Strona główna II. Formacja SUMIENIA POKOCHAĆ MISJE Grota Matki Słowa – Dar diecezji ełckiej dla nowej misji na Madagaskarze

Grota Matki Słowa – Dar diecezji ełckiej dla nowej misji na Madagaskarze

Z nieukrywana radością i dumą informuję, że w nowej misji Księży Werbistów w Mandritsara na Madagaskarze odbyło się poświęcenie nowej i zapewne niezwykłej Groty Matki Bożej pod wezwaniem MATKI SŁOWA.

„Niezwykłość” jest słusznym słowem pod kilkoma względami. Wpierw fakt, że wezwanie Matki Bożej pod tym imieniem nie jest zbyt rozpowszechnione w Kościele i prawdopodobnie Grota z taką nazwą, która będzie wkrótce poświęcona, jest jedyną na świecie. Kolejną miarą „niezwykłości” jest kształt Groty rzadko spotykany w świecie. W całej budowli jest umieszczonych wiele znaczących symboli religijnych dających ciekawą duchową lekturę.  Grota sama w sobie jest owocem serca i umysłu Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Pana Wincentego Kućmy, architekta z Krakowa i mojej skromnej osoby. Jej styl był negocjowany kilka miesięcy zanim ujrzał światło dzienne.

Idea Groty pod wezwaniem Matki Słowa zrodziła się w moim sercu kilka lat temu i już na poprzedniej placówce dokonałem wstępnej próby budowli groty w stylu tradycyjnym. Na obecnej placówce misyjnej, tu w Mandritsara ta Grota odróżnia się wyraźnie w swym trynitarnym stylu.

Grota Matki Słowa to pierwsza budowla sakralna na rodzącej się nowej parafii Matki Bożej Różańcowej, z czego się ogromnie cieszę. Poza Grotą nic jeszcze nie ma na placu budowy  pod nową misję i parafię zarazem. Wraz z nowymi parafianami składam serdeczne Bóg zapłać diecezji Ełk, która w wyraźny sposób patronuje naszej rodzącej się misji tu w Mandritsara. Niewielu diecezjan może wie, ale przez pośrednictwo biskupa Jerzego Mazura nasza misja nabiera kształtu realizując różne projekty, a projekt Groty Matki Słowa jest pilotowym i będzie sławić misyjność diecezji ełckiej.

W dniu 25 marca 2022 r. odbyło się poświęcenie Groty z udziałem kilkuset wiernych. Było to radosne święto na cześć Maryi, Matki Słowa. Treść święta Zwiastowania łączy się bezpośrednio z tytułem Groty, a zarazem z nazwą mojego Zgromadzenia SVD. W głębokim buszu, na ziemi misyjnej, na Madagaskarze będzie płynąc radosna chwała ku czci Tej, której „tak” zmieniło oblicze ziemi.

O. Zdzisław Grad, SVD z Madagaskaru