

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Dotarła do najszczęśliwszego brzegu

 

Wspomnienie o Annie Boharewicz-Richter

 

18 sierpnia 2015 roku w wieku 88 lat odeszła od nas Anna Boharewicz-Richter. Czytelnicy „Martyrii” na pewno pamiętają ją z wielu tekstów – głównie wspomnień oraz reportaży z podróży – publikowanych na łamach naszego diecezjalnego miesięcznika.

 

Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi część lądu. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie. Są to słowa angielskiego poety metafizycznego Johna Donne’a, upowszechnione przez Ernesta Hemingwaya w powieści Komu bije dzwon, gdzie pojawiły się w tytule oraz w  motcie. Mogą one być nie tylko mottem książki, ale i dewizą życiową pokazującą związki z drugim człowiekiem oraz ze śmiercią.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Wychowuje ten, kto miłuje

 

Od 13 do 19 września 2015 r. będziemy przeżywali V Tydzień Wychowania pod hasłem „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”. Parafie otrzymały materiały duszpasterskie, aby realizować program inspirowany systemem wychowawczym św. ks. Jana Bosko. W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin tego wielkiego wychowawcy. Podejmijmy refleksje nad wypracowanym przez niego system wychowawczym.

 

Ksiądz Bosko wypracowywał model wychowawczy bazując na chrześcijańskim paradygmacie, w którym wychowanie jest procesem towarzyszenia człowiekowi na drodze rozwoju ku pełni człowieczeństwa. Cechą charakterystyczną pedagogii świętego jest prewencja, zapobieganie. Święty miał świadomość, że lepsze jest zapobieganie zepsuciu tego, co dobre, budowanie niż naprawianie zepsutego: „lepiej działać prewencyjnie, niż wymierzać kary”. Był przekonany, że „młody człowiek nie jest z natury zły”, dlatego o wiele łatwiej ochronić i umocnić w nim naturalne dobro, niż leczyć zranienia wynikające z błędnego wychowania, zgorszenia, doznanych krzywd. A najlepszą formą zapobiegania złu i naprawy społeczeństwa jest dobre wychowanie. Zgodnie z optymistycznym humanizmem chrześcijańskim ksiądz Bosko uważał, że należy koncentrować się na dobru z jednoczesnym odwracaniem się od zła.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Szkoła w kryzysie

 

Gdzie jest przyczyna kryzysu nauczania i wychowania we współczesnej szkole? Odpowiedź sama ciśnie się na usta: rodzina, bliskie otoczenie i sąsiedzi przestali wychowywać młodego człowieka. Dziś tak ważną dziedzinę życiową zastępuje telewizja, internet, podwórko, ulica…

 

Jeszcze nie tak dawno w autobusie czy na ulicy ludzie reagowali na niewłaściwe zachowanie. Dziwili się, gdy sąsiedzi i ich dzieci nie byli na niedzielnej mszy św. Obecnie ulica brzmi od słów, których lepiej tutaj nie przytaczać. Chłopiec, idąc z dziewczyna, używa takich epitetów, że dziewczyna winna zapłonąć ze wstydu i uciec, a ona wcale nawet nie reaguje. Ulica też milczy. Role wychowawcze coraz bardziej spadają na rodziców – o ile są razem. O ile potrafią wspólnie uklęknąć do modlitwy – dać przykład żywej wiary w Boga. Zaniedbania w tym względzie nie ujdą bez konsekwencji. Rodzice, przeważnie przeciążeni pracą, obowiązkami, znikają z horyzontu dziecka, a w opustoszałe pole wchodzi „przygodny wychowawca” i to on często bywa przyczyną demoralizacji. Nikt nie porządkuje myślenia dziecka i nie naprowadza na właściwe wartości. Rola rodziców wciąż słabnie. Dom, który ma być fundamentem dobra, spokoju i miłości, dawać dziecku poczucie bliskości rodziców, którzy udzielają wsparcia i prowadzą właściwą ścieżką, często nie spełnia swojej roli.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nie rezygnujmy ze szkolnej katechezy

 

W dniach od 8 do 14 lipca nasza diecezja gościła grupę młodych ludzi – stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ta młodzież co roku, od trzynastu już lat, spotyka się w różnych miejscach naszego kraju na letnich obozach. Dla tych ludzi to dobra okazja, by się wzajemnie poznać i spędzić wspólnie czas z rówieśnikami – stypendystami fundacji.

 

W tym roku historia zatoczyła jakby koło. Tak jak przed laty stypendyści po raz kolejny zawitali do naszej diecezji. Ktoś zapyta, kim są ci młodzi ludzie? Wiemy, kim oni są! Przecież co roku w dniu papieskim w naszych kościołach odbywają się kwesty pieniężne na to piękne dzieło. Dla przypomnienia wspomnę tylko, że to uzdolnieni młodzi ludzie, którzy pochodzą z mniej zamożnych rodzin. Fundacja poprzez system stypendialny ułatwia im rozwój osobisty oraz umożliwia dalszą naukę.

czytaj więcej

__________________________________________________

 

Nowy szlak papieski na Krutyni

 

W południe 21 sierpnia na plaży w Ukcie, w Puszczy Piskiej nad rzeką Krutynią, zgromadziła się spora grupa mieszkańców, turystów i pielgrzymów, którzy przybyli na inauguracje Kajakowego Szlaku Papieskiego Apostołów Miłosierdzia Krutyn – Pisz. Spotkaniu przewodniczył i szlak pobłogosławił kard. Gerhard Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie.

 

Kardynał przypomniał pobyt ks. Karola Wojtyły w tym miejscu, a także szczególne orędzie miłosierdzia, jakie nam przekazał w encyklice Dives in misericordia. Ogłoszony Rok Miłosierdzia doskonale wpisuje się w to przesłanie. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zachęcił do wielbienia Boga w świecie stworzonym, który zachwyca i przybliża do Stwórcy.

czytaj więcej

 

 

POWRÓT